Արարատ Միրզոյանը և Լեհաստանի փոխվարչապետը քննարկել են երկու երկրների տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Լեհաստանում գտնվող Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հուլիսի 19-ին հանդիպում է ունեցել երկրի փոխվարչապետ Յացեկ Սաշինի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ են նշել դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր 30 տարիների ընթացքում միջպետական հարաբերությունների զարգացումն ու առկա դինամիկան։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Լեհաստանը Հայաստանի կարևոր եվրոպական գործընկերներից է։
Արարատ Միրզոյանը և Յացեկ Սաշինը քննարկել եներկու երկրների տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները՝ երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով ջանքեր գործադրել՝ ուղղվածառևտրատնտեսական ներուժի լիարժեք իրացմանը, ներդրումային հնարավորությունների ստեղծմանը և գործարար շրջանակաների միջև կապերի ակտիվացմանը:
Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ 2018թ.-ից ի վեր Հայաստանի կառավարությունը անհաշտ պայքար է սկսել կոռուպցիայի դեմ, ինչպես նաև գործարար միջավայրի բարելավման ծավալուն բարեփոխումներ են իրականացվել, ինչը լավ հնարավորություններ է ստեղծում օտարերկրյա ներդրողների համար։
Կողմերը կարևորել են Վարշավայի ֆոնդային բորսայի կողմից Հայաստանի ֆոնդային բորսայի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթի ձեռքբերումը, ինչը մեծ հնարավորություններ է ստեղծում կապիտալի շուկայում Հայաստանի ու Լեհաստանի համագործակցության համար։
Ընդգծվել էՀայ-լեհական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության դերը`որպես արդյունավետ հարթակ, համատեղ ծրագրերի քննարկման և գործնական քայլերի նախանշման համար։ Այս համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են նաև գործարար պատվիրակությունների փոխայցելությունները և համաժողովների անցկացումը։
Հանդիպմանը նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է նաև հայկական կողմի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծման, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ։

YEREVAN, JULY 20, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, who is in Poland on an official visit, had a meeting with the Deputy Prime Minister of the country Jacek Sasin, the Armenian Foreign Ministry reports.
The interlocutors commended the development and existing dynamic of the interstate relations for 30 years since the establishment of the diplomatic relations.
Foreign Minister of Armenia underscored that Poland is one of the important European partners of Armenia.
Ararat Mirzoyan andJacek Sasindiscussed the prospects for the development of economic cooperation between the two countries, expressing readiness to make efforts towards the full realization of trade and economic potential, creation of investment opportunities and activation of business to business contacts.
Minister Mirzoyan noted that since 2018, the anti-corruption campaign, as well as reforms towards improving the business environment, have been widely implemented in Armenia, which creates good opportunities for the investors.
The sides emphasized the implementation of the agreement on the acquisition of about 65 percent of the shares of the Armenian Stock Exchange by the Warsaw Stock Exchange, which will create new opportunities for cooperation in the capital market between Armenia and Poland.
The role of the Armenian-Polish Intergovernmental Commission of Economic Cooperation as an effective platform for discussing joint programs and outlining practical steps was highlighted. In this context, the interlocutors also emphasized mutual visits of business delegations and the holding of conferences.
At the meeting, Foreign Minister Mirzoyan also presented the position of the Armenian side regarding the peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict and the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.