ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը նկատել է, որ ադրբեջանական և թուրքական քարոզչամեքենան հակառուսական արշավ է սկսել. նա ադրբեջանական կողմի սադրանքներն Արցախի, Հայաստանի ուղղությամբ դիտարկում է Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ Ադրբեջանի և Թուրքիայի դիրքորոշման համատեքստում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝Աբրահամյանը նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում:
Անդրադառնալով Արցախում գազամատակարարման հարցում առաջացած խնդրին՝ պատգամավորն ասաց. «Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հատկապես վերջին 10 օրերին շփման գծի տարբեր ուղղություններով՝ և Արցախի, և Հայաստանի, Ադրբեջանը դիմում է տարբեր բնույթի սադրանքների, մեծ է հավանականությունը, որ Հայաստանից Արցախ մուտք գործող գազատարի պայթյունը տեղի է ունեցել Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ»:
Պատգամավորը նկատեց՝ նատի ունենալով հանգամանքը, որ Ադրբեջանը դեռևս թույլ չի տալիս վերականգնողական աշխատանքներ իրականացնել, տեղում իրավապահ մարմիններին աշխատանքներ իրականացնել, ապա այս թեմայով վերջնական եզրահանգում չկա: «Բայց մեծ է հավանականությունը, որ հաշվի առնելով հանգամանքը, որ գազատարի վերահսկողությունը հիմնական ադրբեջանական զորքերինն է այդ հատվածում, ապա այդ մասում կարող է Ադրբեջանի կողմից տեղի ունենալ, ըստ էության, ահաբեկչական գործողություն»,-ասաց Աբրահամյանը:
Նա նշեց՝ պետք է նկատի ունենալ, որ վերջին 1 շաբաթվա ընթացքում եղել է ՀՀ սահմանագծի Երասխի հատվածում ադրբեջանական կողմից իրականացված ագրեսիա, որի արդյունքում հայկական կողմն ունի 1 զոհ և 1 վիրավոր: Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի և Մարտունու շրջանի Նորշեն և Թաղավարդ գյուղի տարածքվում Ադրբեջանը դրսևորում է տարբեր բնույթի սադրանքներ, որոնք սկսում են հրաձգային զենքերից արձակված կրակահերթերով, ականանետի կիրառմամբ, ինչպես նաև հոգեբանական գրոհի իրականացմամբ, որն արտահայտվում է բարձրախոսների միջոցով՝ հայկական բնակավայրերի ուղղությամբ մուղամների, նաև զգուշացնող հայտարարությունների տարածմամբ: Այդ հայտարարությունների հիմքում դրված է հետևյալ միտքը, որ նրանք պետք է հեռանան այդ հատվածներից, քանի որ իրենց հողերն են, հակառակ դեպքում հանելու են ուժի միջոցով»,-ասաց պատգամավորը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի կողմից կա հստակ իրականացվող համակարգային գրոհ Արցախի ուղղությամբ:
Աբրահամյանը նկատել է, որ ադրբեջանական քարոզչամեքենան արշավ է սկսել ռուսական առաքելության հրամանատարի նկատմամբ, ինչն, ըստ նրա, պայմանավորված է Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակով և դրա ուղղակի և անուղղակի ազդեցությամբ, որը հատկապես սուր արձագանք է ունենում Արցախում: Այս իրավիճակում, ըստ նրա, պետք է նկատի ունենալ, որ ադրբեջանական և թուրքական մամուլը, որոնք ներդաշնակեցված են գործում, աշխատում են հակառուսական քարոզչության տրամաբանության ներքո:
«Եվ այն քայլերը, որոնք այսօր տեղի են ունենում, նպատակ ունեն հեղինակազրկել նաև ռուսական դերակատարությունն Արցախում և առհասարակ Հարավային Կովկասում, ինչը նշանակում է, որ Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված ճգնաժամը որքան խորանա, այնքան այդ հարձակումները ՌԴ-ի նկատմամբ՝ տարբեր մակարդակներով, անընդհատ նկատելի են լինելու»,-ասաց Աբրահամյանը:
Այն առաջարկները, որոնք հնչեցվում են ՀՀ ԱԳՆ-ի միջոցով՝ հայելային հետքաշման հետ կապված, չի կարծում, թե այս փուլում կարող են որևէ խնդիր լուծել: Ադրբեջանական գործողությունները լրիվ այլ տրամաբանության ներքո են ընթանում, և պատգամավորը սա նաև որոշակի ազդակ է համարում Հայաստանին և Արցախին առ այն, որ առաջիկայում կարող են լինել տարբեր բնույթի նոր սրացումներ:
Անդրադառնալով Ալիևի՝ խաղաղության մասին հայտարարություններին՝ Աբրահամյանն ասաց. «Խաղաղություն բառն ինքնին շատ գեղեցիկ է հնչում, դրանք օգտագործում են ամենատաբեր կոնֆլիկտների ժամանակ: Բայց դա չի նշանակում, որ խաղաղության մասին խոսողները կամ հայտարարություն հնչեցնողներն իրականում մտածում են խաղաղության մասին: Այն պետք է հիմնված լինի միջազգային իրավունքի, դրա սկզբունքների կամ արդարության մոտեցումների հիման վրա: Ադրբեջանի ասած խաղաղության իմաստը, կարճ ասած հետևյալն է. «Ես ունեմ պահանջներ, բավարարեք այդ պահանջները և կունենաք խաղաղություն»: Բայց ես ավելին ասեմ՝ նույնիսկ այդ պահանջների բավարարման պարագայում, այսինքն ադրբեջանական հավակնությունները բավարարելու պայմաններում էլ այս տարածաշրջանում խաղաղություն չի լինելու»:
Ըստ պատգամավորի՝ հայկական կողմի խնդիրն է հասկանալ, թե տարբեր իրավիճակային զարգացումների պարագայում ինչպես է գործելու, հասարակությունը պետք է պատրաստ լինի, որ ապրելու է մի տարածաշրջանում, որտեղ լինելու է տարբեր ճգնաժամերի բարձր հավանականություն: Դրա համար նա կարևորեց, որ լինի իշխանություն, որը գիտակցում է իրավիճակի խորությունը, կկարողանա կանխատեսել հնարավոր զարգացումները և նվազագույնի հասցնել Հայաստանի և Արցախի գլխին կախված սպառնալիքները:

‘That steps aim at discrediting also Russian role’ – Armenian MP on Azerbaijani provocations
YEREVAN, MARCH 9, ARMENPRESS. Member of Parliament of Armenia from the opposition “I Have the Honor” faction Tigran Abrahamyan says the Azerbaijani and Turkish propaganda has started an anti-Russian campaign. The lawmaker views the provocations of the Azerbaijani side against Artsakh and Armenia in the context of the position of Azerbaijan and Turkey over the current situation around Ukraine.
Commenting on the current problem of gas supply in Artsakh, the lawmaker told reporters in the Parliament: “Given that especially in the past ten days Azerbaijan is resorting to different provocations in various directions of the line of contact, both of Artsakh and Armenia, it’s highly likely that the explosion of the pipeline supplying gas from Armenia to Artsakh has taken place at the initiative of Azerbaijan”.
He said that given the fact that Azerbaijan is still not allowing to carry out the repair works of the pipeline, there is no final conclusion over this topic. The lawmaker also didn’t rule out that the Azerbaijani side may conduct a terrorist action in that damaged section of the pipeline as it is close to their military position.
“It’s necessary to take into account that in the past week there has been an aggression by the Azerbaijani side in the Yeraskh section of the border as a result of which the Armenian side had a loss and a wounded. Azerbaijan is making different provocations in the territory of Khramort village in Askeran region and Norshen and Taghavard villages in Martuni region. These provocations start with the shots fired from weapons, the use of mortars, as well as with the implementation of a psychological attack that is reflected through speakers spreading mughams and warning statements”, he said, adding that Azerbaijan is clearly carrying out a systematic attack in the direction of Artsakh.
The MP also said that the Azerbaijani propaganda has also started a campaign against the commander of the Russian mission, which, according to him, is connected with the current situation around Ukraine and its direct and indirect effect. “And the steps happening today aim at discrediting also the Russian role in Artsakh and the South Caucasus in general, which means that the deeper the crisis over Ukraine, the more noticeable these attacks on Russia at different levels will be”, Tigran Abrahamyan said.
The lawmaker doesn’t think that the proposals of Armenia over the withdrawal of troops in mirrored fashion could solve any problem at this moment. He says the Azerbaijani actions are taking place absolutely in another logic, and he considers this as a certain signal to Armenia and Artsakh that new escalations of different nature may take place in the future.
Commenting on the statements of Azerbaijani president Ilham Aliyev about peace, the MP said: “The word peace itself sounds very nice, it is used during different conflicts. But it doesn’t mean that those who talk about peace or make statements about it are really thinking of peace. It should be based on the international law, its principles or approaches of justice. The meaning of the peace mentioned by Azerbaijan is shortly the following: “I have demands, meet these demands and you will have peace”. But I would like to state that even if these demands are met, even if the Azerbaijani ambitions are met, there will not be peace in this region”.
He emphasized that the task of the Armenian side is to understand how it is going to act in case of different developments.