ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ հրաձիգները 10 մեդալ են նվաճել (7 ոսկե և 3 արծաթե) Նորվեգիայի Համար քաղաքում տեղի ունեցած գնդակային հրաձգության Եվրոպայի առաջնությունում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Հայաստանի հավաքական թիմը հանդես է եկել 12-հոգանոց կազմով: Նրանց ուղեկցել է Հայաստանի հրաձգության հավաքական թիմի գլխավոր մարզիչ Սեյրան Նիկողոսյանը, հավաքականի երկրորդ մարզիչ Անդրանիկ Այվազյանը և ՀՀՖ գլխավոր քարտուղար Արեգ Սարիբեկյանը: 10 մ, վազող թիրախ, նորմալ վազք, 30+30 կրակոց մրցաձևի կանանց պայքարում չեմպիոնի կոչումը նվաճել է Լիլիթ Մկրտչյանը՝ խոցելով 561 միավոր: Արծաթե մեդալակիր է դարձել Արուսյակ Գրիգորյանը՝ 557 միավորով: Նույն մրցաձևի երիտասարդների պայքարում Հայաստանի ներկայացուցիչները ևս երկու ոսկե մեդալ են նվաճել: Չեմպիոնի կոչումը նվաճել են Գոռ Խաչատրյանը (571 միավոր) և Գոհար Հարությունյանը (556 միավոր): Հայաստանի ներկայացուցիչները մեդալներ են նվաճել նաև խառը վազք, 20+20 կրակոց մրցաձևում: Մեծահասակների պայքարում ոսկե մեդալակիր է դարձել Լիլիթ Մկրտչյանը (373 միավոր), իսկ արծաթե մեդալը նվաճել է Արուսյակ Գրիգորյանը (370 միավոր): Երիտասարդների պայքարում Գոռ Խաչատրյանն ու Գոհար Հարությունյանը դարձյալ ոսկե մեդալներ են նվաճել: Նրանք առաջին տեղն են զբաղեցրել նաև թիմային միքս, 20+20 կրակոց մրցաձևում, իսկ երկրորդ տեղը գրավել են Հովհաննես Մարգարյանն ու Լիլիթ Մկրտչյանը: Գերազանց արդյունք է ցույց տվել նաև Տոկիոյի oլիմպիական խաղերի մասնակից, օդամղիչ ատրճանակ ձևի մարզուհի Էլմիրա Կարապետյանը, ով, խոցելով 573 միավոր, գրավել է 9-րդ հորիզոնականը: Հաջորդ օրը Էլմիրա Կարապետյանն օդամղիչ ատրճանակ, 10 մ, 30+30 կրակոց թիմային միքս վարժությունում (1 տղա+1 աղջիկ) խոցել է 290 միավոր:

Армянские стрелки на чемпионате Европы по стрельбе, проходящем в Норвегии, завоевали 10 медалей - 7 золотых и 3 серебряных.
Как сообщает «Арменпресс», в составе сборной Армении было 12 спортсменов. Их сопровождали главный тренер сборной Армении по стрельбе Сейран Никогосян, второй тренер сборной Андраник Айвазян и генеральный секретарь сборной Армении по стрельбе Арег Сарибекян. В соревнованиях по бегущей мишени, нормальному бегу, 30+30 выстрелов в женском одиночном разряде звание чемпионки завоевала Лилит Мкртчян, набрав 561 очко. Арусяк Григорян завоевала серебряную медаль с 557 очками.
В юношеском зачете того же соревнования представители Армении завоевали две золотые медали: Гор Хачатрян (571 балл) и Гоар Арутюнян (556 баллов). Представители Армении завоевали медали в смешанном беге, в соревновании 20+20 выстрелв. Лилит Мкртчян (373 балла) завоевала золотую медаль во взрослой борьбе, а Арусяк Григорян (370 баллов) завоевала серебряную медаль. Гор Хачатрян и Гоар Арутюнян завоевали золотые медали и в юношеской борьбе. Они заняли первое место в командном миксе, в соревновании 20+20 выстрелов, а второе место заняли Ованнес Маргарян и Лилит Мкртчян.
Эльмира Карапетян, участница Олимпийских игр в Токио показала отличный результат из пневматического пистолета, набрав 573 балла и заняв 9-е место. На следующий день Эльмира Карапетян набрала 290 очков в командном смешанном упражнении пневматический пистолет, 10 м, 30 + 30 выстрелов (1 юноша + 1 девушка).