Հայ-եգիպտական հարաբերություններն առանձնանում են երկու ժողովուրդների միջև պատմական բարեկամությամբ և փոխադարձ վստահությամբ. Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարարներն ուղերձներ են փոխանակել Հայաստանի Հանրապետության և Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, նշելով, որ Արարատ Միրզոյանն իր ուղերձում մասնավորապես ընդգծել է, որ հայ-եգիպտական հարաբերություններն առանձնանում են երկու ժողովուրդների միջև պատմական բարեկամությամբ և փոխադարձ վստահությամբ, որում իր առանձնահատուկ դերակատարումն ունի Եգիպտոսի հայ համայնքը։
Նախարարը մեծապես արժևորել է Եգիպտոսի հետ առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը և փոխաջակցությունը բազմակողմ հարթակներում՝ նշելով, որ անցած տարիներին Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև հաջողվել է ձևավորել ամուր միջպետական կապեր՝ զարգացնելով և խորացնելով երկկողմ բազմաոլորտ համագործակցությունը։
Այս նշանակալի հոբելյանի առթիվ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարն իր համոզմունքն է հայտնել առ այն, որ Հայաստանը և Եգիպտոսը հետագայում ևս կնպաստեն փոխգործակցության առավել ամրապնդմանը և երկկողմ օրակարգի ընդլայնմանը՝ ի բարօրություն մեր ժողովուրդների և երկրների։
Եգիպտոսի ԱԳ նախարար Սամեհ Շուքրին, շնորհավորանքներ հղելով ՀՀ ԱԳ նախարարին, նշել է, որ հայ-եգիպտական հարաբերությունները հիմնված են կառուցողական համագործակցության և փոխադարձ հարգանքի վրա։ Երկկողմ փոխգործակցությունը մշտապես եղել է և շարունակում է լինել արդյունավետ՝ նկատելի հաջողություններ գրանցելով տարբեր ոլորտներում։
Եգիպտոսի ԱԳ նախարարը մեծապես կարևորել է երկկողմ հարաբերությունների առավել ամրապնդումը երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր ոլորտներում, ինչպիսիք են՝ առևտուրը, էներգետիկան, ենթակառուցվածքները և դեղագործությունը։

Армяно-египетские отношения отличаются исторически сложившейся дружбой и взаимным доверием: Арарат Мирзоян
Министры иностранных дел Армении и Египта обменялись посланиями в связи с 30-летием установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Арабской Республикой Египет.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в МИД Армении. Арарат Мирзоян в своем послании, в частности, подчеркнул, что армяно-египетские отношения отличаются исторически сложившейся дружбой между двумя народами и взаимным доверием, в котором особую роль играет армянская община Египта.
Министр высоко оценил существующий с Египтом политический диалог высокого уровня и содействие на многосторонних площадках, отметив, что за прошедшие годы между Арменией и Египтом удалось сформировать прочные межгосударственные связи и развить и двустороннее и многостороннее сотрудничество.
В связи с этим знаменательным юбилеем глава МИД РА выразил уверенность, что Армения и Египет и в дальнейшем будут укреплять и расширять двустороннюю повестку во благо наших народов и стран.
Министр иностранных дел Египта Самех Шукри, поздравив министра иностранных дел Армении, отметил, что армяно-египетские отношения основаны на конструктивном сотрудничестве и взаимном уважении. Двустороннее взаимодействие всегда было и будет эффективным, отмечая заметные успехи в различных сферах.
Глава МИД Египта подчеркнул важность дальнейшего укрепления двусторонних отношений в представляющих взаимный интерес различных сферах, таких как торговля, энергетика, инфраструктура и фармацевтика.