Զախարովան խոսել է տարածաշրջանում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելությունը հնարավորինս շուտ կազմակերպելու օգտին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունը մշակութային ու պատմական ժառանգության պահպանման հարցը քննարկում է պաշտոնական Բաքվի և Երևանի հետ ավանդական շփումների ժամանակ: Ինչպես փոխանցում է«Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Մենք իհարկե հանդես ենք գալիս տարածաշրջանում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության հնարավորինս շուտ կազմակերպման օգտին»,- նշեց նա:
Զախարովան հիշեցրեց, որ 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Ռուսաստանի, ԱՄՆ և Ֆրանսիայի արտգործնախարարների համատեղ հայտարարության մեջ կար կոչ Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ շարունակելու համագործակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո՝ հումանիտար, այդ թվում և պատմական ու մշակութային կոթողների պահպանության հարցերում իրական առաջընթաց գրանցելու նպատակով:
Օրերս Ադրբեջանի մշակույթի նախարարը հայտարարություն էր արել այն մասին, որ Ադրբեջանում ձևավորվել է տեղի և արտերկրյա մասնագետներից կազմված «Աղվանական պատմության և ճարտարապետության մասնագետների աշխատանքային խումբ», որի նպատակն է, այսպես կոչված, աղվանական կրոնական տաճարներից հեռացնել «հայերի թողած կեղծ հետքերը»:

Zakharova speaks in favor of organizing a speedy UNESCO mission to the region
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. The Russian Federation discusses the preservation of cultural and historical heritage during the contacts with official Baku and Yerevan, ARMENPRESS reports official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova said at a briefing.
"Of course, we are in favor of organizing the UNESCO mission to the region as soon as possible," she said.
Zakharova reminded that on December 7, 2021, the joint statement of the Foreign Ministers of Russia, the United States and France called on Armenia and Azerbaijan to continue cooperation under the auspices of the OSCE Minsk Group to make real progress in the protection of humanitarian, including historical and cultural monuments.
Zakharova reminded that on December 7, 2021, the joint statement of the Foreign Ministers of Russia, the United States and France called on Armenia and Azerbaijan to continue cooperation under the auspices of the OSCE Minsk Group to make real progress in humanitarian issues, including protection of historical and cultural monuments.
Recently, the minister of culture of Azerbaijan announced that a working consisting of local and foreign specialists on the history and architecture of Caucasian Albania has been formed in Azerbaijan with the aim of removing "false traces left by Armenians" from the so-called religious temples of Caucasian Albania.