Հայկական ոչ նյութական մշակութային արժեքները ներկայացվել են «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլուխգործոցների հանդիպումը Օլոնխոյի հողի վրա» փառատոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, ինչպես նաև Սախայի Հանրապետության (Յակուտիա) մշակույթի և հոգևոր զարգացման նախարարության ու տեղի հայ համայնքի համագործակցությամբ Հայաստանը մասնակցել է Յակուտսկ քաղաքում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո տեղի ունեցող «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլուխգործոցների հանդիպումը Օլոնխոյի հողի վրա» չորրորդ միջազգային փառատոնին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից, փառատոնը նվիրված էր Ռուսաստանի և աշխարհի տարբեր ժողովուրդների մշակութային ժառանգությանը։ Մասնակցում էին Հայաստանի, Հնդկաստանի, Մոնղոլիայի, Ղրղզստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի, ինչպես նաև Ռուսաստանի տարբեր տարածաշրջանների՝ Կալմիկիայի, Ալթայի, Տիվայի, Բուրյաթիայի, Յակուտիայի՝ շուրջ 100 ներկայացուցիչներ։
Փառատոնին Հայաստանը ներկայացել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկերում գրանցված «Քոչարի» պարի և «Սասունցի Դավիթ» էպոսի հանրահռչակմամբ։
Փառատոնին «Քոչարի» պարը ներկայացնելու պատիվը «Արդվին» ազգագրական երգ ու պարի անսամբլինն էր, որը հանդես է եկել «Քոչարու» 5 տարբերակների ընդհանրացված բեմադրությամբ, իսկ «Սասունցի Դավիթ» էպոսը ներկայացրել է «Կայթ» կրթամշակութային հանգույցի հիմնադիր-ղեկավար Կորյուն Դավթյանը:
Յակուտսկի օպերայի և բալետի պետական թատրոնում տեղի ունեցած ամփոփիչ համերգը եզրափակվել է «Արդվին» ազգագրական երգ ու պարի անսամբլի հայկական «Քոչարի» պարի կատարմամբ։
Հայաստանը «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003 թ. կոնվենցիան վավերացրել է 2006 թ. և մինչ օրս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում գրանցել է հետևյալ տարրերը՝ «Դուդուկն ու իր երաժշտությունը» (2008 թ.), «Հայկական խաչքարի արվեստ. խաչքարի խորհուրդն ու խաչքարագործությունը» (2010 թ.), ««Սասնա ծռեր կամ Սասունցի Դավիթ» էպոսի կատարողական դրսևորումները» (2012 թ.), «Լավաշ. ավանդական հացի պատրաստումը, նշանակությունը և մշակութային դրսևորումները Հայաստանում» (2014 թ.), «Քոչարի. ավանդական խմբապար» (2017 թ.), «Հայկական տառարվեստը և դրա մշակութային դրսևորումները» (2019 թ.), «Սուրբ Թադեոս առաքյալի վանքի ուխտագնացությունը» (2020 թ.):

Армянские нематериальные культурные ценности были представлены на фестивале «Встреча шедевров ЮНЕСКО на земле Олонхо»
ЕРЕВАН, 12 ИЮЛЯ, АРМЕНПРЕСС. При содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, а также Министерства культуры и духовного развития Республики Саха (Якутия) и местной армянской общины Армения приняла участие в четвертом международном фестивале "Встреча шедевров ЮНЕСКО на земле Олонхо», прошедшего под эгидой ЮНЕСКО в Якутске.
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве образования и культуры РА, фестиваль был посвящен культурному наследию России и разных народов мира. Участвовали около 100 представителей Армении, Индии, Монголии, Киргизии, Азербайджана, Турции, а также различных регионов России: Калмыкии, Алтая, Тивы, Бурятии, Якутии.
Армения была представлена на фестивале популяризацией танца «Кочари» и эпоса «Сасунци Давид», занесенных в списки нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО.
Честь представить танец Кочари на фестивале была предоставлена этнографическому ансамблю песни и танца «Ардвин», который исполнил обобщённое исполнение 5 вариантов «Кочари», а эпос «Сасунци Давид» представил Корюн Давтян, учредитель-руководитель образовательно-культурного центра «Кайт».
Заключительный концерт, состоявшийся в Якутском государственном театре оперы и балета, завершился исполнением армянского танца «Кочари» в исполнении этнографического ансамбля песни и пляски «Ардвин».
Армения ратифицировала конвенцию «Об охране нематериального культурного наследия» ЮНЕСКО от 2003 г. в 2006 году. и до сих пор в Репрезентативном списке нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКОзарегистрированыследующие элементы: «Дудук и его музыка» (2008 г.), «Армянское искусство хачкара. Советы хачкара и изготовления хачкара» (2010), «Перформативные проявления эпоса «Сасна црер или Давид Сасунский» (2012), «Лаваш: традиционное приготовление хлеба, значение и культурные проявления в Армении» (2014), «Кочари. традиционный групповой танец» (2017 г.), «Армянская каллиграфия и ее культурные проявления» (2019 г.), «Паломничество в монастырь святого апостола Фаддея» (2020 г.).