Դեֆիցիտ չի լինի հանրապետությունում. փոխնախարարը՝ ՌԴ-ից հացահատիկի արտահանման սահմանափակման մտադրության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի այս պահին ունեցած ցորենն առաջիկա ամիսների պահանջարկի բավարարման համար բավական է, այս տարի արդեն իսկ իրականացվել են բավարար չափով ներկրումներ, հացահատիկի դեֆիցիտի խնդիր չի լինի հանրապետությունում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին վստահեցրեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը:
Ռուսական լրատվամիջոցներում շրջանառվող տեղեկատվության համաձայն՝ Ռուսաստանը մտադիր է մարտի 15-ից մինչև օգոստոսի 31-ը սահմանափակել ԵԱՏՄ երկրներ հացահատիկի՝ ցորենի, տարեկանի, գարու և եգիպտացորենի արտահանումը: Նշվում է, որ սահմանափակումներից կարող են բացառություններ արվել՝ այն դեպքում, երբ արտահանողը լիցենզիա ստանա ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարությունից։
Այս առնչությամբ Խոջոյանն ասում է. «2022 թվականին արդեն իրականացվել են բավարար չափով ներկրումներ, նաև 2021-ի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին շուրջ 100 հազար տոննա ցորենի ներկրում է իրականացվել, դա առաջիկա ամիսներին մեր երկրի պահանջարկի բավարարման համար բավական է: Սակայն, իհարկե, ներկրումները պետք է շարունակվեն: Եվ, երբ կունենանք ՌԴ-ի պաշտոնական որոշումը, այդ ժամանակ արդեն մեր գործընկերների հետ կաշխատենք մեխանիզմների վրա»:
Հայաստանը ցորեն ներկրում է Ռուսաստանից: 2021-ին ներկրվել է 275 հազար տոննա ցորեն: Իսկ Հայաստանում արտադրվում է շուրջ 100 հազար տոննա ցորեն: Հայաստանում ցորենի ցանքատարածությունները շուրջ 60 հազար հա են, որից 1700-2000 հա-ն բաժին է ընկնում գարնանացան ցորենին, իսկ մնացած 58 հազար հա-ն՝ արդեն աշնանացան ցորենին: Այսպիսով` փոխնախարարի խոսքով՝ ցորենի առկայության մասին խոսելիս պետք է նկատի ունենալ, որ 2021-ի աշնանն արդեն իսկ իրականացվել է ցորենի ցանք, որի բերքահավաքը կլինի այս տարվա օգոստոս-սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին: Կառավարությունը 2021-ին իրականացրել է նաև աշնանացան ցորենի բարձրորակ սերմի սուբսիդավորման ծրագիր:
Ռուսաստանից արտահանման հնարավոր սահմանափակումը Խոջոյանը բացատրում է ռեէքսպորտի սահմանափակմամբ: Ռուսաստանն ունի ցորենի՝ շուրջ 140-150 տոկոս ինքնաբավության մակարդակ: Ըստ փոխնախարարի՝ այսպիսով` սահմանափակումը Ռուսաստանի ներքին պահանջարկի, ինքնաբավության մակարդակի ապահովման նպատակով չի իրականացվում: «Ես այսօր առավոտյան հեռախոսազրույց եմ ունեցել իմ գործընկերների՝ ՌԴ գյուղատնտեսության փոխնախարարների հետ, որոնք բանավոր տեղեկացրեցին, որ այն նպատակ ունի սահմանափակել մեր արտահանումը, այսինքն՝ այն երկրները, որոնք ներմուծում են Ռուսաստանից, այլ երկրներ չարտահանեն»,-ասաց Խոջոյանը:
Խոջոյանը վստահեցնում է, որ Հայաստանը մտահոգվելու կարիք չունի: Փոխնախարարը նշում է, որ Հայաստանի և մատակարարման քանակները, և կարգավիճակը թույլ է տալիս տարբեր մեխանիզմների միջոցով նաև ԵԱՏՄ շրջանակներում այդ հարցերին լուծումներ գտնել:
Հայաստանի ցանքատարածություններն էական փոփոխությունների չեն ենթարկվել: Խոջոյանը հիշեցրեց, որ սակայն կառավարությունն իրականացնում է ցորենի բարձրորակ սերմնացուի սուբսիդավորման ծրագիր՝ խթանելու, որ 1 հա մշակվող տարածքից ստացվի ավելի շատ բերք: Հայաստանում 1 հա-ից միջին բերքատվությունը 1.8-2 տոննա է, սակայն այն կարելի է հասցնել առնվազն 3.5-4-ի:
Նա հավելեց, որ ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ այլ երկրներ առհասարակ կենտրոնանում են, տեղի ինքնաբավության մակարդակի բարձրացման վրա: «Եթե նախկինում միգուցե ձեռնտու չէր տեղում արտադրությունը և այլ երկրներից ներկրումն ավելի ձեռնտու էր գնային առումով, հիմա փոփոխվող միջավայրում տեսնում ենք, որ բարձրանում են պարենային ապրանքների գները և այդքան արդեն մեծ պահանջարկ են ստեղծում ապրանքների նկատմամբ»,-ասաց Խոջոյանը:
Փոխնախարարը կարևորեց, որ Հայաստանում ֆերմերներն այս ազդակը ճիշտ ընկալեն և մաքսիմալ կերպով ընդլայնեն իրենց ցանքատարածությունները
«Նույնիսկ, եթե արգելքը մտնի ուժի մեջ և ՀՀ-ում լինի պահանջարկ՝ տվյալ ապրանքի նկատմամբ, այդ ապրանքները ՌԴ-ում հասանելի են: Եվ մենք ունենք նաև նախնական պայմանավորվածություն, որ դեֆիցիտ չի լինի հանրապետությունում: Այդ բացը կլրացվի այլ մեխանիզմների միջոցով, գուցե պահանջարկի քվոտավորման մեխանիզմով»,-ասաց Խոջոյանը:

Дефицита не будет: замминистра о решении РФ запретить экспорт зерна в страны ЕАЭС
Пшеницы, которая есть у Армении на данный момент, достаточно, чтобы удовлетворить спрос в ближайшие месяцы, в этом году уже сделано достаточно импорта, дефицита зерна в стране не будет. Об этом в беседе с Арменпресс сказал заместитель министра экономики Армении Арман Ходжоян.
Накануне стало известно, что Россия намерена ограничить экспорт зерна в страны ЕАЭС с 15 марта по 31 августа. Отмечается, что исключения из ограничений могут быть сделаны в случае получения экспортером лицензии Минпромторга России.
Замминистра Ходжоян отметил: «В 2022 году уже осуществлен достаточный импорт. В ноябре-декабре 2021 года было ввезено около 100 тысяч тонн пшеницы, что достаточно для обеспечения потребности нашей страны в ближайшие месяцы. Но, конечно, импорт должен продолжаться. И когда у нас будет официальное решение России, тогда мы будем работать с нашими партнерами над механизмами».
Армения импортирует пшеницу из России. В 2021 году импортировано 275 тысяч тонн пшеницы. А в Армении производится около 100 тысяч тонн пшеницы. Посевные площади пшеницы в Армении составляют около 60 тыс га, из которых 1700-2000 га приходится на яровую пшеницу, а остальные 58 тыс га - на озимую. Так, по словам замминистра, говоря о наличии пшеницы, следует иметь в виду, что осенью 2021 года уже посеяна пшеница, урожай которой будет в августе-сентябре-октябре этого года. В 2021 году правительство реализовало программу субсидирования высококачественных семян озимой пшеницы.
Ходжоян объясняет возможное ограничение экспорта из России ограничением реэкспорта. Уровень самообеспеченности России пшеницей составляет около 140-150%. По мнению замминистра, таким образом, ограничение реализуется не для обеспечения внутреннего спроса и уровня самообеспечения России. «Сегодня утром у меня был телефонный разговор с моими коллегами, заместителями министра сельского хозяйства России, которые устно заверили, что этот шаг направлен на ограничение нашего экспорта, то есть страны, которые импортируют из России, не экспортировали в другие страны», - сказал Ходжоян.
Ходжоян заверяет, что Армении не о чем беспокоиться. Замминистра отмечает, что и предложение, и статус Армении позволяют находить решения этих вопросов в рамках ЕАЭС через различные механизмы.
Посевные площади Армении не претерпели значительных изменений. Ходжоян напомнил, что, тем не менее, правительство реализует программу субсидирования высококачественных семян пшеницы, чтобы стимулировать увеличение урожая с 1 га посевной площади. Средняя урожайность с гектара в Армении составляет 1,8-2 тонны, но ее можно увеличить хотя бы до 3,5-4.
Он добавил, что и Армения, и другие страны в целом ориентированы на повышение уровня местной самодостаточности. «Если раньше местное производство могло быть нерентабельным, импорт из других стран был более выгодным с точки зрения цен, то сейчас в меняющихся условиях мы видим, что цены на продукты растут и создают такой большой спрос на товары», — сказал Ходжоян.
Заместитель министра подчеркнул важность того, чтобы фермеры Армении правильно восприняли этот сигнал и максимально расширили посевные площади.
«Даже если запрет вступит в силу и в Армении есть спрос на этот продукт, в России он доступен. И еще у нас есть предварительная договоренность, что дефицита в республике не будет. Этот пробел будет восполнен с помощью других механизмов, возможно, с помощью механизма квоты спроса», - сказал Ходжоян.