ԳՅՈՒՄՐԻ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիրակի մարզի Ախուրյան խոշորացված համայնքի Ջաջուռ բնակավայրում անցկացվում է «Նկարում ենք լույսը» խորագրով երիտասարդ նկարիչների Պլեներ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ն՝ օգոստոսի 17-ին մեկնարկած պլեները կավարտվի օգոստոսի 21-ին:
Նախագիծն իրականացնում է «Արդինի» կրթամշակութային և տուրիզմի զարգացման հիմնադրամը:
«Նպատակն է՝ ուշադրություն հրավիրել գյուղի խնդիրների վրա, իրականացնել մեկ բարեգործական ծրագիր, հայտնաբերել գյուղում հյուրընկալ տներ եւ նպաստել ապագայում գյուղական տուրիզմի զարգացմանը»,-«Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց հիմնադրամի տնօրեն Երանուհի Սողոյանն՝ ընգծելով, որ տարբեր գործողություններով նաև փորձ է արվում հետաքրքիր դարձնել հատկապես գյուղական համայնքների երեխաների կյանքը:
Նախաձեռնողների խոսքով՝ պլեների՝ «Նկարում ենք լույսը» խորագիրը պատահական չէ ընտրված. վերջին տարիներին տեղի ունեցած իրադարձությունների ու փորձությունների պատճառով մարդկանց մոտ մեծացել է լույսի ու պայծառ գույներ տեսնելու ցանկությունը:
«Բացի այդ, չմոռանք որ Ջաջուռը Մինաս Ավետիսյանի ծննդավայրն է, իսկ Մինասն իրեն համարում էր լույսի նկարիչ: Քանի որ պլեներն անցկացվում է հանուն Ջաջուռի, որոշեցինք այդ խորագիրն ունենալ և ստեղծել լուսավոր կտավներ»,-ասում է Երանուհի Սողոյանը:
Պլեներին հայտնի գեղանկարիչների կողքին մասնակցում են նաև երիտասարդ ուսանողներ: Պլեների շրջանակում ստեղծված կտավները մեկ շաբաթից կներկայացվեն բարեգործական աճուրդ-վաճառքի, որից ստացված գումարները կուղղվեն Ջաջուռի խնդիրների լուծմանը:
Ծրագրի շրջանակներում տեղի է ունեցել նաև ֆլեշ-մոբ, որի շրջանակներում նկարիչները մեկ օր վարպետության դաս անցկացրեցին համայնքի երեխաների համար, իսկ B612 նկուղ-արվեստանոցի կողմից երեխաները ստացան նկարչական պարագաներ:

В Джаджуре проводится пленэр молодых художников «Рисуем свет»
В поселке Джаджур укрупненной общины Ахурян Ширакской области проходит пленэр юных художников под названием «Рисуем свет».
Как передает Арменпресс, пленэр, начавшийся 17 августа, завершится 21 августа.
Проект реализует Фонд развития образования, культуры и туризма «Ардини».
«Цель – привлечь внимание к проблемам села, реализовать один благотворительный проект, найти гостевые дома в селе и в будущем внести свой вклад в развитие сельского туризма», – сказала директор фонда Ерануи Согоян,отметив, что различные мероприятия также являются попыткой сделать ее интересной, особенно жизнь детей в сельских общинах.
По словам инициаторов, тема пленэра «Рисуем свет» выбрана не случайно.В связи с событиями и испытаниями последних лет у людей возросло желание видеть свет и яркие краски.
«Кроме того, не надо забывать, что Джаджур — родина Минаса Аветисяна, а Минас считал себя художником по свету.Так как пленэр проводится ради Джаджура, мы решили оставить эту тему и создать яркие полотна», — говорит Ерануи Согоян.
Наряду с известными художниками в пленэре принимают участие и молодые студенты.Полотна, созданные в рамках мероприятия, через неделю будут выставлены на благотворительный аукцион, средства от которого пойдут на решение проблем Джаджура.
В рамках проекта также был проведен флешмоб, в рамках которого художники провели однодневный мастер-класс для детей общины, а дети получили в подарок принадлежности для рисования.