Հարցվածների 53%-ը խիստ դրական և դրական կարծիք ունի Նիկոլ Փաշինյանի մասին. «Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի» հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի» կողմից 2022 թվականի հունիսին անցկացված հարցման մասնակիցների 53 տոկոսը (2021թ.-45%) խիստ դրական ու դրական կարծիք ունի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հարցվածների 34 տոկոսը (2021թ.-28%) խիստ դրական և դրական կարծիք ունի Ալեն Սիմոնյանի վերաբերյալ, 23 տոկոսը՝ (2021թ.-20%) Ռոբերտ Քոչարյանի, 23 տոկոսը՝ (2021թ.-11%) Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, 19 տոկոսը՝ (2021թ.-10%) Սերժ Սարգսյանի, 12 տոկոսը՝ (2021թ.-9%) Իշխան Սաղաթելյանի և 12 տոկոսը՝ (2021թ.-7%) Արթուր Վանեցյանի:
Հարցումների համաձայն՝ հարցվողները խիստ բացասական և բացասական կարծիք ունեն հետևյալ գործիչների մասին. Նիկոլ Փաշինյան-33% (2021թ.-33%), Ալեն Սիմոնյան-37% (2021թ.-40%), Ռոբերտ Քոչարյան-61% (2021թ.-57%), Լևոն Տեր-Պետրոսյան-55% (2021թ.-64%), Սերժ Սարգսյան-63% (2021թ.-69%), Իշխան Սաղաթելյան-60% (2021թ.-47%), Արթուր Վանեցյան-64% (2021թ.-67%):
Հարցին, թե ո՞ր քաղաքական գործչին կամ անձին են ամենաշատը վստահում, հարցվողները նշել են՝ Նիկոլ Փաշինյան՝ 16%, Ռոբերտ Քոչարյան՝ 3%, ոչ ոքի՝ 64%, այլ պատասխան՝ 8%:
Այն հարցին, թե ո՞ր քաղաքական կուսակցությանը կամ դաշինքին ձայն կտային, եթե խորհրդարանական ընտրությունները տեղի ունենային հաջորդ կիրակի օրը, հարցվողները նշել են՝ ՔՊԿ՝ 25%, «Հայաստան» դաշինք՝ 6%, ՀՅԴ՝ 2%, ՀՀԿ՝ 1%, չի պատրաստվում քվեարկել հարցվածների 25%, ոչ ոքի՝ 15%:
Հարցին, թե որքանո՞վ եք գոհ կամ դժգոհ գործող Կառավարության նախարարների աշխատանքից, հարցվողների 62 տոկոսը նշել է որ շատ գոհ և գոհ է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից, 48 տոկոսը՝ ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, 43 տոկոսը՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից, 39 տոկոսը՝ ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունից, 37 տոկոսը՝ ՀՀ ԲՏԱ նախարարությունից, 36 տոկոսը՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, 36 տոկոսը՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից, 35 տոկոսը՝ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից, 33 տոկոսը՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից, 33 տոկոսը՝ ՀՀ ՏԿԵ նախարարությունից, 31 տոկոսը՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, 29 տոկոսը՝ ՀՀ արդարադատության նախարարությունից:
Հարցին, թե որքանո՞վ եք գոհ կամ դժգոհ ՀՀ ոստիկանության նոր պարեկային ծառայության աշխատանքից, հարցվողների 30 տոկոսը պատասխանել է, որ ամբողջովին գոհ է, 23 տոկոսը՝ մասամբ գոհ է, 6 տոկոսը մասամբ դժգոհ է, 11 տոկոսն ամբողջովին դժգոհ է, 28 տոկոսն առնչություն չի ունեցել, 2 տոկոսը չի պատասխանել հարցին:
«Ի՞նչ կարծիք ունեք հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ» հարցին 7 տոկոսը պատասխանել է՝ շատ դրական, 21 տոկոսը՝ մասամբ դրական, 11 տոկոսը՝ մասամբ բացասական, 48 տոկոսը՝ շատ բացասական, 13 տոկոսը չի պատասխանել հարցին:
«Ձեր կարծիքով, ո՞վ է կրում ամենամեծ պատասխանատվությունը Ուկրաինայում պատերազմի համար» հարցին հարցվողների 17 տոկոսը պատասխանել է՝ ԱՄՆ-ն, 16 տոկոսը՝ բոլոր կողմերը հավասարապես, 14 տոկոսը՝ նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին անձամբ, 10 տոկոսը՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները, 8 տոկոսը՝ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը անձամբ, 6 տոկոսը՝ Ուկրաինայի իշխանությունները, 5 տոկոսը՝ ՌԴ-ն, 2 տոկոսը՝ ԵՄ-ն, 1 տոկոսը՝ այլ պատասխան և 20 տոկոսը չի պատասխանել հարցին:
Հարցումն իրականացվել է ՀՌԿԿ-Հայաստան-ի կողմից Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի հարցումների հետազոտության կենտրոնի անունից։
Տվյալները հավաքագրվել են համակարգչի օգնությամբ իրականացվող հեռախոսային հարցազրույցների միջոցով (CATI) Հայաստանի տարածքում՝ 2022թ․-ի հունիսի 10-ից 21-ը։ Հարցվողների ընտրությունն իրականացվել է պատահականորեն գեներացված համարներին կատարվող զանգի միջոցով (RDD)՝ ըստ շուկայում հեռախոսային օպերատորների զբաղեցրած մասնաբաժնի։ Այն դեպքում, երբ հեռախոսահամարները պատահականորեն են կազմվել, բնակավայրի տիպի համար քվոտաներ են սահմանվել՝ հիմնված 2011թ․-ի մարդահամարի տվյալների վրա։ Դաշտային աշխատանքների երկրորդ կեսի ժամանակ բջջային օպերատորների համար քվոտա է ավելացվել։
Ընտրանքում ներառված են Հայաստանի 1,499 բնակիչներ, ովքեր ունեն բջջային հեռախոսների հասանելիություն և 18 և ավելի տարեկան են։

53% респондентов очень позитивно и позитивно относятся к Николу Пашиняну: опрос IRI
53% участников опроса, проведенного Международным республиканским институтом (IRI) в июне 2022 года (45% в 2021 году), очень позитивно и позитивно относятся к премьер-министру Армении Николу Пашиняну.
Как сообщает Арменпресс, 34% респондентов (28% в 2021 году) очень позитивно и позитивно относятся к Алену Симоняну, 23% (20% в 2021 году) к Роберту Кочаряну, 23% (11% в 2021 году) к Левону Тер-Петросяну, 19% (10% в 2021 году) к Сержу Саргсяну, 12% (9% в 2021 году) к Ишхану Сагателяну и 12% (7% в 2021 году) к Артуру Ванецяну.
Согласно опросам, респонденты очень негативно и негативно относятся к следующим деятелям: Никол Пашинян - 33% (33% в 2021 году), Ален Симонян - 37% (40% в 2021 году), Роберт Кочарян-61% (57% в 2021 году), Левон Тер-Петросян - 55% (64% в 2021 году), Серж Саргсян - 63% (69% в 2021 году), Ишхан Сагателян - 60% (47% в 2021 году), Артур Ванецян - 64% (67% в 2021 году).
На вопрос, какому политику или человеку они доверяют больше всего, респонденты ответили: Николу Пашиняну - 16%, Роберту Кочаряну - 3%, никому - 64%, другой ответ - 8%.
На вопрос, за какую политическую партию или блок они бы проголосовали, если бы парламентские выборы состоялись в ближайшее воскресенье, респонденты ответили: «Гражданский договор» - 25%, блок «Армения» - 6%, АРФД - 2%, РПА - 1%, не собираются голосовать - 25%, против всех - 15%.
На вопрос о том, насколько удовлетворены или недовольны работой действующих министров правительства, 62% респондентов заявили, что очень довольны и удовлетворены работой МЧС, 48% - министерством здравоохранения, 43% - министерством образования, науки, культуры и спорта, 39% - министерства обороны, 37% - министерства высокотехнологичной промышленности, 36% - министерства иностранных дел, 36% - министерства труда и социальных вопросов, 35% - министерства окружающей среды, 33% - министерства финансов, 33% - министерства территориального развития и инфраструктур, 31% - министерства экономики, 29% - министерства юстиции.
На вопрос о том, насколько удовлетворены или недовольны работой новой патрульной службы полиции, 30% респондентов ответили, что полностью удовлетворены, 23% - частично удовлетворены, 6% - частично недовольны, 11% - полностью недовольны, 28% - никак не контактировали с патрульной службой, 2% не ответили на вопрос.
На вопрос «Как Вы относитесь к нормализации армяно-турецких отношений?»: 7% ответили - очень положительно, 21% - частично положительно, 11% - частично отрицательно, 48% - очень отрицательно, 13% не ответили на вопрос.
На вопрос «Кто, по вашему мнению, несет наибольшую ответственность за войну в Украине?»: 17% респондентов ответили США, 16% - все стороны поровну, 14% - лично президент Владимир Зеленский, 10% - государства-члены НАТО, 8% - президент Владимир Путин лично, 6% - власти Украины, 5% - Российская Федерация, 2% - ЕС, 1% - другой ответ, и 20 процентов не ответили на вопрос.
Выборка включает 1499 жителей Армении, имеющих доступ к сотовым телефонам, в возрасте 18 лет и старше.