Ալեն Սիմոնյանը ՀՀ-ում Սերբիայի դեսպանի հետ քննարկել է համագործակցության զարգացման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 14-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Սերբիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տատյանա Պանայոտովիչ Ցվետկովիչին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից:
Ողջունելով հյուրին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ ուրախ է այն առիթով, որ հենց ինքն է Հանրապետության նախագահին փոխարինելու ընթացքում ընդունել նրա հավատարմագրերը՝ հավելելով, որ Երեւանում մշտական դիվանագիտական ներկայացուցչության հիմնումը հայ-սերբական հարաբերությունների զարգացման եւ համագործակցության լավագույն խթանն է: Կողմերն անդրադարձել են խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւորությանը՝ ելակետային համարելով փորձի փոխանակումն ու փոխայցերը:
Ալեն Սիմոնյանն առանձնացրել է բարեկամական խմբերի ակտիվ շփումները՝ առանցքային նշանակություն տալով Սերբիայի հետ սերտ համագործակցության ծավալմանը միջազգային կառույցների՝ ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ԵԽ-ի, ՍԾՏՀ-ի շրջանակներում:
Անդրադարձ է եղել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման եւ անվտանգության հարցերին: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս տարածաշրջանում խաղաղության դարաշրջան բացելու օրակարգով:

YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Alen Simonyan received today Ambassador of Serbia to Armenia Tatjana Panajotovic Cvetkovic, the Parliament’s press service said.
Welcoming the guest, the Speaker said he is happy on the occasion that he accepted the Ambassador’s credentials while he was replacing the President of the Republic and added that the opening of a permanent diplomatic representation in Armenia is the best impetus for the development of Armenian-Serbian relations and cooperation. The sides touched upon the importance of parliamentary diplomacy, highlighting the exchange of experience and mutual visits.
Alen Simonyan highlighted the active contacts between the friendship groups, paying special importance to the expansion of close cooperation with Serbia within UN, OSCE, Council of Europe and BSEC.
Issues relating to establishment of peace and security in the region were discussed. Alen Simonyan said that Armenia is acting with the agenda of opening an era of peace in the region.