Սպառողն՝ առավել պահանջատեր. սննդամթերքի անվտանգության ոլորտում նկատվում է դրական տեղաշարժ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում սննդամթերքի անվտանգության ոլորտում վերջին տարիներին նկատվում է դրական տեղաշարժ: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՍԱՏՄ սննդամթերքի անվտանգության վարչության պետ Վահե Դանիելյանը նշեց, որ դա ոչ միայն տեսչական մարմնի լավ աշխատանքի, այլև հասարակության պահանջատիրության մակարդակի բարձրացման արդյունք է:
«Դեռ 2007 թվականին, երբ ստեղծվեց Սննդամթերքի անվտանգության և անասնաբուժության պետական տեսչությունը, այդ ժամանակ ես տեսուչ էի աշխատում Երևան քաղաքում: Վերահսկողության ընթացքում չկար այնպիսի մի խանութ, որտեղ չգտնեինք պիտանելիության ժամկետն անցած մեծաքանակ ապրանք: Դա պայմանավորված էր ոչ միայն վատ վերահսկողությամբ, այլև քաղաքացիների շրջանում իրազեկման պակասով: Քաղաքացիների շրջանում չկար ձևավորված այն մշակույթը, որ ապրանք գնելիս ուշադրություն դարձնեն ապրանքի պիտանելիության ժամկետին: Այսօր իրացման ցանցում մենք ունենք բոլորովին այլ պատկեր: Այսօր կարող ենք եզակի դեպքեր գտնել, երբ վաճառվում է պիտանելիության ժամկետն անցած սննդամթերք»,-ասաց Վահե Դանիելյանը:
Միայն ապրանքի պիտանելիության ժամկետին հետևելը քիչ է, և, ըստ Վահե Դանիելյանի, եթե ցանկանում ենք խոսել սննդամթերքի անվտանգությունից, սպառողների պաշտպանված լինելուց, ապա պետք է ուշադրություն դարձնել ապրանքի վրա առկա ամբողջ տեղեկատվությանը, որը վերաբերում է սպառողին: Այնտեղ նշված է թե բաղադրությունը, թե առկա ալերգենների մասին տեղեկատվությունը: Տեսչական մարմնի տեսլականն այն է, որ համապատասխան իրազեկման աշխատանքներում քաղաքացիների ուշադրության կենտրոնում պահեն մակնշման ամբողջական տեքստը:
«Այսօր խոսում ենք նույն կաթնայուղի փոխարինիչով արտադրանքի մասին և ունենք օրենսդրական նախաձեռնություն, որ դրանք առանձին վաճառվեն: Մենք այս նախաձեռնությունը չէինք ունենա, եթե մեր սպառողները կարդային մակնշման վրա առկա տեղեկատվությունը, կատարեին գիտակցված գնում և չգնեին այդ արտադրանքը որպես թթվասեր»,-ասաց Վահե Դանիելյանը:
Դրական տեղաշարժ նկատվում է նաև տնտեսվարողների մոտեցումներում: Դա երևում է տնտեսվարողների գործունեության կասեցումների թվի նվազմամբ: 2021 թվականին տեսչական մարմնի կողմից 60-ից ավելի տնտեսվարողների մոտ գործունեության կասեցման որոշումներ են կայացվել: Դրա նախորդող տարիներին այդ քանակը եղել է ավելի մեծ:
«Այն տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ, որտեղ մենք արձանագրում ենք անհամապատասխանություն և կիրառում ենք սահմանափակում, մենք հետևողական ենք, որ վերացնեն թերությունները, ինչից հետո միայն թույլատրում ենք, որ վերսկսեն իրենց գործունեությունը»,-ասաց Վահե Դանիելյանը:
Տեսչական մարմինը, ուշադրության կենտրոնում պահելով ոլորտի խնդիրները, խստացնելու է վերահսկողությունը և իրազեկման ծավալուն աշխատանքներ է իրականացնելու հասարակության շրջանում:

Armenia registers positive progress in field of food safety
YEREVAN, JUNE 6, ARMENPRESS. A positive progress has been registered in the field of food safety in Armenia in the recent years, Head of the Department of Food Safety at the Food Safety Inspectorate Vahe Danielyan said, calling this a result of not only the good job of the Inspectorate, but also the increase in the level of demand of the society.
“Back in 2007 when the State Food Safety and Veterinary Inspectorate was founded, I was working an inspector in Yerevan that time. During the inspection there was not a single store where we didn’t find a large number of expired products. This was connected not only with the bad control, but also with the lack of awareness among the citizens. The culture of paying attention to the expiry date while buying a good didn’t exist among the citizens. But today the picture is completely different. Today we can find unique cases when expired food is sold”, he said.
However, according to him, looking at only the expiry date of the product is not enough as he says attention should be paid also on the whole information existing on the good, which relates to the consumer. The Inspectorate’s aim is to make citizens pay attention to the full text of the mark through respective awareness-raising campaigns.
There is also positive progress in the approaches of economic entities. Vahe Danielyan says this is seen in the reduction of the number of business suspensions. In 2021 the Inspectorate made decisions on suspending the operation of more than 60 economic entities.
“When we detect non-compliance in any economic entity and apply a restriction, we are consistent that they eliminate the shortcomings after which only we allow them to resume their operation”, he said.
By keeping the problems of the field in focus, the Inspectorate will toughen the control and will carry out large-scale awareness-raising campaigns within the public.