Պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքը պետք է ունենա կոնկրետ արդյունք. Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախյան վերջին պատերազմի հանգամանքները քննելու նպատակով քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության առաջարկը կյանքի է կոչվելու և բոլոր քայլերը ձեռնարկվելու են արդյունավետ աշխատանքի համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին նշեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Ինչպես գիտեք, օրենքը թույլ է տալիս 6 ամսով ստեղծել հանձնաժողով և ևս 6 ամսով գործունեության ժամկետը երկարաձգել: Գիտեք, որ ոչ բոլոր պատգամավորերն էին գաղտնիության վերաբերյալ փաստաթղթերը ներկայացրել: Կարող եմ ասել, որ հանձնաժողովը միանշանակ գործելու է և նպատակը զուտ գործելը չի լինելու: Այն պետք է ունենա կոնկրետ արդյունք ու զբաղվի կոնկրետ գործողություններով: Հանձնաժողովի գործողությունները կսկսվեն շուտով, երբ մենք կհասկանանք, որ հանձնաժողովի աշխատանքի համար որևիցե տեխնիկական խնդիր չկա»,-ասաց Ալեն Սիմոնյանը:
Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ պետք է դասեր քաղել 30 տարվա անցած ճանապարհից, որը բերեց նոյեմբերի 9-ի հրադադարի համաձայնագրին: ԱԺ նախագահը չի շտապում գնահատականներ տալ, բայց ընդգծում է, որ պետք է վերաիմաստավորել անցած ուղին ու գնալ առաջ սխալների վրա սովորելուց հետո:
«Երկար պետք է վերլուծենք, այս մեծ ցավին մատերի արանքով մենք չենք կարող նայել, շատ բարձր գին ենք վճարել մեր սխալների համար: Շատ կարևորում եմ այդ քննիչ հանձնաժողովի ստեղծման գաղափարը, որ մեր կողմից առաջ քաշվեց, արդյունքները կարող են որոշիչ դեր ունենալ»,-ասաց Ալեն Սիմոնյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձավ նոյեմբերի 8-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի գործողություններին, որոնց հետևանքով թիրախավորվել են քաղաքացիական անձինք՝ որակելով դրանք սադրիչ:
«Մեզ պետք է իրավիճակ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ մեկտեղ շարունակենք Արցախի հարցով այն քննարկումները, որոնք ընդհատվել են»,-հավելեց ԱԺ նախագահը:

Activity of commission investigating circumstances of 2020 Artsakh War must have concrete result – Parliament Speaker
YEREVAN, NOVEMBER 9, ARMENPRESS. The curling Civil Contract party’s proposal to create a commission for investigating the circumstances of the 2020 Artsakh War will be implemented, and all steps will be taken for an effective work, Speaker of Parliament of Armenia Alen Simonyan told reporters at a briefing.
“You know that the law allows to create a commission for 6 months and extend the term of its operation by another 6 months. You know that not all MPs have presented documents on confidentiality. I can state that the commission will definitely operate and this will not be the only purpose. It must have a concrete result and deal with concrete actions. The activities of the commission will start soon when we understand that there is no technical problem for the operation of the commission”, Alen Simonyan said.
Alen Simonyan said that lessons must be learnt from the past 30 years path which led to the November 9 ceasefire agreement. “We need to analyze long, we have paid a very high price for our mistakes. I attach great importance to the idea of establishing that investigative commission, which we have proposed, as its results could play a decisive role”, the Speaker added.
He also commented on yesterday’s actions of the Azerbaijani armed forces which targeted civilians, calling it as a provocative step.
“We need a situation to continue together with the OSCE Minsk Group Co-Chairs the discussions on the Artsakh issue which have been suspended”, he said.