Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՍԾՏՀԿ գլխավոր քարտուղարին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 23-ին ընդունել է Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍԾՏՀԿ) գլխավոր քարտուղար Լազար Կոմանեսկուին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, զրուցակիցներն ընդգծել են, որ այս տարի նշվելու է ՍԾՏՀԿ ստեղծման 30 ամյակը և կարևորել են կազմակերպության հետագա զարգացումը։
Արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն առանձնահատուկ կարևորել է ՍԾՏՀԿ-ի հետ ոլորտային համագործակցության ընդլայնումը՝ նշելով, որ այն կնպաստի ՀՀ կառավարության՝ տարածաշրջանային տնտեսական ներառական համագործակցության միջոցով երկրում կայուն տնտեսական աճի ապահովմանն ուղղված ծրագրերի իրականացմանը:
Գլխավոր քարտուղար Կոմանեսկուն բարձր է գնահատել Հայաստանի ակտիվ գործունեությունը և ներդրումը ՍԾՏՀԿ զարգացման գործում:
Կողմերը շեշտել են կազմակերպության շրջանակներում տարածաշրջանային համակարգված գործողությունների իրականացման կարևորությունը՝ ուղղված փոխշահավետ տնտեսական համագործակցության, նորարարական և կայուն զարգացման, բարձր մրցունակության խթանման համար նպաստավոր միջավայրի ձևավորմանը։
Նախարար Միրզոյանը համոզմունք է հայտնել, որ ՍԾՏՀԿ-ի հիմնական նպատակների արդյունավետ իրագործումը, որոնց հիմքում ընկած են ապաքաղաքականացված, ներառական տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությունն ու առևտրի դյուրացումը, շրջափակման և փակ սահմանների քաղաքականության անթույլատրելիությունը, կարևոր նշանակություն ունեն տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության համար։

Глава МИД Армении принял генерального секретаря ОЧЕС
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял генерального секретаря Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС) Лазаря Команеску.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники отметили, что в этом году будет отмечаться 30-летие создания ОЧЭС и отметили важность дальнейшего развития организации.
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян особо отметил важность расширения отраслевого сотрудничества с ОЧЭС, подчеркнув, что это будет способствовать реализации программ правительства Армении, направленных на обеспечение стабильного экономического роста в стране посредством регионального инклюзивного экономического сотрудничества.
Генеральный секретарь Команеску высоко оценил активную деятельность и вклад Армении в развитие ОЧЭС.
Стороны подчеркнули важность осуществления скоординированных региональных действий в рамках организации, направленных на формирование благоприятной среды для взаимовыгодного экономического сотрудничества, инновационного и устойчивого развития, стимулирования высокой конкурентоспособности.
Министр Мирзоян выразил уверенность, что эффективная реализация основных целей ОЧЭС, в основе которых лежит деполитизированное, инклюзивное региональное экономическое сотрудничество и упрощение торговли, недопустимость блокады и политики закрытых границ, имеют важное значение для региональной стабильности и мира.