ՀՀ-Ադրբեջան բանակցային սեղանին մի քանի ուղղություններով կա առաջընթաց․ Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային կամ ենթադրյալ բանակցային սեղանին կա մի քանի ուղղություն, որոնցով արդեն իսկ որոշակի առաջընթաց է գրանցվել, և կան ուղղություններ, որտեղ դիրքորոշումները կարող են կամ հնարավորություն ունեն համընկնելու։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում Կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Կիրակոսյանի հարցին, թե ինչպիսի՞ն են հայկական կողմի պատկերացումները խաղաղության վերաբերյալ և ո՞ր պատկերացումներն են համընկնում Հայաստանի և Ադրբեջանի, նաև միջնորդների՝ Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև, և ո՞ր պատկերացումները չեն համընկնում, սակայն հնարավորություն կա բանակցելու և ընդհանուր եզրեր գտնելու, որի վերջնական արդյունքում հնարավոր կլինի հաստատել խաղաղություն։
«Ձեր հարցն, ըստ էության, ամբողջ բանակցային կամ ենթադրյալ բանակցային գործընթացի բոլոր հնարավոր նրբերանգների մասին էր։ Ես, իհարկե, կդժվարանամ այս ժամանակում բոլոր ենթահարցերին պատասխանել, բայց վարչապետը ծավալուն կերպով արդեն իսկ խոսեց այդ թեմաների մասին։ Կարող եմ ավելացնել միայն, որ Հայաստան- Ադրբեջան բանակցային կամ ենթադրյալ բանակցային սեղանին դրվածը բավականին թափանցիկ և հրապարակային է, և կա մի քանի ուղղություն, որոնցով արդեն իսկ ունենք որոշակի առաջընթաց և կան ուղղություններ, որտեղ դեռ փորձում ենք հասկանալ այն հնարավոր կետերը, որտեղ դիրքորոշումները կարող են կամ շանս ունեն համընկնելու։
Օրինակ՝ սահմանազատման և սահմանագծման, անվտանգային հարցերով արդեն որոշակի առաջընթաց կա։ Տեղյակ եք, որ երեկ փոխվարչապետերը և նրանց գլխավորած հանձնաժողովները հանդիպել են միմյանց հետ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին և առաջին հանդիպմանը քննարկվել են աշխատանքային և մեթոդական հարցերը։ Կա պայմանավորվածություն մյուս հանդիպումը կազմակերպելու Մոսկվայում։ Անշուշտ, որոշակի պատկերացումներ կան։
Մեկ այլ ուղղություն տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների բացման մասին է, և այստեղ ևս որոշակի պատկերացումների համընկնումներ կան։
Այս մասին բազմիցս խոսել եմ և կարող եմ վերահաստատել, որ բոլոր վերաբացվելիք ճանապարհները պետք է լինեն այն երկրների սուվերենության ներքո և այն երկրների օրենսդրություններով, որոնցով անցնում են։ Կան էլի համընկնումներ, և այս առումով ես լավատես եմ»,- ընդգծեց Միրզոյանը։
ԱԳ նախարարը ևս մեկ անգամ վերահաստատեց, որ «Զանգեզուրի միջանցքը» այն տրամաբանությամբ, որով շրջանառվում էր տարի ու կես առաջ և որով ադրբեջանական կողմը փորձում էր ներկայացնել, Հայաստանի համար անընդունելի է և, կարծես թե, կա համընդհանուր ընկալում, որ այդպես չի լինելու։
Ինչ վերաբերվում է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրին՝ Միրզոյանը նշեց, որ առայժմ բանակցություններ են բանակցությունների մասին։
«Այստեղ կողմերը փորձում են հասկանալ պարամետրերը, կառուցվածքը, ձևաչափը և այլն։ Մենք այստեղ ունենք մեր հստակ դիրքորոշումները, Ադրբեջանն ունի իր դիրքորոշումները։ Այս կամ այն միջնորդները ժամանակ առ ժամանակ արտահայտում են իրենց դիրքորոշումները։ Այդ դիրքորոշումներն ամենևին միշտ չէ, որ համընկնում են կամ շատ ավելի հաճախ չեն համընկնում, քան համընկնում են, բայց բանակցությունները նաև այսպիսի հարցեր լուծելու համար են»,- եզրափակեց Միրզոյանը։

There is progress in several directions on Armenia-Azerbaijan negotiations - FM Mirzoyan
YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. There are several directions on the Armenia-Azerbaijan negotiation table where some progress has already been registered, there are directions where the positions can or have the opportunity to coincide, ARMENPRESS reports Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan said during the parliament-Cabinet Q&A session, answering the question of MP Lilit Kirakosyan from Civil Contract Party about the perceptions of the Armenian side on peace and which perceptions of Armenia and Azerbaijan coincide and which do not.
"Your question, in fact, is about all the possible nuances of the whole negotiation process. Of course, I will find it difficult to answer all the sub-questions now, but the Prime Minister has already spoken extensively about those topics. I can only add that what is on the Armenia-Azerbaijan negotiating table is quite transparent, public, there are several directions in which we already have some progress, there are directions where we are still trying to understand the possible points where the positions can or have a chance to match.
For example, there is already some progress on demarcation, delimitation and security issues. You are aware that yesterday the Deputy Prime Ministers and the commissions headed by them met on the Armenia-Azerbaijan border and at the first meeting they discussed the working and methodological issues. There is an agreement to organize the next meeting in Moscow. Of course, there are certain ideas.
Another direction is the opening of transport and economic infrastructure, there are also certain coincidences and ideas here.
I have spoken about this many times, I can reaffirm that all the roads to be reopened must be under the sovereignty of the countries and the laws of the countries through which they pass. There are other coincidences, I am optimistic in this respect," Mirzoyan emphasized.
The Foreign Minister reaffirmed that the "Zangezur Corridor" with the logic that was being circulated a year and a half ago, by which the Azerbaijani side was trying to present, is unacceptable for Armenia, and it seems there is a general perception that it will not happen.