Ցեղասպանությունից փրկված և Միացյալ Նահանգներ գաղթած հայ երիտասարդի մասին ֆիլմն այսօրվանից մեծ էկրաններին է
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ամերիկացի»ֆիլմը, որով մեկնարկել էր «Ոսկե ծիրան-2022»-ը, օգոստոսի 19-ից հասանելի է հանրությանը: Այն մեծ էկրաններին է:
«Մեզ համար շատ պատասխանատու եւ ուրախալի էր, որ մեր ֆիլմով մեկնարկեց հայաստանյան կինոփառատոնը: Հասկանալի պատճառներով՝ շատերը չէին կարողացել դիտել այն: Այդ պատճառով էլ այս փուլում ֆիլմը սահմանափակ քանակով էկրաններ բարձրացնելու որոշում կայացրեցինք», - «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց «Ամերիկացի» ֆիլմի պրոդյուսեր Արման Նշանյանը:
Արման Նշանյանի խոսքով՝ իրենց թիմի համար առաջնային էր այն, որ ֆիլմի պրեմիերան կայանար հենց Հայաստանում, հայկական կինոփառատոնի շրջանակներում:
«Մենք պետք է աշխարհին ցույց տայինք, թե որտեղից է սկիզբ առնում այս պատմությունը՝ շեշտելով, որ այն 100%-ով հայկական ֆիլմ է, որի նկարահանումներն ամբողջությամբ տեղի են ունեցել հենց Հայաստանում»,-ասաց նա:
Ֆիլմի փառատոնային կյանքն այսքանով չի եզրափակվում, այն առաջիկայում կցուցադրվի Համբուրգի, ապա՝ Նյու Յորքի կինոփառատոններին:
«Այս շրջանում բանակցում ենք նաեւ մեկ այլ կինոփառատոնի մասնակցելու շուրջ, բայց հիմա փակագծերը չեմ բացի: Լինելով 100%-ով հայկական արտադրանք՝ ֆիլմի թեման համամարդկային է, ինչի շնորհիվ էլ այն կարող է դիպչել մարդկանց սրտերին՝ անկախ ազգությունից: Հարկ եմ համարում հիշեցնել, որ ֆիլմի աշխարհագրությունն էլ է մեծ: Նկարահանվել են հայեր, ովքեր երբեւէ չէին ապրել եւ աշխատել Հայաստանում»,-նկատեց պրոդյուսերը:
Ֆիլմի սցենարի հեղինակը, ռեժիսորը և գլխավոր դերակատարը «Էմմի»-ի և «Ոսկե գլոբուս»-ի արժանացած Մայքլ Գուրջյանն է։ Ֆիլմում նկարահանվել է նաև «Թղթե տունը» համաշխարհային ճանաչում ունեցող սերիալից հայտնի Հովիկ Կեուչկերյանը: Դերասանական կազմում են նաև Միխայիլ Տրուխինը, Նելլի Ուվարովան, Նարինե Գրիգորյանը, Ժան -Պիեր Նշանյանը, Արամ Կարախանյանը, Դավիթ Հակոբյանը, Լեռնիկ Հարությունյանը և այլք։
«Ֆիլմի շրջանակներում սկսեցինք աշխատել Պատրիկ Մալխասյանի և Վարդան Բարսումյանի հետ, նրանք ֆիլմի գործադիր պրոդյուսերներն են, ես և Սոլ Տրիոն պրոդյուսերներն ենք։ Հենց այս մարդկանց շնորհիվ կարողացանք այս ամենն իրականացնել»-ասաց Արման Նշանյանը:
«Ամերիկացի» ֆիլմը պատմում է Ցեղասպանությունից հրաշքով ողջ մնացած և Միացյալ Նահանգներ գաղթած հայ երիտասարդի՝ Չարլիի մասին, ում ընտանիքը, ցավոք, այդ ոճրագործության զոհ էր դարձել: Պատմությունը սկսվում է 1947թ., երբ Չարլին վերադառնում է Հայաստան և բախվում խորհրդային կոմունիզմ կոչվող դաժան իրականությանը: Հայաստանում Չարլիին անմիջապես ձերբակալում են և դատապարտում ազատազրկման:

На экраны вышел фильм о молодом армянине, пережившем Геноцид и иммигрировавшем в США
Вышел на экраны фильм «Американец», давший старт МФК «Золотой абрикос-2022». Он доступен для широкой публики с 19 августа.
«Для нас был очень ответственным и радостным тот факт, что фестиваль армянского кино начался с нашего фильма.По понятным причинам, мало кто смог его посмотреть.Поэтому на данном этапе мы приняли решение показать фильм на ограниченном количестве экранов», - сказал в беседе с Арменпресс продюсер фильма «Американец» Арман Ншанян.
По словам Армана Ншаняна, для их команды было важно, чтобы премьера фильма состоялась именно в Армении, в рамках фестиваля армянского кино.
В ближайшее время фильмбудет показан на Гамбургском и Нью-Йоркском кинофестивалях.
«Сейчас мы также ведем переговоры об участии в еще одном кинофестивале, но я не буду сейчас раскрывать скобки.Хотя «Американец» - на 100% армянскийкинопродукт, тема фильма универсальна, поэтому он может тронуть сердца людей, независимо от национальности.География фильма также велика, в нем снимались армяне, которые никогда не жили и не работали в Армении", - отметил продюсер.
Автор сценария, режиссер и главный актер фильма – лауреат премий «Эмми» и «Золотой глобус» Михаил Гурджян.В фильме также снялся Овик Кеучкерян - известный по популярному в мире сериалу «Бумажный дом».В актерском составе - Михаил Трухин, Нелли Уварова, Нарине Григорян, Жан-Пьер Ншанян, Арам Караханян, Давид Акопян, Лерник Арутюнян и другие.
«В рамках фильма мы начали работать с Патриком Малхасяном и Варданом Барсумяном, они исполнительные продюсеры фильма, мы с Sol Trio продюсеры.Благодаря этим людям мы и смогли все это сделать", - сказал Арман Ншанян.
Фильм «Американец» рассказывает историю Чарли, молодого армянина, чудом пережившего Геноцид и эмигрировавшего в США, семья которого, к сожалению, стала жертвой этого преступления.История начинается в 1947 году, когда Чарли возвращается в Армению и сталкивается с суровой реальностью советского коммунизма.В Армении Чарли немедленно арестовывают и приговаривают к тюремному заключению.