Թուրքիայի նպատակն է ոչնչացնել քուրդ ժողովրդին. բողոքի ակցիա ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում քրդական համայնքի ներկայացուցիչները բողոքի ակցիա են կազմակերպել ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի դիմաց` պահանջելով ՄԱԿ-ին հատուկ նիստ հրավիրել քննարկելու Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության համահիմնադիր, քաղբանտարկյալ Աբդուլլահ Օջալանի ազատ արձակելու հարցը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քուրդ պատգամավոր Կնյազ Հասանովը նշեց, որ իրենց առաջնորդը Թուրքիայի Իմրալի բանտում 23 տարի է ենթարկվում է խոշտանգումների, սակայն միջազգային հանրությունը լուռ դիտորդի դեր է ստանձնել:
«Թուրքական իշխանությունը ցույց է տալիս, որ իրենց նպատակն է ոչնչացնել և քրդական առաջնորդին, և քուրդ ժողովրդին: Թուրքիայում ապրող 25 միլիոն քրդերին մինչև այսօր Սահմանադրությամբ չեն ճանաչում որպես ազգ, լեզուն չեն ճանաչում: Մեր երեխաները այդ տարածքում կրթություն չեն ստանում և ենթարկվում են ճնշումների: Արդեն 12 տարի է՝ Թուրքիայի հովանու ներքո իսլամական խմբավորումները Սիրիայի 4-5 միլիոն քրդերի ենթարկում են ցեղասպանության: Թուրքական իշխանությունները արդեն զավթել են Ռոջավայի 3-4 քաղաք և ժողովրդին հանել են իրենց բնակավայրից: Սա ցույց է տալիս, որ թուրքական իշխանությունները անում են ամեն ինչ վերացնելու և ձուլելու քուրդ ժողովրդին»,- ընդգծեց Հասանովը:
Հասանովը կոչ է անում միջազգային հանրությանը Թուրքիայի ցեղասպան քաղաքականության դեմ հատուկ միջոցներ ձեռնարկել:
«Այդ քայլերը պետք է անեն նախևառաջ գերտերությունները, բայց, ցավոք, այսօր յուրաքանչյուր գերտերություն ունի իր շահերը և, ելնելով դրանից, անտեսում են և քրդերին, և հայերին, և բոլոր ճնշված ժողովուրդների իրավունքները»,- ընդգծեց Հասանովը:
Հայաստանում քրդական համայնքի ներկայացուցիչներըՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակին փոխանցեցին նամակ, որում ներկայացված են իրենց պահանջները միջազգային հանրությանը:
Աբդուլլահ Օջալանը եղել է քրդական ազատագրական շարժման ղեկավար։ Հանդիսանում է նաև Քրդական բանվորական կուսակցության նախագահը, այժմ դատապարտված է ցմահ ազատազրկման թուրքական Էմրալի կղզում։

Цель Турции - уничтожить курдский народ: акция протеста у Офиса ООН
Представители курдской общины Армении организовали акцию протеста перед офисом ООН в Армении, требуя созвать специальное заседание ООН для обсуждения вопроса освобождения соучредителя Рабочей партии Курдистана, политзаключенного Абдуллы Оджалана.
Как передает «Арменпресс», курдский депутат от фракции Гражданский договор» Князь Гасанов напомнил, что их лидер 23 года подвергается пыткам в тюрьме Имралы в Турции, однако международное сообщество взяло на себя роль молчаливого наблюдателя.
«Турецкие власти показывают, что их целью является уничтожение курдского лидера и курдского народ. 25 миллионов курдов, проживающих в Турции, до сих пор не признаны Конституцией как нация, не признан и их язык. Наши дети не могут там получать образование, на них оказывается давление. В течение 12 лет исламские группировки под эгидой Турции уничтожили 4-5 миллионов сирийских курдов. Турецкие власти уже оккупировали 3-4 города Роджавы и выселили оттуда людей. Это показывает, что турецкие власти делают все, чтобы уничтожить и ассимилировать курдский народ», - заключил Князь Гасанов.
Гасанов призывает международное сообщество принять меры против геноцидальной политики Турции. «Эти шаги, прежде всего, должны предпринять сверхдержавы, но, к сожалению, сегодня каждая сверхдержава имеет свои интересы и, исходя из этого, игнорирует и курдов, и армян, и права всех угнетенных народов», - подчеркнул Гасанов.
Представители курдской общины Армении передали в Офис ООН в Армении письмо, в котором представлены их требования к международному сообществу.
Абдулла Оджалан был руководителем курдского освободительного движения. В настоящее время он осужден на пожизненное заключение на турецком острове Эмрали.