Կապիտալ ծախսերը կավելանան 55 տոկոսով. Փաշինյանը ներկայացնում է 2022 թվականի բյուջեի նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2022 թվականի բյուջեի նախագծով նախատեսվում է կապիտալ ծախսերն ավելացնել 55 տոկոսով, դրանք կկազմեն 347 մլրդ դրամ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերում «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկմանը:
«Այսօր ներկայացնում ենք կառավարության հնգամյա ծրագրի առաջին բյուջեն, որ կոչված է ամուր հիմքեր ստեղծելու հնգամյա ծրագրի իրագործման համար: 2022-ի համար մենք նախատեսում ենք 7 տոկոս տնտեսական աճ՝ չնայած այն բանի, որ ընթացիկ տարվա մեծ մասը նշանավորվեց քաղաքական և անվտանգային անկայուն միջավայրով, մեր տնտեսությունն այսօր գերազանցում է աճի համար 2021-ի համար արված բոլոր կանխատեսումները: Մյուս կողմից կառավարությունը տարվա արդյունքներով ավելիի հույս ունի»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ 2021-ի սեպտեմբերին ՀՀ-ում գրանցվել է վճավող աշխատատեղերի թվի բացարձակ ռեկորդ, 651 հազար 141 վճարվող աշխատատեղ: Հայաստանում ավելի բարձր ցուցանիշ երբևէ չի եղել: Այս տարվա ցուցանիշը նախորդ տարվանից բարձր է 3 տոկոսով:
Ընթացիկ տարվա բավականին բարձր՝ 6.4 տոկոս գնաճի ֆոնին նա կարևոր համարեց ընդգծել, որ սեպտեմբերին համախառն աշխատավարձի ֆոնդը նախորդ տարվա սեպտեմբերի համեմատ աճել է 15.3 տոկոսով կամ 19 մլրդ 308 մլն դրամով, իսկ մեկ աշխատողի աշխատավարձը նախորդ տարվա սեպտեմբերի համեմատ՝ 11.9 տոկոսով կամ 23 հազար 782 դրամով: Էականորեն՝ ավելի քան 20 տոկոսով աճել է արտահանումը, ընդ որում աճել է ոչ միայն հանքահումքային ռեսուրսի, այլև պատրաստի արտադրանքի և գյուղմթերքի արտահանումը: Շինարարության ծավալներն ընթացիկ տարում աճել են 7 տոկոսով, ծառայությունների աճը սեպտեմբերի դրությամբ կազմել է ավելի քան 5 տոկոս: «Այս գործոնները 7 տոկոս տնտեսական աճի թիրախը դարձնում են իրատեսական, մանավանդ, որ արդեն իսկ մեկնարկել են և, հուսով եմ, հաջողությամբ ավարտին կհասցվեն մի քանի խոշոր ներդրումային ծրագրեր, որոնց առաջնային թիրախը Հայաստանը հանքահումքային ռեսուրս արտահանող երկրից ուժեղ մետալուրգիայի և մետաղի մշակման հնարավորինս երկար շղթա ունեցող երկիր դարձնելն է»,-ասաց նա:
2022 թվականի բյուջեի եկամուտները, ըստ նախագծի, կազմում են 1 տրլն 946 մլրդ դրամ, որը 2021-ի նկատմամբ ավել է 17 տոկոսով, իսկ 2020-ի նկատմամբ՝ 25 տոկոսով: «Ծախսերը կազմում են 2 տրլն 190 մլրդ դրամ, որը 2021-ի նկատմամբ ավել է 10 տոկոսով, 2020-ի նկատմամբ՝ 16 տոկոսով: 2022-ի կապիտալ ծախսերը կազմում են 347 մլրդ դրամ, որը 2021-ի նկատմամբ ավել է 55 տոկոսով, իսկ 2020-ի նկատմամբ՝ 53 տոկոսով»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը նշեց՝ 2022 թվականի պետական բյուջեն հիմնված է 3 առաջնահերթությունների վրա՝ անվտանգության համակարգի բարեփոխում և բարելավում, ենթակառուցվածքների զարգացում, կրթության և գիտության արդիականացում:

Капитальные затраты увеличатся на 55%: Никол Пашинян представил проект бюджета на 2022 год
В проекте бюджета на 2022 год в Армении предусмотрено увеличение капитальных затрат на 55%, что составит 347 млрд драмов. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян при обсуждении законопроекта «О Государственном бюджете Республики Армения на 2022 год» на совместных заседаниях постоянных комиссий НС.
«Сегодня мы представляем первый бюджет пятилетней программы правительства, который призван заложить прочную основу для реализации пятилетней программы. В 2022 году мы ожидаем 7% экономического роста. Несмотря на то, что большая часть текущего года была отмечена нестабильной политической обстановкой, как и неблагоприятной, в плане безопасности, наша экономика сегодня превышает все прогнозы роста на 2021 год. С другой стороны, правительство надеется на большие результаты», - сказал Пашинян.
Он отметил, что в сентябре 2021 года в Армении был зарегистрирован абсолютный рекорд количества оплачиваемых рабочих мест - 651 141. В Армении никогда не было более высокого показателя. В этом году показатель на 3% выше, чем в прошлом году.
На фоне достаточно высокой инфляции в 6,4% в этом году он счел возможным подчеркнуть, что в сентябре фонд заработной платы увеличился на 15,3% или 19 млрд 308 млн драмов по сравнению с сентябрем прошлого года, а заработная плата на одного сотрудника по сравнению с сентябрем прошлого года увеличился на 11.9% или на 23 782 драмов. Экспорт увеличился более чем на 20%, причем не только за счет минеральных ресурсов, но и за счет экспорта готовой продукции и сельскохозяйственной продукции. Объем строительства в этом году увеличился на 7%, рост услуг по состоянию на сентябрь составил более 5%. «Эти факторы делают план экономического роста в 7% реалистичным, тем более, что они уже запущены. Я надеюсь, что несколько крупных инвестиционных проектов будут успешно завершены. Их основной целью является превращение Армении из страны-экспортера рудно-сырьевых ресурсов металла в страну развитой металлургии» - сказал он.
Согласно проекту, доходы бюджета на 2022 год составят 1 трлн 946 млрд драмов, что на 17% больше, чем в 2021 году, и на 25% больше, чем в 2020 году. «Расходы составляют 2 трлн 190 млрд драмов, что на 10% больше, чем в 2021 году, и на 16% больше, чем в 2020 году. Капитальные затраты в 2022 году составят 347 млрд драмов, что на 55% больше, чем в 2021 году, и на 53% больше, чем в 2020 году», - сказал премьер.
Пашинян отметил, что госбюджет на 2022 год основан на 3 приоритетах: реформа системы безопасности, развитие инфраструктур, модернизация образования и науки.