Արարատ Միրզոյանը և Լեհաստանի փոխվարչապետը քննարկել են երկու երկրների տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Լեհաստանում գտնվող Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հուլիսի 19-ին հանդիպում է ունեցել երկրի փոխվարչապետ Յացեկ Սաշինի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ են նշել դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր 30 տարիների ընթացքում միջպետական հարաբերությունների զարգացումն ու առկա դինամիկան։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Լեհաստանը Հայաստանի կարևոր եվրոպական գործընկերներից է։
Արարատ Միրզոյանը և Յացեկ Սաշինը քննարկել եներկու երկրների տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները՝ երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով ջանքեր գործադրել՝ ուղղվածառևտրատնտեսական ներուժի լիարժեք իրացմանը, ներդրումային հնարավորությունների ստեղծմանը և գործարար շրջանակաների միջև կապերի ակտիվացմանը:
Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ 2018թ.-ից ի վեր Հայաստանի կառավարությունը անհաշտ պայքար է սկսել կոռուպցիայի դեմ, ինչպես նաև գործարար միջավայրի բարելավման ծավալուն բարեփոխումներ են իրականացվել, ինչը լավ հնարավորություններ է ստեղծում օտարերկրյա ներդրողների համար։
Կողմերը կարևորել են Վարշավայի ֆոնդային բորսայի կողմից Հայաստանի ֆոնդային բորսայի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթի ձեռքբերումը, ինչը մեծ հնարավորություններ է ստեղծում կապիտալի շուկայում Հայաստանի ու Լեհաստանի համագործակցության համար։
Ընդգծվել էՀայ-լեհական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության դերը`որպես արդյունավետ հարթակ, համատեղ ծրագրերի քննարկման և գործնական քայլերի նախանշման համար։ Այս համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են նաև գործարար պատվիրակությունների փոխայցելությունները և համաժողովների անցկացումը։
Հանդիպմանը նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է նաև հայկական կողմի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծման, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ։

Арарат Мирзоян и вице-премьер-министр Польши обсудили перспективы развития экономического сотрудничества двух стран
Собеседники с удовлетворением отметили развитие и сложившуюся динамику межгосударственных отношений за 30 лет с момента установления дипломатических отношений.
Министр иностранных дел РА отметил, что Польша является одним из важных европейских партнеров Армении.
Арарат Мирзоян и Яцек Сашин обсудили перспективы развития экономического сотрудничества между двумя странами, выразив готовность с обеих сторон приложить усилия, направленные на полную реализацию торгово-экономического потенциала, создание инвестиционных возможностей и активизацию связей между деловыми кругами.
Министр Мирзоян отметил, что с 2018 года правительство Армении начало бескомпромиссную борьбу с коррупцией, были реализованы обширные реформы по улучшению бизнес-среды, что создает хорошие возможности для иностранных инвесторов.
Стороны особо отметили приобретение Варшавской фондовой биржей контрольного пакета акций Армянской фондовой биржи, что создает большие возможности для сотрудничества Армении и Польши на рынке капитала.
Подчеркнута роль межправительственной комиссии по армяно-польскому экономическому сотрудничеству как эффективной площадки для обсуждения совместных программ и наметки практических шагов. В данном контексте собеседники также акцентировали внимание на взаимных визитах бизнес-делегаций и проведении конференций.
На встрече министр Мирзоян также представил позицию армянской стороны относительно мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.