Ֆիլմային տոն երեխաների համար. մեկնարկում է «Ռոլան» մանկապատանեկան ֆիլմերի միջազգային 18-րդ փառատոնը
Ֆիլմային տոն երեխաների համար. մեկնարկում է  «Ռոլան» մանկապատանեկան ֆիլմերի միջազգային 18-րդ փառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում և Արցախում հուլիսի 25-29-ը կանցկացվի «Ռոլան» մանկապատանեկան ֆիլմերի միջազգային 18-րդ փառատոնը: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում փառատոնի մամուլի քարտուղար Կարինե Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ մեկնարկը տրվելու է Երևանում, այն անցկացվելու է նաև Շիրակի, Գեղարքունիքի, Տավուշի մարզերում, ինչպես նաև Արցախում:
«Փառատոնի հիմնական նպատակներից է շարունակել ապակենտրոնացնել փառատոնային ծրագիրը և միջոցառումները Երևանից դեպի ՀՀ մարզեր ու Արցախ` օգտագործելով փառատոնը որպես կայուն և վստահելի միջազգային հարթակ, հնարավորինս շատ ներգրավվելով և մասնակից դարձնելով մարզաբնակ հանրությանը»,-ասաց Կարինե Գրիգորյանը:
Փառատոնի շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել ֆիլմերի ցուցադրություններ, ստեղծագործական հանդիպումներ, պրեմիերաներ և հատուկ ցուցադրություններ Երևանում, ՀՀ վերոնշյալ մարզերում և Արցախում՝ առավելագույնս ներգրավելով և մասնակից դարձնելով երեխաներին ու երիտասարդներին:
«Ռոլան» մանկապատանեկան ֆիլմերի փառատոնի, Հայաստանի «Ռոլան Բիկով» հիմնադրամի նախագահ Նունե Մանուկյանի խոսքով՝ սպասվում է հետաքրքիր և բովանդակալից փառատոնային ծրագիր: Փառատոնի ծրագրում ընդգրկվել է 75 ֆիլմ՝ 28 երկրից, այդ թվում 2004-2021թթ. «Ռոլան» մանկապատանեկան ֆիլմերի փառատոնին մասնակցած լավագույն մրցանակակիր ֆիլմերը: Փառատոնի ընթացքում բացառիկ իրավունքով կկայանա բազմաթիվ միջազգային մրցանակների դափնեկիր «Ուղղիր թևերդ» ֆիլմի ցուցադրությունը: Փառատոնի ծրագրում նաև ընդգրկված է 2017թ. օսկարակիր` «Երգիր» ֆիլմը:
«Երևանում և մարզերում կիրականացվի «Հայկական մանկապատանեկան ֆիլմերի համայնապատկեր» հատուկ ծրագիրը՝ 8 ֆիլմով: Այս տարի ևս շարունակվում է «Ռոլան» միջազգային փառատոնի համագործակցությունը ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության հետ: Փառատոնի ծրագրում ընդգրկված են ֆրանսիական խաղարկային և անիմացիոն ֆիլմեր երեխաների և պատանիների համար: Մեր նպատակն է որակյալ ֆիլմերը հասանելի դարձնել երեխաներին: Մեր աշխատանքներում առանցքային դեր ունի կրթական բաղադրիչը: Վերջին տարիներին մենք խնդիր ենք դրել հնարավորինս շատ մարզային քաղաքներում լինել ու մարդկանց հաղորդակից դարձնել մշակութային կյանքին»,-ասաց Նունե Մանուկյանը:
Ծրագրում նաև ընդգրկված են աշխարհահռչակ ռեժիսոր, մուլտիպլիկատոր, Կաննի «Ոսկե Արմավենի», «Նիկա» և մի շարք այլ հեղինակավոր մրցանակների դափնեկիր Գ. Բարդինի լավագույն ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունները՝ «Բոլերո», «Լսելով Բեթհովենին», «Երեք մեղեդի», «Անճոռնի ճուտիկը», «Ադաջիո», «Կոնֆլիկտ» , «Թռչող նավը»:
Այս տարվա հատուկ ցուցադրություններից է «Երալաշ» հայտնի մանկական հումորային կինոամսագրի լավագույն ֆիլմերի հավաքածուն:

Детский кинопраздник: стартует 18-й Международный фестиваль детских и юношеских фильмов «Ролан»
В Армении и в Арцахе с 25 по 29 июля пройдет 18-й Международный детский кинофестиваль «Ролан». На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-зале «Арменпресс» пресс-секретарь фестиваля Карине Григорян сообщила, что старт будет дан в Ереване, но фестиваль пройдет в Ширакской, Гегаркуникской, Тавушской областях, также и в Арцахе.
«Одной из основных целей фестиваля является продолжение децентрализации фестивальной программы и мероприятий, их перенос из Еревана в регионы РА и в Арцах, используя фестиваль как стабильную и надежную международную площадку, и по возможности привлекая и делая участниками и население областей», - сказала Карине Григорян.
В рамках фестиваля планируются показы фильмов, творческие встречи, премьеры в Ереване и в вышеуказанных областях РА и в Арцахе, максимально привлекая к участию детей и молодежь.
По словам председателя детского кинофестиваля «Ролан» и президента Фонда «Роланд Быков» Армении Нунэ Манукян, ожидается интересная и содержательная фестивальная программа. В программу фестиваля вошли 75 фильмов из 28 стран, выпущенных в 2004-2021 годах и лучшие призовые фильмы, участвовавшие в Фестивале детского кино «Ролан». В рамках фестиваля состоится эксклюзивный показ фильма «Расправь крылья», обладателя многих международных наград. В программе фестиваля также и оскароносный фильм «Пой».
«Специальная программа «Панорама армянских детских фильмов», состоящая из 8 фильмов будет реализована в Ереване и в областях. В этом году продолжается сотрудничество Международного фестиваля «Ролан» с посольством Франции в Армении. В программе фестиваля французские игровые и анимационные фильмы для детей и подростков. Наша цель - сделать качественные фильмы доступными для детей. Образовательная составляющая играет ключевую роль в нашей работе. В последние годы мы ставим перед собой задачу побывать в как можно большем количестве областных городов и приобщить людей к культурной жизни», - отметила Нунэ Манукян.
В программу включены и ретроспективные показы лучших фильмов известного режиссера, аниматора, обладателя «Золотой пальмовой ветви» Каннского фестиваля, «Ники» и ряда других престижных наград Г. Бардина: «Болеро», «Слушая Бетховена», «Три мелодии», «Гадкий утенок», «Адажио», «Конфликт» и «Летучий корабль».
Специальным показом этого года станет и подборка лучших фильмов известного детского юмористического киножурнала «Ералаш».
Вход на показы фестиваля свободный. Желающие могут ознакомиться с программой на странице фестиваля в Facebook.