Գիտությունը, կրթությունը և տնտեսությունը փոխկապակցված են. Փաթափությանը ձևակերպել է Հայաստանի պայծառ ապագայի իր բանաձևը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գիտությունը, կրթությունը և տնտեսությունը փոխկապակցված են՝ երաշխավորելու Հայաստանի ավելի պայծառ ապագան: Հայաստան այցի արդյունքում այս եզրահանգմանն է եկել հայազգի անվանի գիտնական, Նոբելյան մրցանակակիր Արտեմ Փաթափությանը:
«Ես սկզբում զարմացած էի, թե ինչու է Էկոնոմիկայի նախարարությունը հրավիրում գիտնականների Հայաստան: Բայց հիմա դրա մասին ավելի շատ մտածելով՝ ես հասկացա, որ գիտությունը, կրթությունը և տնտեսությունը փոխկապակցված են՝ երաշխավորելու Հայաստանի ավելի պայծառ ապագան», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց նա:
Փաթափությանը շնորհակալություն է հայտնում նախարարությանը՝ իրեն այդ հետաքրքիր նախաձեռնության՝ «Գիտության և գործարարության օրեր-2022»միջոցառման մասը դարձնելու համար:
Անդրադառնալով Հայաստանում գիտության զարգացման հեռանկարներին՝ Նոբելյան մրցանակակիրն ընդգծում է «Սինոփսիս» իր այցի մասին, տեղյակ է նաև երկրում գործող բարձր տեխնոլոգիական շատ ընկերություններից:
«Սա հրաշալի օրինակ է, թե ինչպես են նրանք օգնում կրթություն ստանալու այն մարդկանց, ում պետք է աշխատանքի ընդունեն, դա օգնում է գիտությանը և տեխնոլոգիաներին, ինչպես նաև երիտասարդ գիտնականներին՝ուսումն ավարտելուց հետո աշխատանք գտնելու: Այսպիսով` շատ տպավորիչ էր այն, ինչ ես տեսա այստեղ: Կարծում եմ, որ սա հիմք է՝ այս տեսակի համագործակցության այլ ձևեր ստեղծելու համար: Գիտությունը, տեխնոլոգիաները, Սինոփսիսը, այլ ընկերություններ կօգնեն տնտեսությանը», - հավելեց գիտնականը:
Փաթափությանը վստահ է՝ քանի դեռ այդ արդյունավետ խելացի ռազմավարությունը շարունակվում է, ապագան շատ պայծառ կլինի:
Նա նաև առանձնացրեց Հայաստանում իր այցելություններից, հանդիպումներից մի քանիսը. «Ինձ համար այնքան զգացմունքային պահ է Ծիծեռնակաբերդ այցելելը։ Մեկ այլ կարևոր իրադարձություն էր վարչապետ Փաշինյանի հետ հանդիպումը»:
Անվանի գիտնականը տպավորվել է նաև Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարան այցելությամբ:
Նոբելյան մրցանակակիրը ոգևորված է երկրի ապագայով, արդեն նաև որոշել է, թե ինչպես է համագործակցելու Հայաստանի իր կոլեգաների հետ:

Science, education and economy are interconnected. Patapoutian formulated his formula for Armenia’s bright future
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. Science, education and economy are interconnected, they guarantee a brighter future for Armenia, as a result of his visit to Armenia, the famous Armenian scientist, Nobel Prize winner Ardem Patapoutian came to this conclusion.
"At first I was surprised why the Ministry of Economy invited scientists to Armenia. But now, thinking more about it, I realized that science, education and the economy are interconnected to make sure that the future path of Armenia is bright," ARMENPRESS reports, he said.
Patapoutian thanked the ministry for making him part of this interesting initiative "Science-Business Days-2022" event.
Referring to the prospects for the development of science in Armenia, the Nobel Prize winner emphasizes his visit to Synopsys, he is also aware of many high-tech companies operating in the country.
"This is a great example of how they help educate the people who need to be hired, it helps science and technology, as well as young scientists, to find work after graduation. So what I saw here was very impressive. I think this is the basis for creating other forms of this kind of cooperation. Science, technology, Synopsys and other companies will help the economy," the scientist added.
Patapoutian is convinced that as long as this effective and smart strategy continues, the future will be very bright.
He singled out some of his visits and meetings in Armenia. "Visiting Tsitsernakaberd was such an emotional moment for me. Another important event was the meeting with Prime Minister Pashinyan."
The famous scientist was also impressed by the visit to Martiros Saryan's house-museum.
The Nobel laureate is excited about the future of the country, he has already decided how to cooperate with his Armenian colleagues.