Շահագրգռված ենք խաղաղության պայմանագրի կնքմամբ և դրա շուրջ բանակցությունների մեկնարկով. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը շահագրգռված է խաղաղության պայմանագրի կնքմամբ և պայմանագրի բանակցությունների մեկնարկով:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր առցանց ասուլիսում՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք անվտանգության երաշխիքների, տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման կոնտեքստում հնարավոր է խաղաղության պայմանագրի կնքում Ադրբեջանի հետ:
«Մենք, իհարկե, խաղաղության պայմանագրի կնքման և պայմանագրի բանակցությունների մեկնարկով շահագրգռված ենք: Վերջերս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն էլ բանակցային մի օրակարգ էին առաջարկել, որի կետերից մեկն էլ խաղաղ և համապարփակ կարգավորման խնդիրն էր: Եվ մենք դրանով շահագրգռված ենք, չենք հրաժարվել այդ թեմայով խոսել և չենք հրաժարվելու»,-ասաց Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ ՀՀ իշխանության՝ երկրի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու ցանկության համատեքստում անտրամաբանական կլինի ասել, թե չեն ուզում լսել խաղաղության պայմանագրի մասին: «Իհարկե, մեր կարևոր նպատակներից է համապարփակ խաղաղության պայմանագիրը, համապարփակ լուծումը: Մեծ հաշվով բոլոր բանակցությունները, այս ամենի մասին, որ խոսում ենք, ինչի՞ մասին ենք խոսում. խաղաղության պայմանագրի, նաև՝ հնարավոր դրույթների, բովանդակության մասին ենք խոսում»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծեց՝ քարոզչական քաոսի պատճառով նաև անընդհատ փորձ է արվում տպավորություն ստեղծել, թե ՀՀ իշխանությունները դեմ են դեմարկացիային և դելիմիտացիային: Նա վստահեցրեց, որ նման բան չկա: «Տպավորություն է ստեղծվում, թե մենք խաղաղության համաձայնագրին և Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի համապարփակ կարգավորմանը դեմ ենք: Իհարկե, դեմ չենք, իհարկե՝ կողմ ենք, շահագրգռված ենք»,-ասաց նա:
Հայաստանը ցանկանում է նաև կոմունիկացիաների բացում, և այդ բոլոր ուղղություններով գնալու է առաջ: Փաշինյանը պարզ է համարում, որ այդ բանակցությունների ընթացքում Ադրբեջանը փորձելու է այնպես անել, որ իր շահերն առավել արտահայտված լինեն, Հայաստանն էլ փորձելու է այնպես անել, որ իր շահերն արտահայտված լինեն:
«Բայց, եթե մեզ հաջողվի ձևակերպել խաղաղության այնպիսի մոդել, որը ձեռնտու կլինի և Հայաստանին, և Ադրբեջանին, այդ պարագայում, գուցե, բանակցային սեղանն ավելի պակաս հակամարտության կամ հակադրության դաշտ լինի, և ավելի շատ դիմացինի տեսակետը հասկանալու և այդ տեսակետներից ինչ-որ ընդունելի դրույթներ դուրս բերելու, և ինչ-որ նոր սխեմա ձևավորելու հնարավորություն լինի»,-ասաց վարչապետը՝ հավելելով, որ Սոչիում և Բրյուսելում այդպիսի նախադրյալներ հստակ կային:
Փաշինյանի խոսքով, Սոչիից հետո, սակայն, տեղի են ունեցել իրադարձություններ, որոնք լրջորեն կասկածի տակ են դրել այդ խոսակցությունը: Բրյուսելից հետո, նրա խոսքով, բարեբախտաբար, այդպիսի իրադարձություններ տեղի չեն ունեցել:

Мы заинтересованы в подписании мирного соглашения: Пашинян
Армения заинтересована в заключении мирного соглашения и начале переговоров. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе онлайн-пресс-конференции сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян, касаясь вопроса о возможности подписания мирного соглашения с Азербайджаном в контексте гарантий безопасности и разблокировки транспортных коммуникаций
«Мы, конечно, заинтересованы в заключении мирного соглашения и начале переговоров. Недавно сопредседатели Минской группы ОБСЕ предложили повестку дня переговоров, одним из пунктов которой был вопрос мирного и всеобъемлющего урегулирования. И мы заинтересованы в этом, мы не отказывались и не откажемся об этом говорить», - сказал Пашинян.
По его словам, в контексте стремления правительства Армении открыть эру мирного развития для страны и региона было бы нелогично говорить, что не хотят слышать о мирном соглашении. «Конечно, одна из наших важных целей - это всеобъемлющее мирное соглашение, всеобъемлющее решение. По большому счету, все переговоры, все, о чем мы говорим, именно об этом. О чем мы говорим? О мирном соглашении, а также о возможных положениях и содержании», - сказал Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что из-за пропагандистского хаоса постоянно пытаются создать впечатление, будто власти Армении против демаркации и делимитации. Он заверил, что такого нет. «Создается впечатление, что мы против мирного соглашения и всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Конечно, мы не против, конечно, мы за, мы заинтересованы в этом», - сказал он.
Армения тоже хочет открыть коммуникации и будет двигаться вперед по всем этим направлениям. Пашинян считает очевидным, что в ходе этих переговоров Азербайджан постарается сделать свои интересы более выразительными, а Армения постарается поступить аналогичным образом в связи со своими интересами.
«Но если нам удастся сформулировать модель мира, которая будет выгодна и для Армении, и для Азербайджана, то, возможно, стол переговоров станет не столько полем конфликта или противостояния, а полем понимания точки зрения другой стороны, выуживания приемлемых положений из этих точек зрения, а также формирования какой-то новой схемы», - сказал премьер-министр, добавив, что такие предпосылки были видны в Сочи и Брюсселе.
Однако, по словам Пашиняна, после встречи Сочи произошли события, которые серьезно поставили под сомнение этот разговор. К счастью, после встречи в Брюсселе таких инцидентов не было.