Անն Լինդեն ողջունել է Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Անն Լինդեն ողջունել է Բրյուսելում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հանդիպումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Անն Լինդեն «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում կատարել է հետևյալ գրառումը. «Ողջունում եմ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ակտիվ մասնակցությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 4-րդ հանդիպումը: Եվրոպական Միության համար կարևոր է մասնակցությունը Հարավային Կովկասում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու գործընթացին»:
Բրյուսելում, oգոստոսի 31-ին, ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ, տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ քննարկվել են գերիների ազատ արձակմանը և անհետ կորածների ճակատագրի պարզաբանմանը, սահմանազատմանը և սահմանային անվտանգությանը, տարածաշրջանային ապաշրջափակմանը, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին վերաբերող հարցեր:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ԱԳ նախարարների մակարդակով շարունակել առարկայական բանակցությունները խաղաղության պայմանագրի նախագծի մշակման շուրջ: ԱԳ նախարարների հանդիպումը տեղի կունենա մեկ ամսվա ընթացքում:
Սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա Բրյուսելում՝ նոյեմբերին:

YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS. The Foreign Minister of Sweden Ann Linde welcomed the recent trilateral meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Azerbaijani President Ilham Aliyev and President of the European Council Charles Michel in Brussels.
“Welcome continued strong engagement by President of the European Council Charles Micheland the 4th meeting between leaders of Armenia and Azerbaijan. Important for EU to be part of the process for peace and stability in the South Caucasus,” Linde tweeted.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev met in Brussels on August 31 under the mediation of European Council President Charles Michel.
Issues related to the release of prisoners and the clarification of the fate of the missing, border delimitation and border security, de-blocking the region, the normalization of Armenia-Azerbaijan relations, and the Nagorno Karabakh issue were discussed.
An agreement was reached to continue substantive negotiations at the level of foreign ministers on the drafting of the peace treaty. The meeting of the foreign ministers will take place within a month.
The next meeting of the Commission on Delimitation and Border Security will take place in Brussels in November.