Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 13.1 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2022 թվականի հունվար-հուլիսին 13.1 տոկոսով ավելացել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին փաստում են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները:
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը այս տարվա հունվար-հուլիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 7 տոկոսով:
Շինարարության ծավալը 2022-ի հունվար-հուլիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ ավելացել է 13.6 տոկոսով:
Առևտրի շրջանառությունում 2022-ի առաջին 7 ամսում 2021-ի նույն ժամանակահատվածի նկատմամբավելացումը կազմել է 12.5 տոկոս:
Հայաստանում այս տարվա հունվար-հուլիսին մատուցված ծառայությունների ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ ավելացել է 27.5 տոկոսով:
2022 թվականի հունվար-հուլիսին սպառողական գների ինդեքսը 2021-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել է 8.3 տոկոսով, արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը՝ 6.3 տոկոսով: Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալը հունվար-հուլիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ ավելացել է 14.9 տոկոսով:
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալներում այս տարվա առաջին 7 ամսում նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ արձանագրվել է 47.7 տոկոս աճ: Ընդ որում` 2022 թվականի հունվար-հուլիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ արտահանումն աճել է 43.9 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 50.1 տոկոսով:

Индекс экономической активности Армении вырос на 13,1%
Индекс экономической активности Армении в январе-июле 2022 года по сравнению с тем же периодом прошлого года вырос на 13,1 %. Как сообщает «Арменпресс», об этом свидетельствуют данные, опубликованные Статистическим комитетом РА.
Объем промышленного производства в январе-июле текущего года по сравнению с тем же периодом прошлого года увеличился на 7 %.
Объем строительства в январе-июле 2022 года по сравнению с тем же периодом прошлого года увеличился на 13,6 %.
Рост товарооборота за 7 месяцев 2022 года по сравнению с тем же периодом прошлого года 2021 года составил 12,5 %.
Объем оказанных услуг в Армении в январе-июле текущего года по сравнению с тем же периодом прошлого года увеличился на 27,5 %.
В январе-июле 2022 года индекс потребительских цен по сравнению с январем-июлем 2021 года вырос на 8,3 процента, индекс цен на промышленную продукцию - на 6,3 %. Объем производства электроэнергии в январе-июле увеличился на 14,9 %.
По итогам 7 месяцев текущего года по сравнению с тем же периодом прошлого года зафиксирован рост объема внешнеторгового оборота на 47,7 %. При этом в январе-июле 2022 года экспорт увеличился на 43,9 %, а импорт - на 50,1 %.