Կյանքից հեռացել է «Արմենպրես»-ի երկարամյա թղթակից Լևոն Ազրոյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կյանքի 84-րդ տարում մահացել է «Արմենպրես» լրատվական գործակալության երկարամյա թղթակից Լավրենտի Ազրոյանը (գրական կեղծանունը Լևոն Ազրոյան): Լևոն Ազրոյանը կյանքից հեռացել է մարտի 1-ին. նա արդեն մի քանի օր COVID-19-ի դեմ բուժում էր ստանում հիվանդանոցում:
Գործակալությանը թղթակցելու ընթացքում նրան վիճակվել է լուսաբանել հասարակական-քաղաքական և մշակութային կարևորագույն իրադարձությունները՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս։
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության խմբագրակազմը ցավակցում է Լևոն Ազրոյանի ընտանիքին, հարազատներին և մտերիմներին, կիսում կորստյան ծանր վիշտը:
Լևոն Ազրոյանի հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա մարտի 4-ին «Լյուար» սգո սրահում, իսկ հուղարկավորությունը՝ մարտի 5-ին Սպանդարյան գերեզմանատանը:
Լավրենտի Սիսակի Ազրոյանը (գրական կեղծանունը Լևոն Ազրոյան) ծնվել է 1937 թվականի օգոստոսի 28-ին Թբիլիսիում։ Ավարտել է Թբիլիսիի Ա.Ս. Պուշկինի անվան մանկավարժական ինստիտուտի պատմաբանասիրական ֆակուլտետը, ինչից հետո երկու տարի ծառայել է խորհրդային բանակում։ Սահմանադրական պարտքը կատարելուց հետո աշխատանքի է անցել Թբիլիսիում լույս տեսնող հայկական «Սովետական Վրաստան» թերթում։
1966 թվականի հունվարին տեղափոխվել է Երևան, որտեղ աշխատանքի է անցել Հայաստանի հեռագրական գործակալությունում (ՀՀԳ)՝ ներկայիս «Արմենպրես»-ում։ Այնտեղ աշխատել է շուրջ 30 տարի, անցնելով թղթակցից մինչև բաժնի վարիչի- գլխավոր խմբագրի տեղակալի ուղին։ 1993 թվականի ապրիլին տեղափոխվել է ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայություն, որտեղ աշխատել է շուրջ հինգ տարի՝ զբաղեցնելով մամուլի ծառայության ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը։ Ավելի քան մեկուկես տասնամյակ ժուռնալիստիկա է դասավանդել Հայ-ռուսական (Սլավոնական), Գավառի պետական և մայրաքաղաքի մի շարք մասնավոր համալսարաններում։
«Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության թղթակից լինելու ընթացքում նրան վիճակվել է լուսաբանել ամենակարևոր հասարակական-քաղաքական և մշակութային իրադարձությունները՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս։ Նա միակ հայ լրագրողն է, ում բախտ է վիճակվել ՏԱՍՍ-ի բրիգադի կազմում լուսաբանելու Խորհրդային Միության կոմունիստական կուսակցության հերթական համագումարներից մեկը։ Բացի դրանից, նրան է վիճակվել լուսաբանել նաև Խորհրդային Միության վերջին պառլամենտի՝ ԽՍՀՄ ժողովրդական պատգամավորների համագումարների ու նստաշրջանների աշխատանքները։
Նրա հեղինակած հոդվածներն ու մանրապատումները, ռեպորտաժներն ու հարցազրույցները տպագրվել են Հայաստանի, Խորհրդային Միության և Սփյուռքի թերթերում, հաղորդվել են ռադիոյով ու հեռուստատեսությամբ։ Գրել է հայերեն և ռուսերեն լեզուներով։ Հեղինակ է տասնհինգ գրքի, մասնավորապես, «Ժամանակի հետահայաց ուղիներում», « Չորս հազար կիլոմետր Էրգրի տարածքով», «Մարդիկ, իրադարձություններ, ճակատագրեր», «Կարոտը կրկին տարավ Էրգիր», « Особо опасен для Рейха» (ունեցել է երկու հրատարակություն), « Тбилиси- город моего детства и юности », «Արծվաբույնը, որ հանիրավի ավերվեց», «Ժամանակն ամեն ինչ իր տեղը կդնի», «Они ковали Победу», «Ազգի մտավոր ներուժի օրրանը», «Դարձ ի շրջանս յուր», «В памяти и в сердце навсегда», «Արծվապետը, ում անունն է Սերգեյ Վանցյան»: «Արմենպրես. Հիշողություններն անցյալ չեն դառնում» գիրքը պատրաստ է տպագրության։
Հայրենական ժուռնալիստիկային նրա 57-ամյա ծառայությունը նախկինում քանիցս նշվել է զանազան պարգևներով։ Մասնավորապես, նրան շնորհվել է Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի պատվոգիր, «Մարշալ Բաղրամյան» մեդալ, ԽՍՀՄ ժողովրդական տնտեսության նվաճումների ցուցահանդեսի բրոնզե մեդալ (երկու անգամ)։ Պրոֆեսիոնալ պարտքը լավագույնս կատարելու համար նա արժանացել է նաև մի շարք նախարարությունների ու գերատեսչությունների պատվոգրերի և շնորհակալագրերի։
Լևոն Ազրոյանը երբեք կապը չի խզել հարազատ գործակալության հետ և սիրով օգնել է երիտասարդ արմենպրեսականներին, նպաստել նրանց պրոֆեսիոնալ աճին։ Պատահական չէ, որ տևական ընդմիջումից հետո նա կրկին վերադարձել էր «Արմենպրես» ուր աշխատում էր ցայսօր։

Ушел из жизни ветеран «Арменпресс», корреспондент Левон Азроян
На 84-м году жизни скончался ветеран Информационного агентства «Арменпресс» корреспондент Лаврентий Азроян (литературный псевдоним Левон Азроян). Левон Азроян скончался 1 марта. В течение нескольких дней он боролся с COVID-19 в больнице.
В течение своей деятельности в агентстве ему суждено было освещать важнейшие общественно-политические и культурные события как в Армении, так и за ее пределами.
Редакция информационного агентства «Арменпресс» выражает соболезнования семье, родным и близким Левона Азрояна, разделяет тяжелую боль утраты.
Панихида по Левону Азрояну состоится 4 марта в траурном зале «Люар», похороны - 5 марта на Спандарянском кладбище.
Лаврентий Сисакович Азроян (литературный псевдоним Левон Азроян) родился 28 августа 1937 года в Тбилиси. Окончил историко-педагогический факультет Тбилисского педагогического института им. А.С. Пушкина. После окончания института два года отслужил в Советской Армии. После исполнения конституционного долга приступил к работе в издающейся в Тбилиси армянской газете «Советакан Врастан».
В январе 1966 года Левон Азроян переехал в Ереван, где начал работать в Армянском телеграфном агентстве (АТА), ныне "Арменпресс". Здесь проработал около 30 лет, пройдя путь от корреспондента до начальника отдела, заместителя главного редактора. В апреле 1993 года он перешел в пресс-службу правительства РА, где проработал около пяти лет, занимая должность заместителя начальника пресс-службы. Более полутора десятилетий Левон Азроян преподавал журналистику в Армяно-российском (Славянском) университете столицы, в Гаваре и ряде частных вузов.
За время работы корреспондентом в Государственном информационном агентстве «Арменпресс» он освещал важнейшие общественно-политические и культурные события, как в Армении, так и за рубежом. Он единственный армянский журналист, который в составе бригады ТАСС освещал один из очередных съездов Коммунистической партии Советского Союза. Левон Азроян освещал работу съездов и сессий последнего Верховного Совета народных депутатов СССР.
Его статьи и рассказы, репортажи и интервью публиковались в изданиях Армении, Советского Союза и диаспоры, транслировались по радио и телевидению. Он писал на армянском и русском языках. Азроян автор пятнадцати книг, в частности, «По прошлым дорогам времени», «Четыре тысячи километров по территории Эргира», «Люди, события, судьбы», «Тоска снова привела в Эргир», «Тбилиси - город моего детства и юности», «Несправедливо разоренное орлиное гнездо», «Время все расставит по своим местам», «Они ковали Победу», «Колыбель интеллектуального потенциала нации», «Возвращение в круги своя», «В памяти и в сердце навсегда». Готова к публикации его книга «Арменпресс. Воспоминания не становятся прошлым».
Его 57-летние заслуги перед отечественной журналистикой неоднократно отмечались различными наградами. Левон Азроян был награжден грамотой Верховного Совета Армянской ССР, медалью «Маршал Баграмян», бронзовой медалью ВДНХ СССР (дважды). Получал грамоты и благодарственные письма от министерств и ведомств за лучшее исполнение своего профессионального долга.
Леон Азроян никогда не терял связи с родным агентством, с любовью помогал молодым специалистам «Арменпресс», способствовал их профессиональному росту. Не случайно после небольшого перерыва он вернулся в «Арменпресс», где и работал до своей кончины.