Թուրքիայի նպատակն է ոչնչացնել քուրդ ժողովրդին. բողոքի ակցիա ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում քրդական համայնքի ներկայացուցիչները բողոքի ակցիա են կազմակերպել ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի դիմաց` պահանջելով ՄԱԿ-ին հատուկ նիստ հրավիրել քննարկելու Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության համահիմնադիր, քաղբանտարկյալ Աբդուլլահ Օջալանի ազատ արձակելու հարցը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քուրդ պատգամավոր Կնյազ Հասանովը նշեց, որ իրենց առաջնորդը Թուրքիայի Իմրալի բանտում 23 տարի է ենթարկվում է խոշտանգումների, սակայն միջազգային հանրությունը լուռ դիտորդի դեր է ստանձնել:
«Թուրքական իշխանությունը ցույց է տալիս, որ իրենց նպատակն է ոչնչացնել և քրդական առաջնորդին, և քուրդ ժողովրդին: Թուրքիայում ապրող 25 միլիոն քրդերին մինչև այսօր Սահմանադրությամբ չեն ճանաչում որպես ազգ, լեզուն չեն ճանաչում: Մեր երեխաները այդ տարածքում կրթություն չեն ստանում և ենթարկվում են ճնշումների: Արդեն 12 տարի է՝ Թուրքիայի հովանու ներքո իսլամական խմբավորումները Սիրիայի 4-5 միլիոն քրդերի ենթարկում են ցեղասպանության: Թուրքական իշխանությունները արդեն զավթել են Ռոջավայի 3-4 քաղաք և ժողովրդին հանել են իրենց բնակավայրից: Սա ցույց է տալիս, որ թուրքական իշխանությունները անում են ամեն ինչ վերացնելու և ձուլելու քուրդ ժողովրդին»,- ընդգծեց Հասանովը:
Հասանովը կոչ է անում միջազգային հանրությանը Թուրքիայի ցեղասպան քաղաքականության դեմ հատուկ միջոցներ ձեռնարկել:
«Այդ քայլերը պետք է անեն նախևառաջ գերտերությունները, բայց, ցավոք, այսօր յուրաքանչյուր գերտերություն ունի իր շահերը և, ելնելով դրանից, անտեսում են և քրդերին, և հայերին, և բոլոր ճնշված ժողովուրդների իրավունքները»,- ընդգծեց Հասանովը:
Հայաստանում քրդական համայնքի ներկայացուցիչներըՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակին փոխանցեցին նամակ, որում ներկայացված են իրենց պահանջները միջազգային հանրությանը:
Աբդուլլահ Օջալանը եղել է քրդական ազատագրական շարժման ղեկավար։ Հանդիսանում է նաև Քրդական բանվորական կուսակցության նախագահը, այժմ դատապարտված է ցմահ ազատազրկման թուրքական Էմրալի կղզում։

Kurdish community of Armenia demonstrates outside UN office warning of Turkey’s ‘genocidal policy’
YEREVAN, FEBRUARY 15, ARMENPRESS. Representatives of the Kurdish community of Armenia held a demonstration outside the United Nations office in Yerevan, calling on the UN to convene a special session and demand Turkey to release political prisoner Abdullah Ocalan, the co-founder of the Kurdistan Workers' Party(PKK) who is widely considered by Kurds around the world as their leader.
After being forced to leave Syria, Ocalan was abducted inNairobiin 1999 by theTurkish National Intelligence Agency (MIT) and taken to Turkey, where aftera trialhe was sentenced to death under Article 125 of the Turkish Penal Code, which concerns the formation of armed organizations. The sentence was commuted to aggravated life imprisonment when Turkeyabolished the death penalty.
Kurds demonstrate around the world calling for Ocalan’s release on February 15, the day of his arrest.
Member of Parliament Knyaz Hasanov (Civil Contract) representing the Kurdish community of Armenia was leading the demonstration. He said that the 72-year-old Ocalan is being tortured for 23 years in the İmralı prison, but the international community has simply assumed the role of an observer.
“The Turkish government shows that their goal is the destruction of both the Kurdish leader and the Kurdish people,” MP Hasanov said. “Up to this day the 25 million Kurds living in Turkey aren’t recognized as a nation in Turkey by the constitution, even their language isn’t recognized. Our children are deprived of education and are subjected to pressure there. For 12 years already, Turkey-backed Islamic groups are subjecting the 4-5 million Kurds of Syria to genocide. The Turkish authorities have already captured 3-4 cities in Rojava and have forced the people out of their settlement. This shows that the Turkish authorities are doing everything to eliminate the Kurdish people,” MP Hasanov said.
The MP called on the international community to take special measures against Turkey’s genocidal policy.
“The superpowers should first of all take these steps, but unfortunately today every superpower has its own interests and pursuant to these interests they are ignoring both the Kurds, Armenians, and the rights of all oppressed peoples,” he said.
The Kurdish community then conveyed a letter to the UN Armenia Office containing their demands to the international community.