Ալեն Սիմոնյանն ու Նենսի Փելոսին համակարծիք են՝ ԼՂ հակամարտության վերջնական կարգավորումը կարող է լինել միայն ՄԽ համանախագահության հովանու ներքո
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 19-ին հանդիպել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովից:
Հանդիպմանը Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից 2018 թվականի Թավշյա հեղափոխությունից հետո ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ օրենքի գերակայության ամրապնդման գործում արձանագրված հետեւողական առաջընթացը: Նա ընդգծել է Հայաստանի իշխանությունների եւ խորհրդարանի ջանքերը կոռուպցիայի դեմ պայքարի եւ թափանցիկության ու հաշվետվողականության բարձրացման ուղղությամբ, ինչպես նաեւ ընդգծել ազատ եւ արդար ընտրությունների դերը բարեփոխումների անշրջելիության ապահովման գործում:
Ալեն Սիմոնյանն իր գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ 2018-2021 թվականներին Հայաստանը բարելավել է Transparency International-ի կոռուպցիայի ընկալման իր ցուցանիշը՝ 35-ից անցնելով 49-ի, եւ Freedom House-ի գնահատմամբ՝ ազատության գլոբալ ցուցանիշը դրական աճ է արձանագրել: Կողմերը վերահաստատել են, որ ժողովրդավարությունը հայ-ամերիկյան համագործակցության կարեւորագույն հիմնասյուներից է:
Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է կոնկրետ ոլորտներում Հայաստանի օրենսդրական մի շարք բարեփոխումներ:
Ազգային ժողովի նախագահն իր գործընկերոջը տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ներկա փուլի եւ 44-օրյա պատերազմից հետո տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի մասին: Նա վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ աշխատելու տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության եւ անվտանգության հաստատման ուղղությամբ: Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են բացահայտորեն սպառնալ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը եւ շարունակում են ոտնձգությունները նրա տարածքի նկատմամբ: Կողմերը համակարծիք են եղել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական կարգավորումը կարող է ձեռք բերվել միայն խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո: Քննարկվել են նաեւ Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում բոլոր կոմունիկացիոն գծերի բացմանը վերաբերող հարցեր:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-ամերիկյան միջխորհրդարանական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու նախանշել այդ ուղղությամբ համագործակցության ընդլայնումը: Այս համատեքստում Ազգային ժողովի նախագահը բարձր է գնահատել Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբի գործունեությունը, որն ունի երկկուսակցական աջակցություն եւ առանցքային դեր է խաղում այդ հարաբերությունների ամրապնդման գործում: Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել խոսնակ Փելոսիին եւ նրա բոլոր գործընկերներին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ համապատասխան բանաձեւի ընդունման գործում նրանց ունեցած արժեքավոր ներդրման համար:
Հանդիպմանը Նենսի Փելոսիին է հանձնվել Պատվո շքանշան՝ Հայաստանի Հանրապետության եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ՝ հայ-ամերիկյան բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման եւ զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի փոքրամասնության ղեկավար հանրապետական Քեվին ՄըքՔարթին, հանրապետականներ Դեւիդ Վալադաոն, Գաս Բիլիրակիսը, դեմոկրատներ Ֆրենկ Փալոնը, Ջեքի Սփիրը, Ադամ Շիֆը եւ Աննա Էշուն:

YEREVAN, JANUARY 20, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Armenia Alen Simonyan met on January 19 with Speaker of the US House of Representatives Nancy Pelosi, the Parliament told Armenpress.
During the meeting Alen Simonyan presented the consistent progress towards strengthening democratic institutions and rule of law in Armenia following the 2018 Revolution. He highlighted the efforts of the Armenian authorities and parliament in fighting corruption, raising transparency and accountability, as well as emphasized the role of the free and fair elections in ensuring the irreversibility of reforms.
Alen Simonyan also informed that in 2018-2021 Armenia has improved its score in the Transparency International’s Corruption Perception Index, shifting from 35 to 49, and that the Freedom House estimated that the global freedom index has registered a positive growth. The sides reaffirmed that democracy is one of the key pillars of the Armenian-American partnership.
Speaker Simonyan also introduced a number of legislative reforms carried out by Armenia in concrete areas.
He also introduced Speaker Pelosi on the current situation in the region following the 2020 Nagorno Karabakh war. Alen Simonyan reaffirmed Armenia’s readiness to work towards establishment of long-term peace and security in the region. He stated that the Azerbaijani authorities continue to openly threaten Armenia’s sovereignty and territorial integrity and continue the encroachments against Armenia’s territory. The sides agreed that the final settlement of the Karabakh conflict could be achieved only with peaceful negotiations under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. Issues relating to the immediate release of the Armenian prisoners of war held by Azerbaijan, as well as the unblocking of all regional communications were discussed at the meeting.
The sides also discussed the Armenian-American inter-parliamentary relations and the expansion of partnership on this direction. In this respect Speaker Simonyan highly appreciated the activity of the Congressional Armenian Caucus, which has a bipartisan support and plays a vital role in strengthening the bilateral ties. Alen Simonyan expressed gratitude to Speaker Pelosi and her all colleagues for the valuable contributions to the recognition of the Armenian Genocide and to the adoption of respective resolution.
During the meeting Nancy Pelosi was bestowed with an Order of Honor on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of the Armenia-US diplomatic relations for her significant investment in the development and strengthening of the bilateral friendly ties.