Ադրբեջանական կողմը միտումնավոր շարունակում է Արցախի բնակչության ահաբեկման պետական քաղաքականությունը. ՀՀ և Արցախի ՄԻՊ-երը հայտարարություն են տարածել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի հայության էթնիկ զտման ադրբեջանական քաղաքականության համար գտնվել է «մանր վրեժխնդրության» գործիք: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն են տարածել Հայաստանի և Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանները:
«Երեկ երեկոյան ադրբեջանական կողմը դիտավորյալ կրկին դադարեցրել է Հայաստանից դեպի Արցախ գազ մատակարարող միակ գազատարի աշխատանքները։ Մարտի 8-ին առաջին անգամ իբր թե վթարի անվան տակ դադարեցվեց Արցախի գազամատակարարումը, ապա ադրբեջանական կողմն այդպես էլ թույլ չտվեց Արցախի մասնագետներին մոտենալ իբրև թե «վթարի» վայրին, որն իրենց վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքում էր։ Այդ պահից սկսած պարզ էր, որ Արցախի հայության նկատմամբ Ադրբեջանի պետական ատելության քաղաքականությունը գտել է ճնշման ևս մեկ միջոց։
Հավաստի փաստերի համադրմամբ՝ ակնհայտ է դառնում, որ վթարավերականգնողական աշխատանքների իրականացնելու ընթացքում կամ դրանց անվան տակ, ադրբեջանական կողմը փական է տեղադրել գազատարի վրա` ինչի միջոցով ցանկացած պահի այն փակելով՝ ահաբեկում է Արցախի խաղաղ բնակչությանը՝ թողնելով առանց ջեռուցման, տաք ջրի և այլ կենսական պայմանների, որոնք անհրաժեշտ են, հատկապես, նման ցուրտ եղանակային պայմաններում։
Մարտի 19-ին վերականգնված գազամատակարարումը շարունակվեց ավելի քիչ, քան երեք օր։ Սաստիկ ձմեռային այս եղանակին, Արցախի երեխաները, ծերերը, հիվանդներն ու տեղահանվածները զրկված են ջեռուցումից։ Մարդիկ կրում են անասելի դժվարություններ։ Արցախում հումանիտար ճգնաժամը շարունակվում է։
Մեզ համար կասկածից վեր է, որ ադրբեջանական կողմը միտումնավոր կերպով շարունակում է Արցախի բնակչության ճնշման ու ահաբեկման պետական քաղաքականությունը։ Նպատակը չի փոխվել. Արցախը ենթարկել էթնիկ զտման ու դատարկել բնիկ հայերից։
Ավելի քան 100.000 հայ բնակչության նկատմամբ այս ամոթալի «վրեժխնդրությունը» անընդունելի է։ Պետական այս ձեռագիրը լավագույնս բնորոշում է Ադրբեջանի կողմից հնչեցվող «հանդուրժողականության» թեզերի կեղծ ու սնանկ էությունը։
Խստագույնս դատապարտում ենք ադրբեջանական պետության կողմից Արցախի բնակչության նկատմամբ էթնիկ ատելության ու վրեժխնդրության շարունակվող այս գործելակերպը։
Կոչ ենք անում մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող միջազգային կազմակերպություններին ու դերակատարներին ճնշում գործադրել ադրբեջանական կողմի վրա՝ մարդու իրավունքների այս լայնածավալ ու շարունակվող խախտումը վերացնելու համար»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Азербайджан преднамеренно продолжает политику запугивания населения Арцаха: заявление ЗПЧ Армении и Арцаха
Для азербайджанской политики этнической чистки армян Арцаха найден инструмент «мелкой мести». Как передает «Арменпресс», с таким заявлением выступили Омбудсмены Армении и Арцаха.
«Вчера вечером азербайджанская сторона умышленно, вновь прекратила работу единственного газопровода, по которому газ из Армении поступает в Арцах. 8 марта, в первый раз, подача газа в Арцах была остановлена, якобы, по причине аварии, но азербайджанская сторона не допустила арцахских специалистов к месту «аварии», находившемуся в области их контроля. С этого момента стало ясно, что политика государственной ненависти Азербайджана к армянам Арцаха нашла еще одно средство давления.
Сопоставляя достоверные факты, становится очевидным, что во время или под видом аварийного ремонта азербайджанская сторона установила на газопроводе задвижку. В любой момент она может перекрыть ее для запугивания мирного населения Арцаха, оставляя людей без отопления, горячей воды и других жизненно важных, необходимых вещей, особенно при таких погодных условиях.
Газоснабжение, восстановленное 19 марта, действовало менее трех дней. В эту суровую зимнюю погоду дети, старики, больные и вынужденные переселенцы Арцаха лишены тепла. Люди испытывают неописуемые трудности. В Арцахе продолжается гуманитарный кризис.
У нас нет сомнений в том, что азербайджанская сторона сознательно продолжает государственную политику давления и запугивания народа Арцаха. Цель не изменилась - подвергнуть Арцах этнической чистке и очистить его от коренных жителей - армян.
Эта позорная «месть», направленная на более чем 100 000 армян неприемлема. Этот почерк государства лучше всего описывает фальшивую и несостоятельную сущность тезисов «толерантности», озвучиваемых Азербайджаном.
Мы со всей решительностью осуждаем эту продолжающуюся практику этнической ненависти и мести со стороны азербайджанского государства к народу Арцаха.
Призываем международные правозащитные организации и акторов этой сферы оказать давление на азербайджанскую сторону, дабы положить конец этому широко распространенному и продолжающемуся нарушению прав человека», - говорится в заявлении ЗПЧ Армении и Арцаха.