Բաքվի նպատակն է մշակութային ցեղասպանություն իրականացնելը. Հունա-հայկական բարեկամության ընկերակցություն
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունա-հայկական բարեկամության ընկերակցությունը հայտարարությամբ դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից հայկական եկեղեցիներից հայկական ներկայության վերացման համար աշխատանքային խումբ ստեղծելու Ադրբեջանի կառավարության նախաձեռնությունը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտարարության հայերեն և հունարեն տարբերակները «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում ներկայացրել է Հունաստանում Հայաստանի դեսպանությունը։
«Հունա-հայկական բարեկամության ընկերակցությունը դատապարտում է աշխատանքային խումբ ստեղծելու Ադրբեջանի կառավարության նախաձեռնությունը, որի նպատակն է` նպաստելու Ադրբեջանի կողմից Արցախից գրավված տարածքներում հայկական տաճարներից հայկական ներկայության ոչնչացնելը այն պատրվակով, թե իբր այդ տաճարները պատկանել են Կովկասի ալբանական եկեղեցուն»,- նշել են հայտարարության հեղինակները։
Նրանց համոզմամբ՝ իրականությունն այն է, որ Կովկասի ալբանական եկեղեցին եղել է ինքնավար եկեղեցի, ստեղծվել է կարճ ժամանակով 5-րդ դարում և 705 թ-ին ենթարկվել է Հայ առաքելական եկեղեցուն: Ալբանական այբուբենը ստեղծվել է Մեսրոպ Մաշտոցի կողմից 405 թ-ին: «Հետևաբար, գրեթե անհնարին է, որ հայկական եկեղեցին օգտագործեր ալբանական տաճարները: Ակնհայտ է, որ Բաքվի նպատակն է` մշակութային ֆաշիզմի գործողությամբ` հերթական անգամ մշակութային ցեղասպանություն իրականացնելը»,- շեշտվում է հայտարարության մեջ։
Հունա-հայկական բարեկամության ընկերակցությունը, դատապարտելով այդ արարքը, կոչ է արել «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին ու այլ միջազգային կազմակերպություններին դիրքորոշվելու ու ձեռնարկելու այն ամենն, ինչ անհրաժեշտ է դա կանխելու համար»:

Цель Баку - совершить культурный геноцид: Общество греко-армянской дружбы
Общество греко-армянской дружбы выступило с заявлением, в котором осудило инициативу правительства Азербайджана по созданию рабочей группы по устранению армянского присутствия в армянских церквях. Как сообщает Арменпресс, посольство Армении в Греции опубликовало это заявление на своей странице в Facebook.
«Общество греко-армянской дружбы осуждает инициативу правительства Азербайджана по созданию рабочей группы по уничтожению армянского присутствия в армянских храмах на оккупированных Азербайджаном территориях под предлогом принадлежности этих храмов албанской церкви», - говорится в заявлении.
По их словам, реальность такова, что албанская церковь на Кавказе была автономной церковью, созданной на короткое время в V веке, в 705 году она была подчинена Армянской Апостольской церкви. Албанский алфавит был создан Месропом Маштоцем в 405 году. «Поэтому практически невозможно, чтобы Армянская церковь использовала албанские храмы. Очевидно, что целью Баку является совершение очередного культурного геноцида посредством », — говорится в заявлении.
Общество осудило этот акт и призвало ЮНЕСКО и другие международные организации занять позицию и сделать все необходимое, чтобы предотвратить подобные действия.