Ալեն Սիմոնյանն ու Նենսի Փելոսին համակարծիք են՝ ԼՂ հակամարտության վերջնական կարգավորումը կարող է լինել միայն ՄԽ համանախագահության հովանու ներքո
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 19-ին հանդիպել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովից:
Հանդիպմանը Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից 2018 թվականի Թավշյա հեղափոխությունից հետո ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ օրենքի գերակայության ամրապնդման գործում արձանագրված հետեւողական առաջընթացը: Նա ընդգծել է Հայաստանի իշխանությունների եւ խորհրդարանի ջանքերը կոռուպցիայի դեմ պայքարի եւ թափանցիկության ու հաշվետվողականության բարձրացման ուղղությամբ, ինչպես նաեւ ընդգծել ազատ եւ արդար ընտրությունների դերը բարեփոխումների անշրջելիության ապահովման գործում:
Ալեն Սիմոնյանն իր գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ 2018-2021 թվականներին Հայաստանը բարելավել է Transparency International-ի կոռուպցիայի ընկալման իր ցուցանիշը՝ 35-ից անցնելով 49-ի, եւ Freedom House-ի գնահատմամբ՝ ազատության գլոբալ ցուցանիշը դրական աճ է արձանագրել: Կողմերը վերահաստատել են, որ ժողովրդավարությունը հայ-ամերիկյան համագործակցության կարեւորագույն հիմնասյուներից է:
Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է կոնկրետ ոլորտներում Հայաստանի օրենսդրական մի շարք բարեփոխումներ:
Ազգային ժողովի նախագահն իր գործընկերոջը տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ներկա փուլի եւ 44-օրյա պատերազմից հետո տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի մասին: Նա վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ աշխատելու տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության եւ անվտանգության հաստատման ուղղությամբ: Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են բացահայտորեն սպառնալ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը եւ շարունակում են ոտնձգությունները նրա տարածքի նկատմամբ: Կողմերը համակարծիք են եղել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական կարգավորումը կարող է ձեռք բերվել միայն խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո: Քննարկվել են նաեւ Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում բոլոր կոմունիկացիոն գծերի բացմանը վերաբերող հարցեր:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-ամերիկյան միջխորհրդարանական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու նախանշել այդ ուղղությամբ համագործակցության ընդլայնումը: Այս համատեքստում Ազգային ժողովի նախագահը բարձր է գնահատել Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբի գործունեությունը, որն ունի երկկուսակցական աջակցություն եւ առանցքային դեր է խաղում այդ հարաբերությունների ամրապնդման գործում: Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել խոսնակ Փելոսիին եւ նրա բոլոր գործընկերներին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ համապատասխան բանաձեւի ընդունման գործում նրանց ունեցած արժեքավոր ներդրման համար:
Հանդիպմանը Նենսի Փելոսիին է հանձնվել Պատվո շքանշան՝ Հայաստանի Հանրապետության եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ՝ հայ-ամերիկյան բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման եւ զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի փոքրամասնության ղեկավար հանրապետական Քեվին ՄըքՔարթին, հանրապետականներ Դեւիդ Վալադաոն, Գաս Բիլիրակիսը, դեմոկրատներ Ֆրենկ Փալոնը, Ջեքի Սփիրը, Ադամ Շիֆը եւ Աննա Էշուն:

Ален Симонян и Нэнси Пелоси едины во мнении, что урегулирование карабахского конфликта возможно лишь под эгидой МГ ОБСЕ
19 января председатель Национального собрания Республики Армения Ален Симонян встретился со спикером Палаты представителей США Нэнси Пелоси. Об этом «Арменпресс» сообщили в Национальном собрании РА.
В ходе встречи Ален Симонян представил последовательный прогресс, достигнутый Республикой Армения в укреплении демократических институтов и верховенства права после Бархатной революции 2018 года. Он подчеркнул усилия властей и Парламента Армении по борьбе с коррупцией и повышению прозрачности и подотчетности, а также роль свободных и справедливых выборов в обеспечении необратимости реформ.
Ален Симонян обратил внимание коллеги на то, что в 2018-2021 годах Армения улучшила свой индекс восприятия коррупции в Transparency International с 35 до 49, а по оценкам Freedom House, глобальный индекс свободы положительно вырос. Стороны подтвердили, что демократия является одной из важнейших основ армяно-американского сотрудничества.
Ален Симонян представил ряд законодательных реформ в Армении в конкретных сферах.
Спикер НС проинформировал своего коллегу о нынешнем этапе нагорно-карабахского конфликта и ситуации в регионе после 44-дневной войны. Он подтвердил готовность Армении работать во имя прочного мира и безопасности в регионе и то, что власти Азербайджана продолжают открыто угрожать суверенитету и территориальной целостности Республики Армения, посягая на ее территорию. Стороны согласились, что окончательное урегулирование нагорно-карабахского конфликта может быть достигнуто только путем мирных переговоров под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Также были обсуждены вопросы, связанные с немедленным освобождением Азербайджаном армянских военнопленных, а также открытием всех коммуникаций в регионе.
Собеседники коснулись укрепления армяно-американских межпарламентских связей и наметили расширение сотрудничества в этом направлении. В этом контексте председатель НС высоко оценил деятельность группы по армянским вопросам Конгресса, которая играет ключевую роль в укреплении этих отношений. Ален Симонян поблагодарил спикера Пелоси и всех ее коллег за ценный вклад в дело признание Геноцида армян и принятие соответствующей резолюции.
В ходе встречи Нэнси Пелоси по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Соединенными Штатами Америки за значительный вклад в укрепление и развитие армяно-американских дружественных отношений был вручен Орден Почета.
На встрече также присутствовали лидер меньшинства Палаты представителей США республиканец Кевин Маккарти, республиканцы Дэвид Валадао, Гас Билиракис, демократы Фрэнк Паллон, Джеки Спир, Адам Шифф и Анна Эшу.