Բաքվի նպատակն է մշակութային ցեղասպանություն իրականացնելը. Հունա-հայկական բարեկամության ընկերակցություն
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունա-հայկական բարեկամության ընկերակցությունը հայտարարությամբ դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից հայկական եկեղեցիներից հայկական ներկայության վերացման համար աշխատանքային խումբ ստեղծելու Ադրբեջանի կառավարության նախաձեռնությունը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտարարության հայերեն և հունարեն տարբերակները «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում ներկայացրել է Հունաստանում Հայաստանի դեսպանությունը։
«Հունա-հայկական բարեկամության ընկերակցությունը դատապարտում է աշխատանքային խումբ ստեղծելու Ադրբեջանի կառավարության նախաձեռնությունը, որի նպատակն է` նպաստելու Ադրբեջանի կողմից Արցախից գրավված տարածքներում հայկական տաճարներից հայկական ներկայության ոչնչացնելը այն պատրվակով, թե իբր այդ տաճարները պատկանել են Կովկասի ալբանական եկեղեցուն»,- նշել են հայտարարության հեղինակները։
Նրանց համոզմամբ՝ իրականությունն այն է, որ Կովկասի ալբանական եկեղեցին եղել է ինքնավար եկեղեցի, ստեղծվել է կարճ ժամանակով 5-րդ դարում և 705 թ-ին ենթարկվել է Հայ առաքելական եկեղեցուն: Ալբանական այբուբենը ստեղծվել է Մեսրոպ Մաշտոցի կողմից 405 թ-ին: «Հետևաբար, գրեթե անհնարին է, որ հայկական եկեղեցին օգտագործեր ալբանական տաճարները: Ակնհայտ է, որ Բաքվի նպատակն է` մշակութային ֆաշիզմի գործողությամբ` հերթական անգամ մշակութային ցեղասպանություն իրականացնելը»,- շեշտվում է հայտարարության մեջ։
Հունա-հայկական բարեկամության ընկերակցությունը, դատապարտելով այդ արարքը, կոչ է արել «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին ու այլ միջազգային կազմակերպություններին դիրքորոշվելու ու ձեռնարկելու այն ամենն, ինչ անհրաժեշտ է դա կանխելու համար»:

Baku's goal is to commit cultural genocide – Armenia-Greece Friendship Association
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. The Armenia-Greece Friendship Association (AGFA) has condemned in a statement the initiative of the Azerbaijani government to establish a working group to eliminate the Armenian presence from Armenian churches, ARMENPRESS reports the Armenian Embassy in Greece presented the statement on its Facebook page.
"The Armenia-Greece Friendship Association condemns the initiative of the Azerbaijani government to set up a working group to destroy the Armenian presence from the Armenian temples in the territories occupied by Azerbaijan under the pretext that those temples belonged to the Caucasian Albanian Church," reads the statement.
According to them, the reality is that the Albanian Church in the Caucasus was an autonomous church, established for a short time in the 5th century, and in 705 it was subordinated to the Armenian Apostolic Church. The Albanian alphabet was created by Mesrop Mashtots in 405. "Therefore, it is almost impossible for the Armenian Church to use Albanian temples. It is obvious that Baku's goal is to commit another cultural genocide through the action of cultural fascism," the statement reads.
The Armenia-Greece Friendship Association condemned the act and called on the UNESCO and other international organizations to take a stand and do everything possible to prevent it.