Վահագն Խաչատուրյանը Էստոնիայի դեսպանի հետ քննարկել է համագործակցության հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը դեկտեմբերի 13-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Էստոնիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռինա Կալյուրանդի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ԲՏԱ նախարարությունից, Վահագն Խաչատուրյանն անդրադարձել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Էստոնիայի գրանցած հաջողություններին, տնտեսության ազատականացման էստոնական փորձին, նշել, որ այն կարող է օրինակելի լինել Հայաստանի համար։
Նախարարը դեսպանին է ներկայացրել նախարարության գործունեության շրջանակները՝ առանձնացնելով հատկապես թվայնացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները։ Մասնավորապես, ընդգծել է արդեն իսկ հաստատված թվայնացման ռազմավարությունը, դրանից բխող թվայնացման նոր ստանդարտների մշակումը, ինչպես նաև հաջողությամբ գործարկված e-gov, e-draft և մի շարք այլ էլեկտրոնային հարթակները, որոնք պարբերաբար ամբողջացվում ու արդիականացվում են։
Նախարարը կարևորել է այս ոլորտում փորձի փոխանակման, հատկապես էստոնացի մասնագետների կողմից պրակտիկ խորհրդատվության, համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։
Ռինա Կալյուրանդը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, անդրադարձել երկու երկրների միջև արդեն իսկ առկա համագործակցության ուղղություններին: Դեսպանը նաև պատրաստակամություն է հայտնել իր լիազորությունների շրջանակներում քայլեր ձեռնարկել ընդլայնելու գործակցությունը և վեր հանելու համագործակցության նոր հնարավորություններ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են էլեկտրոնային կառավարման, տեխնոլոգիական կրթության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցության զարգացման մի շարք հնարավորություններ։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկու կողմերի համապատասխան մասնագետներից ձևավորել աշխատանքային խումբ, ստեղծել ճանապարհային քարտեզ և մշակել գործողությունների ծրագիր։

Ваагн Хачатрян обсудил с послом Эстонии возможности сотрудничества
13 декабря министр высокотехнологичной промышленности РА Ваагн Хачатрян принял делегацию во главе с Чрезвычайным и Полномочным Послом Эстонской Республики в Республике Армения Риной Калюранд.
Как сообщили «Арменпресс» в министерстве ВТП, Ваагн Хачатрян обратился к успехам, достигнутым Эстонией в сфере высоких технологий, к опыту экономической либерализации Эстонии, отметив, что он может быть образцом для Армении.
Министр представил послу деятельность министерства, особо отметив работу, проделанную по цифровизации, уже утвержденную стратегию цифровизации, разработку вытекающих из нее новых стандартов, а также успешно запущенные сайты e-gov, e-draft и ряд других электронных платформ, которые регулярно обновляются.
Министр отметил важность обмена опытом в этой сфере, в частности, возможности практических консультаций эстонских специалистов и расширения сотрудничества.
Рина Калюранд поблагодарила за прием и представила возможные направления сотрудничества между двумя странами. Посол также выразила готовность предпринять шаги в рамках своих полномочий для расширения сотрудничества и открытия новых возможностей для сотрудничества.
В ходе встречи был обсужден ряд возможностей для развития сотрудничества в сферах электронного управления, технологического образования и информационных технологий.
Достигнута договоренность сформировать рабочую группу из профильных специалистов двух сторон, составить дорожную карту и разработать план действий.