Ալեն Սիմոնյանն ու Տալանտ Մամիտովն անդրադարձել են տարածաշրջանի անվտանգության հարցերին
ԵՐԵՎԱՆ, 28ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 28-ին հանդիպել է Ղրղզստանի Հանրապետության Ժոգորկու Քենեշի (խորհրդարանի) նախագահ Տալանտ Մամիտովին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԺ-ից, կողմերը քննարկել են ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակներում փոխգործակցության հեռանկարները՝ արձանագրելով խորհրդարանական դիվանագիտության եւ բարեկամական խմբերի ակտիվ համագործակցության անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է երկու երկրների պատվիրակությունների կառուցողական համագործակցությունն ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովում, ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում եւ այլ խորհրդարանական հարթակներում:
Ղրղզ գործընկերը հիշեցրել է 1994թ. Բիշքեկում ստորագրված Լեռնային Ղարաբաղի հրադադարի վերաբերյալ արձանագրությունը՝ փաստելով, որ վատ խաղաղությունը նախընտրելի է յուրաքանչյուր պատերազմից: Անդրադառնալով տարածաշրջանի անվտանգության եւ խաղաղության հաստատման հարցերին՝ երկուստեք կարեւորվել է խաղաղության օրակարգի սատարումը:
Ի թիվս քննարկումների լայն շրջանակի՝ մտքեր են փոխանակվել նաեւ ապակենտրոնացված համագործակցության շուրջ: Այս համատեքստում առանձնացվել են երկրորդ քաղաքներ Գյումրիի եւ Օշի, ինչպես նաեւ՝ Շիրակի եւ Օշի համապատասխան համալսարանների միջեւ փոխանակման առաջիկա ծրագրերը:

Ален Симонян и Талант Мамытов обсудили вопросы безопасности в регионе
28 марта председатель Национального собрания Армении Ален Симонян встретился с председателем Жогорку Кенеша (Парламента) Кыргызской Республики Талантом Мамытовым.
Как сообщили «Арменпресс» в НС Армении, стороны обсудили перспективы взаимодействия в рамках МПА СНГ, признав необходимость активного сотрудничества парламентской дипломатии и групп дружбы.
Председатель НС подчеркнул важность конструктивного сотрудничества делегаций двух стран в Межпарламентской ассамблее СНГ, ПА ОДКБ и на других парламентских площадках.
Киргизский коллега напомнил, что протокол о прекращении огня в Нагорном Карабахе был подписан в Бишкеке в 1994 году, добавив, что плохой мир предпочтительнее любой войны. Коснувшись вопросов безопасности и установления мира в регионе, стороны подчеркнули важность содействия повестке мира.