Բրիտանիան փետրվարին հավելյալ ուժեր կուղարկի Էստոնիա
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիան արդեն փետրվարին կարող է հավելյալ ուժեր ուղարկել Էստոնիա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է հանրապետությունում Բրիտանիայի դեսպան Ռոս Ալենը:
«Մեր ծրագրով՝ առաջին զինվորները կժամանեն արդեն այս ամիս: Ներկայում Գերմանիայում գտնվող մեր գունդը պատրաստվում է տեղաբաշխման: Խոսքը մոտ 850 զինվորականի, տանկերի, հրետանային զենքի մասին է, այսինքն՝ մոտավոր այնպիսի խմբի, որն արդեն իսկ տեղակայված է Էստոնիայում»,- ասել է դեսպանը: Նա ընդգծել է, որ զինվորականների՝ Էստոնիայում գտնվելու ժամկետները կախված են լինելու իրավիճակից:
Միացյալ Թագավորության արտգործնախարար Լիզ Տրասը հունվարի 30-ին հայտնել էր, որ Բրիտանիան կրկնակի ավելացնելու է Էստոնիայում իր ռազմական կոնտինգենտը, որը գործում է ՆԱՏՕ-ի գումարտակի կազմում:

Британия направит в феврале дополнительные силы в Эстонию
«По нашей программе первый солдаты прибудут уже в этом месяце. В настоящее время наш полк, находящийся в Германии, готовится к размещению. Речь идет о 850 военных, танках, артиллерийском оружии, то есть приблизительно о такой группе, которая уже расположена в Эстонии», - сказал посол. Он подчеркнул, что сроки пребывания военных в Эстонии будут зависеть от ситуации.
Министр иностранных дел Соединенного Королевства Лиз Трасс сообщила 30 января, что Британия вдвое увеличит свой военный контингент в Эстонии, который действует в составе батальона НАТО.