«Ֆիթչ» վարկանիշային գործակալությունն անփոփոխ է թողել Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն «B+» վարկանիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ֆիթչ» վարկանիշային գործակալությունը 2022 թվականի սեպտեմբերի 2-ին վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության՝ արտարժույթով երկարաժամկետ թողարկողի սուվերեն «B+» վարկանիշը՝ «կայուն» հեռանկարով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից, հաշվի առնելով համաշխարհային ներկա բացասական զարգացումներով պայմանավորված մակրոտնտեսական անորոշությունները` գործակալության կողմից Հայաստանին շնորհված վարկանիշի վերահաստատումը դրական ազդակ է եւ փաստում է վարվող սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումների ու հատկապես՝ մակրոտնտեսական քաղաքականության հուսալիությունը:
Վարկանիշային գործակալության մեկնաբանմամբ սուվերեն վարկանիշի պահպանման հիմքում ընկած են մեկ շնչին ընկնող եկամտի, կառավարության եւ գործարար միջավայրի լավ ցուցանիշները՝ համեմատած համադրելի երկրների հետ, ինչպես նաեւ կայուն մակրոտնտեսական ու հարկաբյուջետային քաղաքականության շրջանակն ու բարեփոխումների վստահելի հանձնառությունը: Գործակալությունն առանձնացրել է նաեւ արտարժույթով արտահայտված պետական պարտքի բարձր տեսակարար կշիռը, համեմատաբար թույլ արտաքին դիրքը ու աշխարհաքաղաքական ռիսկերը:
Գործակալության գնահատմամբ՝ թեեւ ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը եւ Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառվող աննախադեպ պատժամիջոցները բացասական հետեւանքներ են թողնում համաշխարհային տնտեսության վրա, սակայն Հայաստանի տնտեսության վրա հետեւանքները դրական են, քանի որ իրենց մասնագիտության մեջ պրոֆեսիոնալ մարդկանց, զբոսաշրջիկների, դրամական փոխանցումների ներհոսքերի եւ դեպի Ռուսաստան արտահանման բարձր աճի միտումներ են գրանցվում: Այս պայմաններում գործակալությունը բարձրացրել է 2022 թվականի տնտեսական աճի իր կանխատեսումները՝ սահմանելով 6.4%: Ավելին, տնտեսության դրական դինամիկայի պայմաններում գործակալությունն ակնկալում է հարկերի գերակատարում եւ պակասուրդի ու կառավարության պարտք/ՀՆԱ ցուցանիշների ավելի ցածր մակարդակներ:
Անդրադառնալով հետագա զարգացումներին՝ գործակալությունն ընդգծել է, որ վարկանիշի բարելավման վրա կազդեն կառավարության պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցության կայուն նվազող դինամիկայի ապահովումը, արտաքին ֆինանսական ցուցանիշների բարելավումը, ինչպես նաեւ աշխարհաքաղաքական ռիսկերի նշանակալի ու տեւական կրճատումը:

Рейтинговое агентство «Фитч» суверенный рейтинг Республики Армения «B+» оставило неизменным
2 сентября 2022 года рейтинговое агентство «Фитч» подтвердило суверенный рейтинг Республики Армения долгосрочного эмитента в иностранной валюте «B+» со «стабильной» перспективой.
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве финансов РА, с учетом макроэкономической неопределенности, вызванной текущими негативными глобальными событиями, подтверждение рейтинга, присвоенного Армении агентством, является позитивным импульсом и доказывает надежность происходящих социально-экономических реформ и особенно макроэкономической политики.
Согласно интерпретации рейтингового агентства, поддержание суверенного рейтинга основано на хороших показателях дохода на душу населения, государственной и деловой среды по сравнению с сопоставимыми странами, а также стабильной макроэкономической и фискальной политике и надежной приверженности реформам. Агентство также выделило высокий удельный вес государственного долга, выраженного в иностранной валюте, относительно слабую внешнюю позицию и геополитические риски.
По оценке агентства, хотя российско-украинский конфликт и беспрецедентные санкции, примененные к России, имеют негативные последствия для мировой экономики, последствия для экономики Армении положительные, вследствие тенденции высокого роста профессиональных кадров, туристов, притока денежных переводов и экспорта в Россию. В этих условиях агентство повысило прогноз экономического роста на 2022 год до 6,4%. Кроме того, учитывая положительную динамику экономики, агентство ожидает повышения налоговой дисциплины и снижения показателей дефицита и государственного долга/ВВП.
Касаясь дальнейшего развития событий, агентство подчеркнуло, что на улучшение рейтинга будет влиять устойчивая снижающаяся динамика соотношения госдолг/ВВП, улучшение внешних финансовых показателей, а также существенное и продолжительное снижение геополитических рисков.