Շարունակելու ենք պայքարել անկախությունը վտանգող մանր ու մեծ փորձերի դեմ. Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագրի օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
Երբ 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Գերագույն խորհրդի կողմից ընդունված Հռչակագրով սահմանվեց անկախ պետության հաստատման գործընթացի մեկնարկը, ամբողջ երկիրը, մի ընտանիք դարձած, անպատմելի ոգեւորության մեջ էր: Պատմական զարգացման հերթականությամբ՝ Հռչակագրով սահմանվածն ամրագրվեց1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ի անկախության հանրաքվեով եւ Հայաստանի Հանրապետության ճանաչմամբ:
Հռչակագիրը նաեւ մեր Սահմանադրության մշակման թույլտվությունն էր, ինչը եւ կյանքի կոչվեց:
Տարիների հեռվից գնահատելով մեր ձեռքբերումները եւ Հռչակագրով բերած արժեքները՝ պարզ է դառնում այն գիտակցումը, որ անկախությունը վաստակած պարգեւ է,ինչն ավելի պարտավորեցնող է ստանալուց հետո: Յուրաքանչյուր օր անկախությունը պահպանելու հրամայական է, այն ամրացնելու ապացույցը՝ երբեք չավարտվող ջանքերը եւ չթուլացող զգոնությունը:
Մեր տեւական համառությամբ, չընկճվելու ժառանգությամբ եւ բացճակատ դիմակայելու ունակությամբ շարունակելու ենք պայքարել անկախությունը վտանգող տարբեր կողմերից եկող մանր ու մեծ փորձերի դեմ:
Եվ ինչպես Հռչակագիրն է սահմանում, մշտարթուն զգոնությամբ, ազնվորեն եւ մեծ պատասխանատվությամբ պետք է նպաստենք ժողովրդավարական, իրավական հասարակարգի զարգացմանը:

Мы продолжим борьбу против малых и крупных попыток угроз независимости: Ален Симонян
Спикер Национального собрания Ален Симонян направил поздравительное послание по случаю Дня Декларации независимости Республики Армения. Как передает «Арменпресс», в послании, в частности, говорится:
Декларация, принятая Верховным Советом 23 августа 1990 года, положила начало процессу создания независимого государства, и вся страна, ставшая одной семьей, приняла ее с неописуемым энтузиазмом. В очередности исторического развития Декларация была закреплена Референдумом о независимости от 21 сентября 1991 года и признанием Республики Армения.
Декларация была и разрешением на разработку нашей Конституции, что и было сделано.
Оценивая наши достижения за годы и ценности, данные Декларацией, становится ясным осознание того, что независимость - это заслуженная награда, что более обязывает после ее получения. Сохранять независимость необходимо каждый день, каждый день укреплять ее, не прекращать усилия и не ослаблять бдительность.
Мы будем продолжать бороться с мелкими и большими попытками угроз независимости, исходящими с разных сторон.
И, как определяет декларация, с бдительностью, честностью и большой ответственностью мы должны способствовать развитию демократического, правового общества.