Նիդերլանդների խորհրդարանը բանաձևեր է ընդունել Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի սադրանքների և երկրում ժողովրդավարության բացակայության վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդերլանդների խորհրդարանը նոյեմբերի 23-ին երկու բանաձև է ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության և հայ գերիների վերաբերյալ։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ն, այդ մասին տեղեկանում ենք Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպանատան տարածած հաղորդագրությունից:
Նշված է, որ բանաձևերից մեկում խորհրդարանը կոչ է անում Կառավարությանը՝ համատեղ աշխատել ԵՄ հետ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության փաստերի վերաբերյալ անկախ հետաքննություն իրականացնելու նպատակով և կարճ ժամանակահատվածում արդյունքների մասին զեկուցել խորհրդարանին։
Երկրորդ բանաձևում հիշատակվում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների, ազատ խոսքի, մամուլի ազատության հարցերում առկա լրջագույն խնդիրների մասին, որոնք գնալով ավելի են խորանում։ Բանաձևն անդրադառնում է նաև Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների խնդրին։
Հաշվի առնելով ս.թ. դեկտեմբերի 15-ին կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովին Ադրբեջանի մասնակցությունը՝ մի երկրի, որը հեռու է ԵՄ արժեքներից՝ Նիդերլանդների խորհրդարանը կոչ է անում Կառավարությանը՝ ԱլԳ շրջանակում ԵՄ-Ադրբեջան բանակցությունների ժամանակ հետևություններ անել վերոնշյալ իրավիճակներից։

YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. The Parliament of the Netherlands adopted two motions on November 23 about the Azerbaijani provocations against Armenia and the Armenian prisoners of war.
In a statement the Armenian Embassy in the Netherlands said that in one of the motions the Dutch parliament calls on the government to work jointly with the European Union to conduct an independent investigation into the facts of the conflict between Armenia and Azerbaijan and report the results to the parliament as soon as possible.
The second motion mentions the serious problems of human rights, free speech, freedom of media in Azerbaijan, which are further deepening. The motion also has a reference to the Armenian prisoners of war who are still illegally held in Azerbaijan.
“Taking into account the participation of Azerbaijan, a country far from EU values, to the Eastern Partnership summit to be held on December 15 this year, the Parliament of the Netherlands calls on the government to draw conclusions from the above-mentioned situations during the EU-Azerbaijan talks within the Eastern Partnership summit”, the Armenian Embassy’s statement says.