ՀՀ և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանները հայտարարություն են տարածել Սումգայիթի ջարդերի 34-րդ տարելիցի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստինե Գրիգորյանը և Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը համատեղ հայտարարություն են տարածել Սումգայիթի ջարդերի 34 -րդ տարելիցի կապակցությամբ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հայտարարության մեջ պաշտպաններն ընդգծում են.
«1988թ. փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի ժողովրդական պատգամավորների խորհրդի որոշումը` խաղաղ միջոցներով պայքարելու արցախահայության կյանքի իրավունքի, սեփական հայրենիքում ազատ, արժանապատիվ և անվտանգ ապրելու համար, հաշված օրեր անց իր «արձագանքը» գտավ Բաքվից 27 կմ հեռավորության վրա՝ Սումգայիթ քաղաքում: Փետրվարի 27-29-ին ադրբեջանական իշխանությունների կազմակերպմամբ և ուղիղ հրահրմամբ քաղաքի հայ բնակչությունը ենթարկվեց խոշտանգումների, խեղումների, ողջ ու սպանված մարդկանց հրկիզման, խմբակային բռնաբարումների, իսկ նրանց ունեցվածքը ենթարկվեց ավերման ու թալանի։
Բացառապես ազգային պատկանելիության հողի վրա իրականացված ջարդերի արդյունքում ուղիղ և անառարկելի սպառնալիքի տակ հայտվեցինՍումգայիթի 20 հազարանոց հայ բնակչությանկյանքի, խոշտանգումներից ու խտրականությունից զերծ լինելու, ազատության ու անվտանգության, սեփականության, արդար դատաքննության և մի շարք այլ իրավունքները:
Թեև Սումգայիթյան ջարդերը փաստագրված են եղել խորհրդային համապատասխան մարմինների կողմից, այնուամենայնիվ այդ ոճրագործության հեղինակները և կազմակերպիչները այդպես էլ արդարադատության առջև չեն կանգնել:
Սումգայիթի հակահայկական ջարդերով սկիզբ դրվեց Ադրբեջանի կողմից մարդկության դեմ հանցագործությունների շարքին, որը շարունակվում է մինչ օրս: Այդ հետևողական քաղաքականության շրջանակներում 1988-1991թթ.Ընկածժամանակահատվածում Ադրբեջանի Գանձակ (Կիրովաբադ), Բաքու և մի շարք այլ քաղաքներում ու Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզում սպանվեցին հազարավոր և բռնագաղթեցին շուրջ 500,000 հայեր:
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը բռնությամբ ճնշելու և հայ բնակչությանը բնաջնջելու նպատակով՝ Ադրբեջանը 1991-1994թթ. սանձազերծեց պատերազմ հայ ժողովրդի դեմ, որի ընթացքում ադրբեջանական իշխանությունների ցեղասպան գործողությունների ամենավառ վկայությունը 1992 թվականի ապրիլին Մարտակերտի շրջանի Մարաղա գյուղի հայ բնակչության կոտորածն է, որին զոհ են գնացել գյուղի 50-ից ավել խաղաղ բնակիչներ, իսկ գյուղն ամբողջությամբ հայաթափվել է։
Ադրբեջանի Հանրապետությունը լիարժեքորեն ժառանգեց և առավել կատարելագործեց Խորհրդային Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը՝ ուղղված Արցախի հայաթափմանը և իր բնօրրանում հայ ժողովրդի ոչնչացմանը: Բացառապես էթնիկ հողի վրա իրականացվող սպանությունների հերոսացման պրակտիկան, որի հիմքը դրվեց սումգայիթյան ջարդերով, դարձավ ադրբեջանական իշխանությունների ձեռագիրը: Արդյունքում տարածաշրջանը «հարստացվեց» այնպիսի «հերոսներով», ինչպիսիք են Ռամիլ Սաֆարովը, Մուբարիզ Իբրահիմովը և բոլոր նրանք, ովքեր 2016 թ. ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հաշվեհարդար էին տեսնում քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ և ահաբեկչական կազմակերպությունների ոճով գլխատում ու անդամահատում հայ զինվորների և արդյունքում՝ պետության կողմից ամենաբարձր մակարդակով արժանանում խրախուսման:
Տարիներ շարունակ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իր հասարակությունում սերմանված հայատյացությունն իր վատագույն դրսևորումը ստացավ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ 2020թ. սեպտեմբերին սանձազերծված ագրեսիայի ժամանակ, երբ ադրբեջանական զինվորականության թիրախը,նախևառաջ,դարձանխաղաղբնակչությունը, մանկապարտեզները, դպրոցներն ու հիվանդանոցները:
Ադրբեջանի կողմից 44-օրյա ագրեսիայի ժամանակ իրականացված պատերազմական հանցագործությունները և միջազգային մարդասիրական իրավունքիումարդու իրավունքներիկոպտագույն խախտումները փաստագրված են Հայաստանի և Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանների զեկույցներում, բազմաթիվ իրավապաշտպան կազմակերպությունների հաշվետվություններում, բարձրաձայնվել են տարբեր միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների կողմից:
Անպատժելիությունը ծնում ու կատարելագործում է էթնիկ ատելության հիմքով կատարվող նոր հանցանքներ։
Ադրբեջանի իշխանությունների հայատյացությունը չի շրջանցում նաև հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանությանը. փորձ է արվում Նախիջևանի հայկական միջնադարյան ժառանգության ոչնչացման և շրջանի լիարժեք հայաթափման ձեռագիրը տարածել Արցախի՝Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված տարածքներում: Հայկական կրոնական և պատմամշակութային կոթողներն ավերելու և ինքնությունը նենգափոխելուանթաքույցնպատակովանգամպաշտոնապես ստեղծվել է աշխատանքային խումբ:
Հայատյացությունը, որի վկայությունների շարքը օրեցօր համալրվում է, Բաքվի իշխանությունների կողմից կիրառվում է որպես Ադրբեջանի ժողովրդի կոլեկտիվ ինքնության ձևավորման միջոց: Սակայն պատմությունը բազմիցս ապացուցել է, որ էթնիկ ու ազգային պատկանելիության հիմքով ատելության վրա ձևավորված կոլեկտիվ ինքնությունըքայքայումէհենց դրա կրողին, այն սպառնում էտարածաշրջանում մարդկանց խաղաղ, անվտանգ ու բնականոն կյանքին և խաթարում հասարակությունների զարգացումն ու առաջընթացը:
Որպես այդ քաղաքականությունից հրաժարվելու առաջին քայլ՝ մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին դրսևորել քաղաքական կամք և արժանահավատորեն գնահատել Սումգայիթում, Գանձակում (Կիրովաբադ), Բաքվում և այլ վայրերում իրականացված հայատյաց ջարդերը և զերծ մնալ ժխտողականության քաղաքականությունից, պատասխանատվության ենթարկել 44-օրյա պատերազմի և հաջորդող ժամանակ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ բռնարարքներ, ռազմագերիների և զոհված զինծառայողների խոշտանգումներ կազմակերպած ու իրականացրած անձանց, անվերապահորեն ազատ արձակել մինչ օրս ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիներինու պահվող այլ անձանցևդադարեցնելԱրցախի հայկական պատմամշակութային ժառանգության նկատմամբ վանդալիզմիգործողությունները:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը պատշաճ իրավական գնահատական տալ 1988թ. փետրվարին Սումգայիթում կատարված բռնություններին՝ համաձայն միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների և նորմերի, ինչպես նաև գործուն միջոցներ ձեռնարկել ներկայումս Ադրբեջանում շարունակվող հայատյացության քաղաքականությանգնահատման ուդադարեցման ուղղությամբ:
Մեր խոնարհումն ենք բերում Սումգայիթի ու մյուս բնակավայրերի հայկական ջարդերի անմեղ զոհերի հիշատակին և ի գիտություն բոլորի շեշտում, որ իրավունքների խախտումներիուհանցագործությունների համար անպատժելիությունն առաջ է բերում նոր ու ավելի դաժան հանցանքներ»:

Armenia, Artsakh Ombudsmen issue statement on the occasion of the 34th anniversary of the Sumgait massacres
Ombudsmen of Armenia and Artsakh Kristine Grigoryan and Gegham Stepanyan issue statement on the occasion of the 34th anniversary of the Sumgait massacres. As reports Armenpress statement runs as follows:
"The February 20, 1998 decision of the Council of People's Deputies of the Nagorno Karabakh Autonomous Oblast to combat through peaceful means for the right to life of the Armenians of Artsakh, and their right to live free in dignity and security in their own homeland, few days later found its response in the city of Sumgait, located in the distance of 27 kms from Baku. On February 27-29, at the direct provocation of the Azerbaijani authorities and organized by them, the Armenian population of the city was subjected to torture, mutilation, arson of people (both alive or after death), gang rape, while their property was destroyed and looted.
As a result of the massacres committed on the grounds of nationality the rights of the 20.000 Armenian residents of Sumgait, to life, to be free from torture and discrimination, to freedom and security, to private property, to fair trial, other rights were directly and irrevocably threatened.
Although the Sumgait massacres were documented by the relevant Soviet authorities, the perpetrators and the organizers of the crime have not been brought to justice.
The anti-Armenian massacres of Sumgait instigated a series of crimes against humanity committed by Azerbaijan- a practice which continues to this day. Within the context of this consistent policy during the period of 1988-1991, thousands of Armenians were killed, while another 500,000 thousand were forcibly displaced from the cities of Gandzak (Kirovabad), Baku, and other cities in Azerbaijan, as well as in the Nagorno Karabakh Autonomous Oblast.
Aiming to forcibly suppress the right to self-determination of the population of Artsakh, and to annihilate them, Azerbaijan launched a war against the Armenian population lasted 1991-1994, during which the vivid evidence of the genocidal actions of the Azerbaijani authorities is the massacre of the Armenian population in the village of Maragha in the region of Martakert in April 1992, as a result of which more than 50 peaceful civilians were killed and Armenians were completely annihilated from the village.
The Republic of Azerbaijan fully inherited, further improved the policy of Armenophobia of Soviet Azerbaijan, aimed at the forceful displacement of Armenians from Artsakh, and the annihilation of the Armenian people in its cradle. The practice of glorifying murders purely on ethnic grounds, which was instigated with the Sumgait massacres, became the signature of the Azerbaijani authorities. As a result, the region “was enriched”with “heroes” such as Ramil Safarov, Mubariz Ibrahimov, and others who were taking revenge against the civilian population during the April war of 2016 and were beheading and dismembering Armenian servicemen in the style of terrorist organizations, and as a result were encouraged at the highest levels of the Azerbaijani state.
The Armenophobia disseminated in the Azerbaijani society by their authorities over the years got its worst manifestation during the September 2020 war unleashed by Azerbaijani against Artsakh, during which the peaceful civilians, kindergartens, schools and hospitals became the primary targets of Azerbaijani army.
The war crimes committed by Azerbaijan during the 44-day aggression, the gross violations of international humanitarian law and human rights are documented in the reports of the Human Rights Defenders of Armenia and Artsakh, in the reports of several human rights organizations, and have been raised by the representatives of various international organizations.
Impunity breads and perpetrates new crimes based on ethnic hatred.
The Armenophobia of the Azerbaijani authorities does not bypass Armenian cultural and religious heritage: An attempt ismade to apply the methodology of complete displacement of Armenians and the destruction of the medieval Armenian heritage of Nakhichevan in the regions of Artsakh that have fallen under Azerbaijani control. A working group has even been officially set up with the clear aim of destroying Armenian religious, historical and cultural monuments and falsifying their identities.
Armenophobia, the evidence of which is growing daily, is being implemented by the authorities of Baku as a method to form the collective identity of the Azerbaijani population. However, history has repeatedly demonstrated that an identity based on hatred on ethnic and national ground firstly destroys its bearers, it threatens the normal, peaceful and secure life of the people of the region and disrupts the development and progress of societies.
As a first step to quit this policy, we call on the Azerbaijani authorities to show political will, to assess with credibility the anti-Armenian massacres in Sumgait, Gandzak (Kirovabad), Baku, and other places, and to refrain from a policy of denial; to bring to justice those who committed violations during and after the 44-day war against the civilian population, and those who committed and organized the torture and mutilations of captured and killed Armenian servicemen, to release immediately the Armenian POWs and other captives still held in Azerbaijan, and to stop the acts of vandalism committed against the Armenian historical and cultural heritage of Artsakh.
We call on the international community to give a proper legal assessment of the violence committed in Sumgait in February 1988, based on fundamental principles of international law and international norms, as well as take effective measures to assess and stop the continued policy of Armenophobia in Azerbaijan.
We pay tribute to the memory of the innocent victims of the massacres of Sumgait and other settlements, and stress that impunity for commitment of human rights violations and crimes leads to new and more heinous crimes."