Հայաստանում կգործի Հայրենադարձների ինտեգրման կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը հիմնում է Հայրենադարձների ինտեգրման կենտրոն: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայրենադարձների ինտեգրման կենտրոնի ստեղծման աշխատանքների ղեկավար, հայրենադարձ Մարգարիտա Բաղդասարյանը նշեց, որ խնդիր է դրված հայրենադարձներին ուղղված աջակցությունն իրականացնել ավելի համակարգված ու լայն մասշտաբով:
«Պետության համար հայրենադարձությունը ռազմավարական շատ կարևոր կետ է: Կենտրոնի ստեղծման գործընթացը բխում է հենց այդ ռազմավարությունից: Ներկա իրավիճակն այն է, որ հայրենադարձը, Հայաստան տեղափոխվելիս, տարբեր հարցերի հետ կապված բախվում է մի շարք խնդիրների ՝ թղթաբանություն, ընդհանուր ինտեգրում: Մեր գրասենյակը ներկայում էլ այդ հարցերով զբաղվում է: Ունենք հայրենադարձությանն ուղղված բաժին, որն ամեն օր աշխատանքներ է կատարում տաբեր հայրենադարձների հետ: Մենք հասկացանք, որ ավելի համակարգված ու լայն մասշտաբով պետք է այս գործն արվի ու ծնվեց այն գաղափարը, որ ստեղծենք Հայրենադարձների ինտեգրման կենտրոն, որի առջև խնդիր է դրված լինելու նախ քաջալերել հայրենադարձությունը և օգնել, որ այդ ամբողջ պրոցեսով անցնող անձն աջակցություն ստանա սկզբից մինչև վերջ»,-ասաց Մարգարիտա Բաղդասարյանը:
Մարգարիտա Բաղդասարյանը Հայաստան է տեղափոխվել ԱՄՆ-ից: Նա Հայաստանում շատ մեծ խնդիրների չի բախվել, որովհետև այստեղ է ծնվել, իրեն ծանոթ են միջավայրը, ավանդույթները, հասարակության շրջանում առկա մոտեցումները: Ու չնայած դրան՝ դժվարություններն անպակաս են եղել:
«Ինձ համար էլ դժվար էր, պետք էր հասկանալ, թե առողջապահական համակարգն ինչպես է աշխատում, թղթաբանության հետ կապված հարցեր կային՝ սկսած անձնագրում առկա կնիքից, վերջացրած բյուրոկրատական խնդիրներով: Պատկերացրեք այն անձանց, թե ինչ դժվարությունների են հանդիպում, որ ընդհանրապես Հայաստանում չեն ապրել, այստեղ ծանոթություններ, ընկերներ, բարեկամներ չունեն: Մենք փորձում ենք այդ բոլոր հարցերին համակարգված ձևով անդրադառնալ»,-ասաց Մարգարիտա Բաղդասարյանը:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը, լինելով պետական կառույց, առավել տեղեկացված է թե պետությունն ինչ ծրագրեր է իրականացնում՝ ուղղված հայրենդարձությանը: Եվ անմիջական կապի մեջ լինելով տարբեր գերատեսչությունների հետ՝ գրասենյակը հայրենադարձների ուղղորդումն իրականացնում է հասցեական:
Մարգարիտա Բաղդասարյանը նշեց, որ նաև իրականացվելու է հայրենադարձության տվյալների թվայնացում: Նրա խոսքով, հավաքագրվելու, վերլուծվելու է տեղեկատվությունը՝ հասկանալու, թե հայրենադարձության ինչպիսի հոսքեր կան, ովքեր են գալիս, ինչ կարիքներ ունեն և այլն: Այդ ամենը շատ կարևոր է ապագա ծրագրերի, հայրենադարձությունը խթանելու համար:
Այս օրերին էլ Հայաստան տեղափոխվելու հարցերով հետաքրքրվածների թիվը մեծ է: Գրասենյակը տարվա ընթացքում ընդունել է մոտ հազար հայրենադարձի ու ունեցել է 3 հազարից ավելի նամակագրություն: Հանձնակատարի գրասենյակ ուղարկված նամակների մեծ մասը հայրենադարձությանն է վերաբերվել:
«Հետաքրքրությունը շատ մեծ է, և մենք չենք ցանկանում դա բաց թողել: Հիմա շատ ակտիվ Լիբանանից են հետաքրքրվում, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից: Վերջերս սկսել ենք հարցումներ ստանալ Արգենտինայի հայ համայնքից»,-ասաց նա:
Թե Հայրենադարձների ինտեգրման կենտրոնը երբվանից կսկսի գործել, հանձնակատարի գրասենյակի ներկայացուցիչը դժվարանում է ասել: Նախնական տվյալներով՝ կենտրոնը կսկսի գործել հաջորդ տարվա կեսերին: Հիմա կենտրոնի տարածքի խնդիրն է լուծվում, հստակեցվում է տարբեր կառույցների հետ համագործակցության ձևաչափը, կենտրոնն ունենալու է առցանց հարթակ, այժմ լուծվում են դրա տեխնիկական խնդիրները:

В Армении начнет действовать Центр интеграции репатриантов
Офис главного уполномоченного по делам диаспоры создает Центр интеграции репатриантов. В беседе с «Арменпресс» руководитель работ по созданию Центра интеграции репатриантов, репатриант Маргарита Багдасарян отметила, что поставлена задача - осуществлять содействие репатриантам в более скоординированном и широком масштабе.
«Репатриация - очень важный стратегический момент для государства. Процесс создания центра проистекает из этой стратегии. Сегодняшняя ситуация такова, что когда репатриант переезжает в Армению, он сталкивается с рядом проблем, связанных с разными вопросами: оформление документов, общая интеграция. Наш офис все еще работает над этими вопросами. У нас есть отдел репатриации, который ежедневно работает с разными людьми. Мы поняли, что эту работу необходимо проводить более системно и масштабно, и родилась идея создать Центр интеграции репатриантов, которому в первую очередь будет поручено стимулировать репатриацию, помогая человеку на протяжении всего процесса получать поддержку, от начала до конца», - сказала Маргарита Багдасарян.
Маргарита Багдасарян переехала в Армению из США. В Армении у нее не было больших проблем, потому что она здесь родилась, знакома с окружающей средой, традициями, мнениями общества. Тем не менее, трудностей было достаточно.
«Мне тоже было сложно, надо было понять, как работает система здравоохранения, были вопросы с оформлением документов, начиная от штампа в паспорте и заканчивая бюрократическими проволочками. Представьте себе трудности, с которыми сталкиваются люди, которые вообще не жили в Армении, не имеют здесь ни знакомых, ни друзей, ни родственников. Мы стараемся согласованно решать все эти вопросы», - сказала Маргарита Багдасарян.
Офис главного уполномоченного по делам диаспоры, как государственный орган, более информирован о государственных программах, реализуемых государством. И, находясь в прямом контакте с различными ведомствами, офис направляет репатриантов.
Маргарита Багдасарян отметила, что данные о репатриации будут оцифрованы. По ее словам, информация будет собрана и проанализирована, чтобы понять, какие есть репатриационные потоки, кто приезжает, какие у них потребности и т. д. Все это очень важно для будущих программ, способствующих репатриации.
В наши дни довольно много людей заинтересованы в переезде в Армению. В течение года офис принял около тысячи репатриантов, и получил более 3 000 корреспонденций. Большинство писем, отправленных в офис уполномоченного, касались репатриации.
«Интерес большой, мы не хотим его упускать. Сейчас процесс очень активен в Ливане, России, Франции и США. В последнее время к нам начали поступать запросы и от армянской общины Аргентины», - сказала она.
Когда начнет работать Центр интеграции репатриации, представителю Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры сказать сложно. По предварительным данным, центр заработает в середине следующего года. Сейчас решается проблема расположения центра, уточняется формат взаимодействия с разными структурами, у центра будет и онлайн-платформа, решаются его технические проблемы.