Հայաստանի դիմումի առնչությամբ ՀԱՊԿ-ը կազմակերպել է սահմանային իրավիճակի կարգավորման մեխանիզմների գործարկման աշխատանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդին Հայաստանի Հանրապետությանը օգնություն ցուցաբերելու վերաբերյալ հայկական կողմի դիմումի կապակցությամբ կազմակերպության քարտուղարությունը ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի հետ համատեղ կազմակերպել է իրավիճակի կարգավորման համար ՀԱՊԿ մեխանիզմների գործարկման աշխատանքները: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀԱՊԿ քարտուղարությունը:
«2022թ. սեպտեմբերի 13-ի գիշերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև մարտական բախումներ են տեղի ունեցել ծանր սպառազինության և ԱԹՍ-ների կիրառմամբ, որի հետևանքով կան զոհեր և վիրավորներ: Ուժի կիրառումն անընդունելի ենք համարում։
Հակասությունների կարգավորման համար պետք է օգտագործվեն բացառապես քաղաքական-դիվանագիտական մեթոդները և պայմանավորվածությունները, որոնք ամրագրված են Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի հայտարարություններում:
Բարձր ենք գնահատում սեպտեմբերի 13-ին ՝ ժամը 9: 00-ից սկսած, շփման գծում հրադադարի պահպանման գործում Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդական ջանքերը»,- նշված է ՀԱՊԿ հաղորդագրության մեջ:
ՀԱՊԿ-ի քարտուղարությունը խորին ցավակցություն է հայտնում զոհվածների ընտանիքներին և շուտափույթ ապաքինում մաղթում վիրավորներին:

В связи с обращением Армении ОДКБ организовала работа по запуску механизмов регулирования пограничной ситуации
В связи с обращением Республики Армения в Совет коллективной безопасности ОДКБ об оказании содействия Секретариат организации совместно с Объединенным штабом ОДКБ организовал работу по запуску механизмов ОДКБ для урегулирования ситуации. Как передает «Арменпресс», сообщение об этом распространил Секретариат ОДКБ.
«В ночь на 13 сентября 2022 г. между Арменией и Азербайджаном произошли боевые столкновения с применением тяжелого вооружения и БПЛА, в результате которых есть жертвы и раненые. Применение силы мы считаем неприемлемым.
Для урегулирования противоречий должны использоваться исключительно политические и дипломатические методы и договоренности, закрепленные в заявлениях глав Армении, Азербайджана и России от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года.
Мы высоко ценим посреднические усилия Российской Федерации по сохранению режима прекращения огня на линии соприкосновения с 09:00 13 сентября», - говорится в сообщении Секретариата ОДКБ.
Секретариат ОДКБ выражает глубокие соболезнования семьям погибших и желает скорейшего выздоровления раненым.