Շահագրգռված ենք խաղաղության պայմանագրի կնքմամբ և դրա շուրջ բանակցությունների մեկնարկով. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը շահագրգռված է խաղաղության պայմանագրի կնքմամբ և պայմանագրի բանակցությունների մեկնարկով:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր առցանց ասուլիսում՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք անվտանգության երաշխիքների, տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման կոնտեքստում հնարավոր է խաղաղության պայմանագրի կնքում Ադրբեջանի հետ:
«Մենք, իհարկե, խաղաղության պայմանագրի կնքման և պայմանագրի բանակցությունների մեկնարկով շահագրգռված ենք: Վերջերս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն էլ բանակցային մի օրակարգ էին առաջարկել, որի կետերից մեկն էլ խաղաղ և համապարփակ կարգավորման խնդիրն էր: Եվ մենք դրանով շահագրգռված ենք, չենք հրաժարվել այդ թեմայով խոսել և չենք հրաժարվելու»,-ասաց Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ ՀՀ իշխանության՝ երկրի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու ցանկության համատեքստում անտրամաբանական կլինի ասել, թե չեն ուզում լսել խաղաղության պայմանագրի մասին: «Իհարկե, մեր կարևոր նպատակներից է համապարփակ խաղաղության պայմանագիրը, համապարփակ լուծումը: Մեծ հաշվով բոլոր բանակցությունները, այս ամենի մասին, որ խոսում ենք, ինչի՞ մասին ենք խոսում. խաղաղության պայմանագրի, նաև՝ հնարավոր դրույթների, բովանդակության մասին ենք խոսում»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծեց՝ քարոզչական քաոսի պատճառով նաև անընդհատ փորձ է արվում տպավորություն ստեղծել, թե ՀՀ իշխանությունները դեմ են դեմարկացիային և դելիմիտացիային: Նա վստահեցրեց, որ նման բան չկա: «Տպավորություն է ստեղծվում, թե մենք խաղաղության համաձայնագրին և Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի համապարփակ կարգավորմանը դեմ ենք: Իհարկե, դեմ չենք, իհարկե՝ կողմ ենք, շահագրգռված ենք»,-ասաց նա:
Հայաստանը ցանկանում է նաև կոմունիկացիաների բացում, և այդ բոլոր ուղղություններով գնալու է առաջ: Փաշինյանը պարզ է համարում, որ այդ բանակցությունների ընթացքում Ադրբեջանը փորձելու է այնպես անել, որ իր շահերն առավել արտահայտված լինեն, Հայաստանն էլ փորձելու է այնպես անել, որ իր շահերն արտահայտված լինեն:
«Բայց, եթե մեզ հաջողվի ձևակերպել խաղաղության այնպիսի մոդել, որը ձեռնտու կլինի և Հայաստանին, և Ադրբեջանին, այդ պարագայում, գուցե, բանակցային սեղանն ավելի պակաս հակամարտության կամ հակադրության դաշտ լինի, և ավելի շատ դիմացինի տեսակետը հասկանալու և այդ տեսակետներից ինչ-որ ընդունելի դրույթներ դուրս բերելու, և ինչ-որ նոր սխեմա ձևավորելու հնարավորություն լինի»,-ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ Սոչիում և Բրյուսելում այդպիսի նախադրյալներ հստակ կային:
Փաշինյանի խոսքով, Սոչիից հետո, սակայն, տեղի են ունեցել իրադարձություններ, որոնք լրջորեն կասկածի տակ են դրել այդ խոսակցությունը: Բրյուսելից հետո, նրա խոսքով, բարեբախտաբար, այդպիսի իրադարձություններ տեղի չեն ունեցել:

We are interested in starting negotiations and concluding a peace treaty – Pashinyan
YEREVAN, DECEMBER 24, ARMENPRESS. Armenia is interested in concluding a peace treaty and launching negotiations on it, ARMENPRESS reports PM Pashinyan said in an online press conference, answering the question if it’s possible to conclude a peace treaty with Azerbaijan in the context of unblocking transport infrastructures and providing security guarantees.
“We are definitely interested in concluding a peace treaty and the launch of the talks on the treaty. Recently, the OSCE Minsk Group Co-Chairs proposed a negotiating agenda, one of the points of which was the issue of a peaceful and comprehensive settlement. And we are interested in that, we have not refused to talk about it, and we will not refuse," Pashinyan said.
According to him, in the context of the desire of the Armenian government to open an era of peaceful development for the country and the region, it would be illogical for the Armenian Government to say that they do not want to hear about the peace treaty. "Of course, one of our key goals is a comprehensive peace treaty, a comprehensive solution. By and large, all the negotiations, all that we are talking about, what are we talking about? We are talking about a peace treaty, as well as its possible provisions and content," Pashinyan said.
The Prime Minister emphasized that due to the propaganda chaos, constant attempts are made to create the impression that the Armenian authorities are against demarcation and delimitation. He assured that there is no such thing. "There is an impression that we are against the peace treaty and the comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. Of course, we are not against, of course, we are for, we are interested in it," he said.
Armenia also wants to open communications, and it will move forward in all those directions. Pashinyan considers it normal that during these talks Azerbaijan will try to make its interests more expressive, and Armenia will try to make its interests better expressed.
“But if we manage to formulate a model of peace that will be beneficial to both Armenia and Azerbaijan, then perhaps the negotiating table will be less of a field of conflict or opposition, but rather an opportunity of understanding the other side's point of view, come to some acceptable provisions from those points of view and to form some type of a new scheme“, the PM said, adding that there clearly were such preconditions in Sochi and Brussels.
According to Pashinyan, after Sochi, however, events took place that seriously called into question that conversation. Fortunately, no such events have taken place following the Brussels meeting.