Տիգրան Ավինյանը նշեց, թե ինչ տրամաբանությամբ պետք է գործի հրավառություններն արգելող օրենքը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հրավառություններն արգելող օրենքի նախագծի ամբողջ իմաստը կայանում է նրանում, որ մասնավոր միջոցառումներին հնարավոր չլինի կազմակերպել այնպիսի հրավառություններ, որոնք կանհանգստացնեն շրջակայքի ողջ բնակչությանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանի նախաձեռնությամբ կազմակերպած քննարկման ժամանակ ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Տիգրան Ավինյանը:
«Աշխարհում որևէ քաղաքակիրթ քաղաքում չեմ տեսել, որ մասնավոր միջոցառումներին ռեստորաններում ամեն օր հրավառություն լինի: Ամենայն հարգանքով այդ օրը ծնված մարդու նկատմամբ, բայց շրջակա հատվածներում ապրող բնակչությունը մեղք չի գործել, որ տվյալ մարդը այդ օրը ծնվել է»,- ասաց Ավինյանը:
Տիգրան Ավինյանի կարծիքով՝ պետք է լիազորությունները տրվեն համայնքի ղեկավարին և նա որոշի՝ արգելե՞լ այս կամ այն միջոցառմանը հրավառություն կազմակերպելը, թե՞ ոչ:
«Ինչ վերաբերվում է պատասխանատվության հատվածին, ապա լիցենզավորման խիստ գործընթացով ենք գնում: Լիցենզավորված ընկերությունները, ենթադրվում է՝ շատ չեն լինելու, և ներմուծված ապրանքը գրանցված է լինելու: Եթե ռեստորանում հրավառություն հնչի, կնշանակի լիցենզավորված ընկերությունները հրավառության նյութերը վաճառել են ոչ ճիշտ մարդկանց կամ մաքսանենգ ճանապարհով են նյութերը բերել»,- ասաց Ավինյանը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամը վստահ է, որ հենց վաճառքի սահմանափակումը օրենքով գործի, խնդիրը 90 տոկոսով լուծված կլինի:

Avinyan explains bill on banning fireworks
YEREVAN, AUGUST 31, ARMENPRESS. The entire meaning behind the bill on banning fireworks is aimed at prohibiting the use of the kind of fireworks at private events which disturb the residents nearby, Civil Contract Party Board Member Tigran Avinyan said at a discussion organized by lawmaker Sisak Gabrielyan, the chairman of the parliamentary commission on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Affairs.
“I haven’t seen fireworks being used every day at private events in restaurants in any civilized city around the world,” Avinyan said.
Avinyan said that the authority to ban fireworks at any given event must be vested in the mayor of the given town or city.
“Regarding the responsibility part, we are heading for a strict licensing process. Presumably the licensed companies won’t be that many and the imported product will be registered. If fireworks get used in a restaurant it would mean that the licensed companies have sold the fireworks to someone they shouldn’t have or have smuggled the fireworks,” Avinyan said.