Ստրասբուրգը 2024 թվականին կընդունի Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաքի կոչումը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միավորված ազգերի Կրթության, գիտության եւ մշակույթի հարցերով կազմակերպությունը (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) Ստրասբուրգը հայտարարել Է Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք, այդ կարգավիճակը քաղաքը պաշտոնապես կընդունի 2024 թվականին: Հուլիսի 20-ին այդ մասին հաղորդել Է միջազգային կազմակերպության մամուլի ծառայությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Խռովալից ժամանակներում շատերը դիմում են գրքերին որպես ապաստան եւ երազանքների աղբյուր: Իրոք, գրքերն ունեն ինչպես զվարճացնելու, այնպեսլ Էլ սովորեցնելու բացառիկ ունակություն: Հենց այդ պատճառով Էլ մենք պետք Է ապահովենք յորաքանչոուրի՝ գիտելիքներ ստանալու եւ խորհրդածելու հնարավորությունները գրքերի եւ ընթերցանության միջոցով,- հայտարարել Է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրե Ազուլեն:- Ուստի ամեն տարի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հայտարարում Է Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք: 2022 թվականին Գվադալախարայից եւ 2023 թվականին Աքրայից հետո ես ուրախ եմ հայտարարելու Ստրասբուրգը 2024 թվականի Գրի համաշխարհային մայրաքաղաք նշանակելու մասին»:
Որոշոմն ընդունվել Է կազմակերպության կոնսուլտատիվ կոմիտեի կողմից այն առանչությամբ, որ Ստրասբուրգի իշխանությունները «մեծ ուշադրություն են նվիրում գրքերին սոցիալական լարվածության եւ կլիմայի փոփոխության խնդիրների լուծման համար»:
«Ստրասբուրգը նաեւ բարձր գնահատական Է ստացել իր գրական ժառանգության եւ իր կազմակերպած միջոցառումների համար, որոնք նվիրված են գեղարվեստական դիսցիպլիններին՝ երաժշտությունից մինչեւ թատրոն եւ պատկերազարդում: Քաղաքն ունի ընդգրկուն միջոցառումների կազմակերպման զգալի փորձ՝ կողմնորոշված դեպի արտաքին աշխարհը»,- ասված Է պաշտոնական հաղորդագության մեջ:
2001 թվականից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն Հրատարակիչների միջազգային միության, Գրադրանային ասոցիացիաների եւ հիմնակությունների միջազգային ֆեդերացիայի եւ Գրավաճառների միջազգային ֆեդերացիայի հետ համատեղ ամեն տարի ընտրում Է Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք: Այդ տիտղոսը շնորհվում գրքի եւ ընթերցանության հետ կապված լավագույն հասարակական ծրագրերի համար: Առաջինն այդ պատվավոր կոչմանն արժանացել Է Մադրիդը: Հետագա տարիներին «գրքի մայրաքաղաքներ» են դարձել Ալեքսանդրիան, Նյու Դելին, Անտվերպենը, Մոնրեալը, Թուրինը, Բոգոտան, Ամստերդամը, Բեյրութը, Լյուբլյանան, Բուենոս Այրեսը, Երեւանը, Բանգկոկը, Պորտ Հարկորտը, Ինչհոնը, Վրոցլավը, Կոնակրին, Աթենքը, Շարջան, Քուալա Լումպուրը եւ Թբիլիսին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Организация Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) назвала Страсбург Всемирной столицей книги, этот статус город официально примет в 2024 году. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в среду пресс-служба международной организации.
"В смутные времена многие обращаются к книгам как к убежищу и источнику мечтаний. Действительно, книги обладают уникальной способностью как развлекать, так и учить. Именно поэтому мы должны обеспечить каждому доступ к знаниям и размышлениям посредством книг и чтения, - заявила генеральный директор ЮНЕСКО Одрэ Азуле. - Поэтому каждый год ЮНЕСКО объявляет Всемирную столицу книги. После Гвадалахары в 2022 году и Аккры в 2023 году я рада объявить о назначении Страсбурга Всемирной столицей книги в 2024 году".
Решение было принято консультативным комитетом организации в связи с тем, что власти Страсбурга "уделяют большое внимание книгам для решения проблем социальной напряженности и изменения климата". "Страсбург также получил высокую оценку за свое литературное наследие и организованные им мероприятия, посвященные многим художественным дисциплинам, от музыки до театра и иллюстрации. Город обладает значительным опытом организации масштабных мероприятий, ориентированных на внешний мир", - гласит коммюнике.
С 2001 года ЮНЕСКО совместно с Международным союзом издателей, Международной федерацией библиотечных ассоциаций и учреждений и Международной федерацией книготорговцев ежегодно выбирает Всемирную столицу книги. Этот титул присуждается за лучшие общественные программы, связанные с книгами и чтением. Первым этого почетного звания был удостоен Мадрид. В последующие годы "книжными столицами" становились Александрия, Нью-Дели, Антверпен, Монреаль, Турин, Богота, Амстердам, Бейрут, Любляна, Буэнос-Айрес, Ереван, Бангкок, Порт-Харкорт, Инчхон, Вроцлав, Конакри, Афины, Шарджа, Куала-Лумпур и Тбилиси.
Традиционно отсчет года празднования ведется с 23 апреля, когда отмечается Всемирный день книги и авторского права.