Վահագն Խաչատուրյանն ու ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանը քննարկել են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության ուղղությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը նոյեմբերի 3-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոյին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից, նշելով, որ Վահագն Խաչատուրյանը դեսպանի հետ զրույցում անդրադարձել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ձևավորված բարեկամական և համագործակցային հարաբերություններին, հետագա գործակցության ուղղություններին և հնարավորություններին։
Նախարարը նշել է, որ ՀՀ կառավարության գործունեության հիմքում զարգացած տեխնոլոգիական Հայաստան ունենալու տեսլականն է, որի ուղղությամբ աշխատանքներ է իրականացում նախարարությունը։
Վահագն Խաչատուրյանի խոսքով՝ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Ֆրանսիան առաջնային դերակատարություն ունի աշխարհում, և Հայաստանում նոր տեխնոլոգիաների, արտադրության, մասնագետների վերապատրաստման ֆրանսիական փորձը ներդնելը և կիրառելը կարևոր նշանակություն կարող է ունենալ մեր երկրի համար։
Դեսպան Անն Լույոն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, նշել, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև հարաբերություններն առանձնահատուկ են, և դեսպանությունը պատրաստակամ է իր լիազորությունների շրջանակում ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր խորացնելու, առաջ մղելու և ավելի համակարգված համագործակցություն իրականացնելու՝ ի նպաստ հայ ժողովրդի և Հայաստանի զարգացման։
Դեսպանը նշել է, որ բարձր տեխնոլոգիաների զարգացումը ՀՀ կառավարության ռազմավարության առաջնահերթություններից է, և ուրախ կլինի, եթե Ֆրանսիան կարողանա օգտակար լինել այդ ռազմավարության իրականացման ճանապարհին։ Նա նաև ընդգծել է, որ DigiWeek2021 միջոցառումների շրջանակում տեղի ունեցած DigiТec Expo 2021 ցուցահանդես այցելության ընթացքում ծանոթանալով հայկական ստարտափներին և ոլորտային ընկերություններին՝ արձանագրել է, որ Հայաստանում առկա է մեծ ներուժ, որը, մասնավորապես Ֆրանսիայում, պետք է զարգացնել և ճանաչելի դարձնել։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին նվիրաբերած սուպեր համակարգիչը Երևան տեղափոխելու ժամկետներին, «Ինժեներական քաղաք» ծրագրին, ստարտափների զարգացման համար Հայաստանում իրականացվող աշխատանքներին։
Նախարարը դեսպանին է ներկայացրել ստարտափների զարգացման ուղղությամբ իրականացվող պետական քաղաքականությունը, որի կարևոր բաղադրիչներից մեկը Ազգային վենչուրային հիմնադրամի ստեղծումն է։
Կողմերը քննարկել են նաև համագործակցության ակտիվացման մի շարք հնարավորություններ՝ մասնավորապես տիեզերական տեխնոլոգիաների, հեռահաղորդակցության, թվայնացման, տեխնոլոգիական կրթության ուղղություններով և մի շարք այլ ուղղություններով։

Ваагн Хачатрян и посол Франции в Армении обсудили направления сотрудничества в сфере высоких технологий
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Ваагн Хачатурян 3 ноября принял чрезвычайного и полномочного посла Французской республики в Армении Анн Луйо.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в Министерстве высокотехнологичной промышленности Армении, отметив, что Ваагн Хачатрян в беседе с послом коснулся сформировавшихся между Арменией и Францией дружественных и партнерских отношений и направлений и возможностей дальнейшего сотрудничества.
Министр отметил, что в основе деятельности правительства РА лежит видение развитой технологической Армении, в направлении чего и работает министерство.
По словам Ваагна Хачатряна, в сфере высоких технологий Франция играет первостепенную роль в мире, и внедрение и применение в Армении французского опыта новых технологий, производства, переподготовки специалистов может иметь важное значение для нашей страны.
Анн Луйо поблагодарила за прием, отметив, что отношения между Арменией и Францией особенные, посольство готово предпринять необходимые шаги для углубления, продвижения и реализации более систематизированного сотрудничества во благо армянского народа и развития Армении.
Посол заметила, что развитие высоких технологий является одним из приоритетов стратегии правительства Армении, и она была бы рада, если бы Франция могла быть полезна в реализации этой стратегии. Она подчеркнул, что во время своего посещения выставки DigiTec Expo 2021 в рамках мероприятий DigiWeek2021, знакомясь с армянскими стартапами и отраслевыми компаниями, она отметила, что в Армении есть большой потенциал, который, следует раскрыть, в частности, и Франции.
В ходе встречи были затронуты также сроки перевозки в Ереван супер-компьютера, подаренного Францией Армении. Министр представил программу «Инженерный город» и работы, осуществляемые в Армении для развития стартапов.
Министр представил послу государственную политику по развитию стартапов, одной из важных составляющих которой является создание национального венчурного фонда.
Стороны обсудили также ряд возможностей активизации сотрудничества, в частности, по космическим технологиям, телекоммуникациям, оцифровке, технологическому образованию и по ряду других направлений.