ՀՀ-ն շարունակում է հավատալ, որ ՌԴ խաղաղապահները ի վիճակի են վերականգնել եռակողմ հայտարարությամբ ԼՂ-ում հաստատված ստատուս քվոն. Միրզոյան
ՀՀ-ն շարունակում է հավատալ, որ ՌԴ խաղաղապահները ի վիճակի են վերականգնել եռակողմ հայտարարությամբ ԼՂ-ում  հաստատված ստատուս քվոն. Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը շարունակում է հավատալ, որ ռուսական խաղաղապահ առաքելությունը ի վիճակի է վերականգնել 2020 թ. եռակողմ հայտարարությամբ Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված ստատուս քվոն` 2022 թ. մարտի 23-ի դրությամբ եղած իրավիճակը, որը խախտվել է Ասկերանի Փառուխ գյուղ ադրբեջանական զինուժի ներխուժմամբ։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` այդ մասին Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպումից հետո մամուլի համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը` շեշտելով, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը առանցքային դերակատարում է ունեցել Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիան կասեցնելու գործում։
«Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ ուժերի տեղակայումը` որպես սադրանքները կանխելու և Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը ապահովելու գործոն, կոչված է պայմաններ ստեղծելու մեր տարածաշրջանում բնականոն կյանքի վերականգնման, կայունության և անվտանգության ապահովման համար», - հավելեց Հայաստանի արտգործնախարարը։

Армения верит, что миротворцы России могут восстановить статус-кво, утвержденный трехсторонним заявлением: Мирзоян
Армения продолжает верить, что российская миротворческая миссия способна восстановить статус-кво Нагорного Карабаха, установленный трехсторонним заявлением 2020 года, и ситуацию по состоянию на 23 марта 2020 года, которая была нарушена вторжением азербайджанских вооруженных сил в село Парух Аскеранского района.
Как сообщает корреспондент «Арменпресс», об этом на совместной пресс-конференции после встречи с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, подчеркнув, что Российская Федерация сыграла ключевую роль в прекращении агрессии Азербайджана, развязанной против Республики Арцах.
«Развертывание миротворческих сил в Нагорном Карабахе как фактор предотвращения провокаций и обеспечения безопасности народа Арцаха призвано создать условия для восстановления нормальной жизни, стабильности и безопасности в нашем регионе», - добавил глава МИД Армении.