ՀՀ և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանները հայտարարություն են տարածել Սումգայիթի ջարդերի 34-րդ տարելիցի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստինե Գրիգորյանը և Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը համատեղ հայտարարություն են տարածել Սումգայիթի ջարդերի 34 -րդ տարելիցի կապակցությամբ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հայտարարության մեջ պաշտպաններն ընդգծում են.
«1988թ. փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի ժողովրդական պատգամավորների խորհրդի որոշումը` խաղաղ միջոցներով պայքարելու արցախահայության կյանքի իրավունքի, սեփական հայրենիքում ազատ, արժանապատիվ և անվտանգ ապրելու համար, հաշված օրեր անց իր «արձագանքը» գտավ Բաքվից 27 կմ հեռավորության վրա՝ Սումգայիթ քաղաքում: Փետրվարի 27-29-ին ադրբեջանական իշխանությունների կազմակերպմամբ և ուղիղ հրահրմամբ քաղաքի հայ բնակչությունը ենթարկվեց խոշտանգումների, խեղումների, ողջ ու սպանված մարդկանց հրկիզման, խմբակային բռնաբարումների, իսկ նրանց ունեցվածքը ենթարկվեց ավերման ու թալանի։
Բացառապես ազգային պատկանելիության հողի վրա իրականացված ջարդերի արդյունքում ուղիղ և անառարկելի սպառնալիքի տակ հայտվեցինՍումգայիթի 20 հազարանոց հայ բնակչությանկյանքի, խոշտանգումներից ու խտրականությունից զերծ լինելու, ազատության ու անվտանգության, սեփականության, արդար դատաքննության և մի շարք այլ իրավունքները:
Թեև Սումգայիթյան ջարդերը փաստագրված են եղել խորհրդային համապատասխան մարմինների կողմից, այնուամենայնիվ այդ ոճրագործության հեղինակները և կազմակերպիչները այդպես էլ արդարադատության առջև չեն կանգնել:
Սումգայիթի հակահայկական ջարդերով սկիզբ դրվեց Ադրբեջանի կողմից մարդկության դեմ հանցագործությունների շարքին, որը շարունակվում է մինչ օրս: Այդ հետևողական քաղաքականության շրջանակներում 1988-1991թթ.Ընկածժամանակահատվածում Ադրբեջանի Գանձակ (Կիրովաբադ), Բաքու և մի շարք այլ քաղաքներում ու Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզում սպանվեցին հազարավոր և բռնագաղթեցին շուրջ 500,000 հայեր:
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը բռնությամբ ճնշելու և հայ բնակչությանը բնաջնջելու նպատակով՝ Ադրբեջանը 1991-1994թթ. սանձազերծեց պատերազմ հայ ժողովրդի դեմ, որի ընթացքում ադրբեջանական իշխանությունների ցեղասպան գործողությունների ամենավառ վկայությունը 1992 թվականի ապրիլին Մարտակերտի շրջանի Մարաղա գյուղի հայ բնակչության կոտորածն է, որին զոհ են գնացել գյուղի 50-ից ավել խաղաղ բնակիչներ, իսկ գյուղն ամբողջությամբ հայաթափվել է։
Ադրբեջանի Հանրապետությունը լիարժեքորեն ժառանգեց և առավել կատարելագործեց Խորհրդային Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը՝ ուղղված Արցախի հայաթափմանը և իր բնօրրանում հայ ժողովրդի ոչնչացմանը: Բացառապես էթնիկ հողի վրա իրականացվող սպանությունների հերոսացման պրակտիկան, որի հիմքը դրվեց սումգայիթյան ջարդերով, դարձավ ադրբեջանական իշխանությունների ձեռագիրը: Արդյունքում տարածաշրջանը «հարստացվեց» այնպիսի «հերոսներով», ինչպիսիք են Ռամիլ Սաֆարովը, Մուբարիզ Իբրահիմովը և բոլոր նրանք, ովքեր 2016 թ. ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հաշվեհարդար էին տեսնում քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ և ահաբեկչական կազմակերպությունների ոճով գլխատում ու անդամահատում հայ զինվորների և արդյունքում՝ պետության կողմից ամենաբարձր մակարդակով արժանանում խրախուսման:
Տարիներ շարունակ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իր հասարակությունում սերմանված հայատյացությունն իր վատագույն դրսևորումը ստացավ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ 2020թ. սեպտեմբերին սանձազերծված ագրեսիայի ժամանակ, երբ ադրբեջանական զինվորականության թիրախը,նախևառաջ,դարձանխաղաղբնակչությունը, մանկապարտեզները, դպրոցներն ու հիվանդանոցները:
Ադրբեջանի կողմից 44-օրյա ագրեսիայի ժամանակ իրականացված պատերազմական հանցագործությունները և միջազգային մարդասիրական իրավունքիումարդու իրավունքներիկոպտագույն խախտումները փաստագրված են Հայաստանի և Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանների զեկույցներում, բազմաթիվ իրավապաշտպան կազմակերպությունների հաշվետվություններում, բարձրաձայնվել են տարբեր միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների կողմից:
Անպատժելիությունը ծնում ու կատարելագործում է էթնիկ ատելության հիմքով կատարվող նոր հանցանքներ։
Ադրբեջանի իշխանությունների հայատյացությունը չի շրջանցում նաև հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանությանը. փորձ է արվում Նախիջևանի հայկական միջնադարյան ժառանգության ոչնչացման և շրջանի լիարժեք հայաթափման ձեռագիրը տարածել Արցախի՝Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված տարածքներում: Հայկական կրոնական և պատմամշակութային կոթողներն ավերելու և ինքնությունը նենգափոխելուանթաքույցնպատակովանգամպաշտոնապես ստեղծվել է աշխատանքային խումբ:
Հայատյացությունը, որի վկայությունների շարքը օրեցօր համալրվում է, Բաքվի իշխանությունների կողմից կիրառվում է որպես Ադրբեջանի ժողովրդի կոլեկտիվ ինքնության ձևավորման միջոց: Սակայն պատմությունը բազմիցս ապացուցել է, որ էթնիկ ու ազգային պատկանելիության հիմքով ատելության վրա ձևավորված կոլեկտիվ ինքնությունըքայքայումէհենց դրա կրողին, այն սպառնում էտարածաշրջանում մարդկանց խաղաղ, անվտանգ ու բնականոն կյանքին և խաթարում հասարակությունների զարգացումն ու առաջընթացը:
Որպես այդ քաղաքականությունից հրաժարվելու առաջին քայլ՝ մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին դրսևորել քաղաքական կամք և արժանահավատորեն գնահատել Սումգայիթում, Գանձակում (Կիրովաբադ), Բաքվում և այլ վայրերում իրականացված հայատյաց ջարդերը և զերծ մնալ ժխտողականության քաղաքականությունից, պատասխանատվության ենթարկել 44-օրյա պատերազմի և հաջորդող ժամանակ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ բռնարարքներ, ռազմագերիների և զոհված զինծառայողների խոշտանգումներ կազմակերպած ու իրականացրած անձանց, անվերապահորեն ազատ արձակել մինչ օրս ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիներինու պահվող այլ անձանցևդադարեցնելԱրցախի հայկական պատմամշակութային ժառանգության նկատմամբ վանդալիզմիգործողությունները:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը պատշաճ իրավական գնահատական տալ 1988թ. փետրվարին Սումգայիթում կատարված բռնություններին՝ համաձայն միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների և նորմերի, ինչպես նաև գործուն միջոցներ ձեռնարկել ներկայումս Ադրբեջանում շարունակվող հայատյացության քաղաքականությանգնահատման ուդադարեցման ուղղությամբ:
Մեր խոնարհումն ենք բերում Սումգայիթի ու մյուս բնակավայրերի հայկական ջարդերի անմեղ զոհերի հիշատակին և ի գիտություն բոլորի շեշտում, որ իրավունքների խախտումներիուհանցագործությունների համար անպատժելիությունն առաջ է բերում նոր ու ավելի դաժան հանցանքներ»:

Заявление омбудсменов Армении и Арцаха в связи с 34-й годовщиной сумгаитских погромов
Защитник прав человека Республики Армения Кристине Григорян и Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян выступили с совместным заявлением по случаю 34-й годовщины Сумгаитской резни.
«Решение Совета народных депутатов Нагорно-Карабахской автономной области от 20 февраля 1988 года о праве армян Арцаха мирными средствами бороться за жизнь, за свободное, достойное и безопасное проживание на своей Родине, нашло свой «отклик» — уже через несколько дней, в Сумгаите, в 27 км от Баку.27-29 февраля по прямому указанию, организации и подстрекательству азербайджанских властей армянское население города подверглось погромам, мучениям, сожжению, убийствам, групповым изнасилованиям, а их имущество было уничтожено и разграблено.
В результате массовых убийств - исключительно по национальному признаку, под прямой угрозой оказались и другие права 20 000 сумгаитских армян на жизнь, свободу от пыток и дискриминации, на свободу и безопасность, на собственность и справедливое судебное разбирательство.
Хотя Сумгаитская резня была задокументирована соответствующими советскими органами, виновные в преступлениях и их организаторы так и не были привлечены к ответственности.
Антиармянские погромы в Сумгаите положили начало череде преступлений против человечности, совершенных Азербайджаном, которые продолжаются и по сей день.В рамках этой последовательной политики в 1988-1991 гг. тысячи армян были убиты и около 500 тысяч депортированы – в Гандзаке (Кировабаде), Баку, ряде других городов и в Нагорно-Карабахской автономной области.
С целью подавить силой реализацию права народа Арцаха на самоопределение, а также истребить армянское население, Азербайджан в 1991-1994 гг.развязал против армянского народа войну, в ходе которой наиболее ярким свидетельством геноцидальных действий азербайджанских властей стала резня армянского населения в селе Марага Мартакертского района в апреле 1992 года, в результате которой погибло более 50 мирных жителей, а село было полностью зачищено от армян.
Азербайджанская Республика полностью унаследовала, еще больше усовершенствовав, антиармянскую политику Советского Азербайджана, направленную на изгнание армян из Арцаха, уничтожение армянского народа в его колыбели.Практика героизации чисто этнических убийств, в основе которой была Сумгаитская резня, стала почерком азербайджанских властей.В результате регон «обогатился» такими «героями», как Рамиль Сафаров, Мубариз Ибрагимов и всеми теми, кто в 2016 г.во время апрельской войны мстили мирному населению, обезглавливали и наносили увечья армянским солдатам – в стиле террористических организаций и с поощрения государства на самом высоком уровне.
Ненависть к армянам, годами взращиваемая властями Азербайджана в своем обществе, получила свое наихудшее проявление в Азербайджане в 2020 году - во время развязанной в сентябре агрессии против Арцаха, когда целью азербайджанских военных были, в первую очередь, мирные жители, детские сады, школы и больницы.
Военные преступления, совершенные Азербайджаном в ходе 44-дневной агрессии, грубейшие нарушения международного гуманитарного права и прав человека зафиксированы в докладах омбудсменов Армении и Арцаха, в отчетах многочисленных правозащитных организаций, озвученных представителями различных международных организаций.
Безнаказанность порождает и увековечивает новые преступления на почве национальной ненависти.
Армяноненавистничество азербайджанских властей не обходит стороной и армянское культурное и культурное наследие: предпринимается попытка уничтожения средневекового армянского наследия Нахиджевана и полного выселения армян с территорий Арцаха, перешедших под контроль Азербайджана.Была даже официально создана рабочая группа с очевидной целью уничтожения и фальсификации идентичности армянских религиозных, исторических и культурных памятников.
Ненависть к армянам, свидетельства которой растут день ото дня, используется бакинскими властями как средство построения коллективной идентичности азербайджанского народа.Однако история неоднократно доказывала, что коллективная идентичность, основанная на ненависти по этническому и национальному признаку, уничтожает самого ее носителя, угрожает мирной, безопасной и нормальной жизни людей в регионе, нарушает развитие и прогресс обществ.
В качестве первого шага к отказу от этой политики призываем власти Азербайджана проявить политическую волю, дать достоверную оценку антиармянским погромам в Сумгаите, Гандзаке (Кировабаде), Баку и других местах, воздержаться от политики отрицания, безоговорочно освободить армянских военнопленных и других заключенных – захваченных в результате 44-дневной войны и в последующий период, все еще находящихся в плену в Азербайджане, остановить вандализм в отношении армянского историко-культурного наследия Арцаха
Мы призываем международное сообщество дать надлежащую правовую оценку насилию в Сумгаите в феврале 1988 г., в соответствии с основными принципами и нормами международного права, а также принять действенные меры по оценке и прекращению нынешней политики армянофобии в Азербайджане.
Мы преклоняем головы и отдаем дань памяти невинных жертвх армянских погромов в Сумгаите и других населенных пунктах, и во всеуслышание подчеркиваем, что безнаказанность за нарушения прав человека и преступления ведет к новым и более жестоким преступлениям».