Հնարավորություն կստեղծվի հաստատուն պահել Հայաստան մատակարարվող գազի գինը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գործադիրը հավանություն է տվել «ՀՀ կառավարության և ՌԴ կառավարության միջև «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի առուվաճառքի և հետագա գործունեության պայմանների մասին» 2013 թ. դեկտեմբերի 2-ի համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրության ստորագրման առաջարկությանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, նշելով, որ ըստ հիմնավորման ՝ստորագրմանը նախապատրաստվող արձանագրության նախագծով` նախատեսվում է տարեկան 31,79 մլն ԱՄՆ դոլար գումարի վճարում «Գազպրոմ Արմենիա»-ին, որպես վերջինիս պատկանող Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկի տարեկան հզորության վճար։
Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկի թերբեռնվածությունը մեծապես կախված է եղել առևտրային պայմանագրերի բացակայությամբ, ինչպես նաև Իրան-Հայաստան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման ժամկետների ուշացմամբ։ Էներգաբլոկի ոչ լրիվ հզորությամբ աշխատելու հետևանքով «Գազպրոմ» ՀԲԸ-ի կողմից կատարված ներդրումները ոչ միայն հետ չեն գնվել, այլև վարկային պարտավորություններն ավելացել են՝ հասնելով շուրջ 100 մլն դոլարի։
Կառավարությունից հայտնում են, որ արձանագրությամբ սահմանված պայմանների իրագործումը կնպաստի Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկի վերագործարկմանը, ինչպես նաև հնարավորություն կստեղծվի տասը տարվա կտրվածքով հաստատուն պահել Հայաստան մատակարարվող գազի գինը 165 ԱՄՆ դոլար՝ 1 հազար խոր. մետրի համար (7900 կկալ/խոր.մետր)։ Բացի այդ, արձանագրությամբ նախատեսվում է «Երևանի ՋԷԿ»-ի «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ին ունեցած շուրջ 30 մլն դոլար պարտավորությունների մարման հետ կապված հարցերի կարգավորումը։

Будет создана возможность сохранить тариф на поставляемый в Армению газ
Правительство одобрило предложение подписать протокол о внесении изменений в Договор купли-продажи акций ЗАО «АрмРосГазпром» и о дальнейшей деятельности от 2 декабря 2013 года между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает правительство РА, отмечая, что согласно обоснованию, готовящемуся к подписанию проекту протокола, планируется ежегодно компании «Газпром Армения» выплачивать 31,79 млн долларов в качестве оплаты за годовую мощность 5-го энергоблока Раздан ГЭС.
Неполная нагрузка 5-го энергоблока Раздан ГЭС во многом была вызвана отсутствием торговых соглашений, а также задержкой строительства линии электропередачи Иран-Армения в 400 кВ. Из-за незавершенной работы энергоблока не только не окупились вложения ОАО «Газпром», но и увеличились кредитные обязательства, достигнув порядка 100 миллионов долларов.
Как сказано в сообщении правительства, выполнение условий, изложенных в протоколе, будет способствовать возобновлению работы 5-го энергоблока Раздан ГЭС, а также позволит сохранить стабильную цену на поставляемый в Армению газ в течение десяти лет, 165 долларов за 1 000 к/м (7900 ккал/к/м). Кроме того, протоколом предусмотрено урегулирование вопросов, связанных с погашением около $ 30 млн. обязательств Ереванской ТЭЦ перед ЗАО «Газпром Армения».