Ադրբեջանն ուժով փորձում է հասնել իր մաքսիմալիստական նպատակներին. Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 15-ին ընդունել է Սանկտ Պետերբուրգի Օրենսդիր ժողովի նախագահ Ալեքսանդր Բելսկու գլխավորած պատվիրակությանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից:
Հանդիպմանը քննարկվել են սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման, զոհերի, հայկական դիրքերի գնդակոծմանն առնչվող մանրամասներ: Անդրադարձ է եղել հրադադարի պայմանավորվածությանը. զրուցակիցները հույս են հայտնել, որ այն տեւական կլինի:
«Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն ուժով փորձում է հասնել իր մաքսիմալիստական նպատակներին եւ անտեսում է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ հայկական կողմի ջանքերը»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ հիշեցնելով, որ իշխանությունները դիմել են միջազգային հանրությանը՝ ներկայացնելով տիրող իրավիճակը:
Նա հավելել է, որ կոչ է անում միջազգային գործընկերներին եւ դաշնակիցներին առավելագույնս հստակ եւ հասցեական արձագանքել Ադրբեջանական Հանրապետության գործողություններին եւ արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության ջանքերին աջակցելու համար՝ ապագայում նման գործողությունները կանխելու նպատակով:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ հայ-ռուսական խորհրդարանական փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր: Ռուս գործընկերը ներկայացրել է Հայաստան այցի ընթացքում կայանալիք հանդիպումների օրակարգը՝ նշելով, որ Երեւանի ավագանու եւ Սանկտ Պետերբուրգի Օրենսդիր ժողովի միջեւ Փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել, ինչը հնարավորություն կընձեռի նախանշել արդյունավետ եւ կառուցողական փոխգործակցության նոր վեկտորներ:

Азербайджан силой пытается достичь своих максималистских целей: спикер Парламента Армении
15 сентября председатель НС РА Ален Симонян принял делегацию во главе с председателем Законодательного Собрания Санкт-Петербурга Александром Бельским. Об этом «Арменпресс» сообщили в Управлении по связям с общественностью НС РА.
На встрече обсуждались подробности, связанные с нарушением 13 сентября азербайджанскими вооруженными силами режима прекращения огня, жертвами и обстрелом армянских позиций. Коснувшись соглашения о прекращении огня, собеседники выразили надежду, что оно будет продолжительным.
«Военно-политическое руководство Азербайджана пытается силой добиться своих максималистских целей и игнорирует усилия армянской стороны по установлению мира в регионе», - сказал Ален Симонян, напомнив, что власти обратились к международному сообществу, представив сложившуюся ситуацию.
Он добавил, что призывает международных партнеров и союзников четко и адресно реагировать на действия Азербайджана и предпринять действенные шаги для поддержки усилий Республики Армения с целью предотвращения подобных действий в будущем.
На встрече были обсуждены и вопросы, касающиеся армяно-российского парламентского сотрудничества. Российский коллега представил повестку встреч, которые состоятся в ходе визита в Армению, отметив, что между Советом старейшин Еревана и Законодательным собранием Санкт-Петербурга подписан Меморандум о взаимопонимании, что дает возможность наметить новые векторы эффективного и конструктивного взаимодействия.