Ամեն ինչի հիմքում գիտելիքն է, կրթությունը և մշակույթը. Հասմիկ Պապյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ժողովրդական արտիստ, օպերային երգչուհի, Երեւանի պետական կոնսերվատորիայի Ղազարոս Սարյանի անվան օպերային ստուդիայի գեղարվեստական ղեկավար Հասմիկ Պապյանն«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում իր մտահոգություններն է հայտնում՝ հայկական մշակույթում տխուր իրավիճակ է, ստեղծվում են երգեր, հեռուստատեսությամբ ցուցադրվում են հաղորդումներ եւ ֆիլմեր, որոնք հեռու են հայկական ազգային մշակույթից։ Սոպրանոն շեշտում է՝ երիտասարդությունը ազգայինով դաստիարակվելու պահանջ ունի։
«Այսօրվա սերունդը կրթության նշանակությունը պիտի հասկանա եւ արժեւորի: Հրաշալի երիտասարդներ ունենք, որոնք ծարավ են գիտելիքի։ Պետք է վերածնել եւ վերաիմաստավորել ուսման նկատմամբ սերը: Ամեն ինչի հիմքում գիտելիքն է, կրթությունը, մշակույթը։ Հայաստանում այն, ինչ-որ առաջարկվում է հեռուստատեսությամբ, կարելի է համարել խոտան, բացառությամբ մի քանի լավ երաժշտական հաղորդումների»,-ասում է Հասմիկ Պապյանը:
Նրա խոսքով՝ պետական քաղաքականություն պետք է մշակվի հասարակությանը մատուցվող երաժշտության, ինչու չէ նաեւ ընթերցանության մակարդակը բարձրացնելու համար։ Շեշտում է՝ չպետք է թողնել ինքնահոսի, պետք է դա դարձնել գաղափարախոսություն եւ քաղաքականություն:
«Եթե մենք հասկանանք ազգայինի կարեւորությունը եւ գնահատենք, կկարողանանք նաեւ ուղղորդել: Երիտասարդները մեղավոր չեն, որ առաջարկվում է այդպիսի դյուրամարս երաժշտություն, գրականություն, որը պարզապես չի կարելի կոչել գրականություն։ Այն, ինչ-որ կարդում են, անգամ այն հայոց լեզուն, որ լսում են հեռուստատեսությամբ, մշակման եւ մաքրազերծման կարիք ունեն։ Հասարակության մեջ տեղի են ունենում երեւույթներ, որոնք ինձ տխրեցնում են: Օրինակ, որ մենք այդքան մեծ տեղ չենք տալիս եւ չենք հասկանում հայոց լեզվի կարեւորությունը, արժեքը, գեղեցկությունը: Ամեն ինչ սկսվում է լեզվից, եթե լեզուն կարողանանք արժեւորել, ամեն բան իր տեղում կլինի»,-շեշտեց նա։
Ինչպես արդեն բազմիցս նշել ենք, Արցախի օկուպացված տարածքներում հայկական մշակույթը ադրբեջանցիների կողմից վանդալիզմի է ենթարկվում, կորստի է մատնվում։ Ադրբեջանը եւ Թուրքիան պետական մակարդակով հայկական մշակույթը աղճատելու գործին են անցել։ Այս վանդալիզմի դեմն առնելու համար, Հասմիկ Պապյանն ասում է, պետք է բարձրաձայնել բոլոր հնարավոր միջոցներով, պետական բոլոր օղակներով։
«Դեսպանատները պետք է աշխատեն, կառավարությունը, արտաքին գործերի նախարարությունը պետք է անդադար նոտաներ հղեն բոլոր կազմակերպություններին, որովհետեւ, եթե ձայն չհանենք, կկարողանան հասնել իրենց նպատակին, ինչպես հասան Նախիջեւանի խաչքարերի վերացմանը, մեր եկեղեցիների քանդմանը: Տպավորություն է՝ հարմարվել ենք այդ ամենին։ Մեր զինվորներին են սպանում, մի անգամ լավագույնս ցավակցական հղում ենք անում եւ վերջանում է, հետո գալիս է հաջորդը: Պիտի շատ լուրջ ընդունել այն ինչ կատարվում է հայկականի հետ, եւ պայքարել բոլոր միջոցներով: Ադրբեջանցիները գրքեր են հրատարակում, մեծ ռեսուրսներ են ծախսում քարոզչության վրա: Այսօր կյանքը փոխվել է, ցավոք, քարոզչությունը շատ մեծ նշանակություն ունի: Մեր գործը պիտի լինի՝ քարոզել այն, ինչը կա, ինչ ունենք: Պիտի պաշտպանենք մեր ունեցածը, նրանք քարոզում են իրենց չունեցածը, մենք պարտավոր ենք պահպանել մերը»,-ասաց նա:
Հասմիկ Պապյանը մշակութային արժեքների պահպանման համատեքստում խոսեց նաեւ արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո Շուշիի գորգերի թանգարանից Հայաստան բերված գորգերի ճակատագրից, ցավով արձանագրելով, որ այդ մշակութային արժեքները Հայաստանում այդպես էլ ապահով հանգրվան չեն գտել։
«Մենք ասում ենք՝ ադրբեջանցիները ոչնչացնում են մեր կոթողները, բայց Շուշիից բերվել են հսկայական քանակությամբ գորգեր, որոնք մենք տեղավորելու խնդիր ունենք, ինչի՞ մասին է մտածում պետությունը, մի՞թե չկա մի տարածք, որ դրանք տեղավորեն, հետո այդ արժեքներին իրենց արժանի տեղը հատկացնեն: Սա պետական հովանավորչության կարիք ունի»,-ընդգծեց նա:

В основе всего должны быть знания, образование и культура: Асмик Папян
Народная артистка РА, оперная певица, художественный руководитель оперной студии имени Казароса Сарьяна Ереванской государственной консерватории Асмик Папян в беседе с «Арменпресс» выразила озабоченность, что армянская культура в плачевном состоянии, пишутся песни, создаются программы и фильмы, они показываются по телевидению, но они очень далеки от армянской национальной культуры. Асмик Папян подчеркнула, что молодежь необходимо воспитывать на национальном уровне.
«Современное поколение должно понимать и ценить важность образования. У нас прекрасная молодежь, жаждущая знаний. Любовь к учебе должна быть возрождена и переосмыслена. Все основано на знаниях, образовании, культуре. В Армении то, что предлагают по телевидению, можно считать браком, за исключением нескольких хороших музыкальных программ», - отметила Асмик Папян.
По ее словам, для повышения уровня предоставляемой обществу музыки и литературы, необходимо разработать государственную политику. Она подчеркнула, что это нельзя пускать на самотек, нужны идеология и политика.
«Если мы поймем и оценим важность национальной культуру, мы сможем и направлять ее. Это вина не молодежи, что предлагаются такая удобоваримая музыка и литература, которую просто нельзя назвать литературой. То, что они читают, даже армянский язык, который они слышат по телевизору, нуждается в обработке и очистке. В обществе происходят вещи, которые меня огорчают. Например, мы не уделяем должного места и не понимаем значение, ценность и красоту армянского языка. Все начинается с языка, если мы сможем дорожить нашим языком, все будет на своих местах», - подчеркнула она.
Как уже неоднократно отмечалось, армянские памятники культуры на оккупированных территориях Арцаха подвергаются вандализму со стороны азербайджанцев и мы их теряем. Азербайджан и Турция извращают армянскую культуру на государственном уровне. Бороться с этим вандализмом, как считает Асмик Папян, необходимо всеми возможными способами, всеми звеньями государства.
«Должны работать наши посольства, правительство, МИД постоянно должен направлять ноты во все организации. Если мы будем молчать, они смогут добиться своей цели, как добились ликвидации нахичеванских хачкаров, сноса наших церквей. Такое впечатление, что мы ко всему этому приспособились. Убивают наших воинов, в лучшем случае мы приносим соболезнования, и этом все заканчивается, потом происходит следующее убийство. Мы должны очень серьезно отнестись к тому, что происходит со всем армянским, и бороться с этим всеми силами. Азербайджанцы издают книги и тратят много средств на пропаганду. Сегодня жизнь изменилась, к сожалению, пропаганда очень важна. Наша работа должна заключаться в том, чтобы пропагандировать все то, что у нас есть. Мы должны защищать то, что у нас есть, они проповедуют то, чего у них нет, а мы обязаны защищать свое», - заключила она.
В контексте сохранения культурных ценностей Асмик Папян обратилась и к судьбе ковров, привезенных в Армению из Шушинского музея ковров после 44-дневной Арцахской войны, с сожалением отметив, что эти культурные ценности не нашли надежного пристанища в Армении.
«Мы говорим, что азербайджанцы разрушают наши памятники, но из Шуши было привезено огромное количество ковров, для которых у нас не нашлось места. О чем думает государство? Неужели для них нет достойного места? Государственная поддержка нужна именно для этого», - сказала она.