Երևանի տրանսպորտային պարկը կհամալրվի ևս 100 նոր ավտոբուսով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետարանը ձեռք կբերի ևս 100 նոր ավտոբուս: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած գործակարգավարական հերթական խորհրդակցության ընթացքում քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հանձնարարել է ավտոբուսների գնման համար մրցութային փաթեթ պատրաստել:
Մայրաքաղաքի տրանսպորտային համակարգի բարեփոխումների շրջանակում կարդիականացվի նաև «Էլեկտրատրանսպորտ» ընկերության շարժակազմը: Առաջիկայում կհայտարարվի 15 նոր տրոլեյբուսի ձեռքբերման մրցույթ:
Խորհրդակցության ընթացքում նշվել է, որ մայիսի 1-ից «Zhong Tong» մակնիշի նոր ավտոբուսներով կսպասարկվի ևս մի քանի երթուղի: Գործընթացը կկազմակերպվի ավտոբուսային պարկում այս պահին առկա 54 միավոր շարժակազմով:
Նաև, հաշվի առնելով քաղաքային տրանսպորտում 100 դրամանոց մետաղադրամների մեծ պահանջարկը, ապրիլի 11-ից համայնքային բոլոր նոր ավտոբուսների և միկրոավտոբուսների վարորդներն իրենց մոտ կունենան որոշակի քանակությամբ մանրադրամ:
«Երևանի ավտոբուս» ՓԲԸ տնօրեն Էլբակ Թարփոշյանը զեկուցել է, որ առկա մանրադրամները կազմում են օրական շրջանառության ընդամենը 15 %-ը, ուստի կարևոր է, որ քաղաքացիները, նախքան միասնական տոմսային համակարգին անցնելը, ունենան 100 դրամանոցներ:

Транспортный парк Еревана пополнится еще 100 автобусами
Мэрия Еревана намерена закупить еще 100 автобусов. Как передает «Арменпресс», на очередном совещании в мэрии Еревана мэр Грачья Саркисян поручил подготовить тендерный пакет на закупку автобусов.
В рамках реформ транспортной системы столицы будет модернизирован и подвижной состав компании «Электротранспорт». В ближайшее время будет объявлен тендер и на закупку 15 троллейбусов.
В ходе совещания было отмечено, что с 1 мая новыми автобусами марки «Чжун Тонг» будет обслуживаться еще несколько маршрутов. На линии выйдут 54 единицы подвижного состава, которыми на данный момент располагает автобусный парк.
Кроме того, учитывая высокий спрос на 100-драмовые монеты, используемые в городском транспорте, с 11 апреля водители всех новых автобусов и микроавтобусов будут иметь при себе определенное количество монет.
Директор ЗАО «Ереванский автобус» Эльбак Тарпошян отметил, что имеющиеся монеты составляют всего 15% ежедневного оборота, поэтому необходимо, чтобы граждане, до перехода на единую билетную систему, имели при себе монеты в 100 драмов.