Չափազանց դժվար է պատկերացնել երկու ժողովուրդների խաղաղ գոյակցությունը, երբ Բաքվում կառուցում են «ռազմավարի պուրակներ. Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ՌԴ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում բացառիկ հարցազրույց է տվել ռուսական «РБК» հեռուստաընկերությանը:
Իլյա Դորոնովի հետ ծավալուն զրույցի ընթացքում Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է հայ-ռուսական հարաբերությունների դաշնակցային բնույթին, ՌԴ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, խոսել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված քայլերի եւ 44-օրյա պատերազմի հաղթահարման ուղիների մասին:
Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է՝ հայկական կողմը ռազմական լուծումների կողմնակից չէ, հարցերը պետք է խաղաղությամբ լուծվեն:
ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունը մասնակի կրճատումներով ներկայացրել է հարցազրույցից հատվածներ.
«Շատ կարեւոր է, որ առաջին արտասահմանյան այցը տեղի ունեցավ մի երկիր, որը Հայաստանի Հանրապետության դաշնակիցն է, եւ անձամբ ինձ համար շատ կարեւոր էր առաջին հերթին Մոսկվա գալը: Կարծում եմ՝ այցն ամբողջությամբ հաջողված է»,-ասել է Ալեն Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ հանդիպումների ընթացքում առաջարկել է գնալ խնդիրներին կոնկրետ լուծումներ տալու ճանապարհով: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել միջազգային հարթակներում նախապես որոշ չափով քննարկելու դիրքորոշումները՝ ավելի համաձայնեցված աշխատելու համար»,- ասել է Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահի հետ զրույցում հաղորդման հեղինակը հետաքրքրվել է մեր երկրում պատերազմի հետեւանքների հաղթահարման մասին:
«Դժվար է ուշքի գալ, երբ ամեն օր տեղեկանում ենք ռազմագերիների մասին, երբ հարազատները սպասում են իրենց երեխաներին, եղբայրներին, ամուսիններին: Շատ դժվար է, երբ տարածաշրջանում ամեն ամիս Թուրքիան եւ Ադրբեջանը զորավարժություններ են անցկացնում բառացիորեն մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա»,-ընդգծել է Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին եւ Ադրբեջանի հետ հնարավոր շփումներին՝ ԱԺ նախագահը փաստել է. «Չափազանց դժվար է պատկերացնել երկու ժողովուրդների խաղաղ գոյակցությունը մի իրավիճակում, երբ, օրինակ, Բաքվում կառուցում են, այսպես կոչված «ռազմավարի պուրակներ», ցուցադրվում են վառվող կամ զոհված հայ զինվորների մանեկեններ»:
Մտքեր են փոխանակվել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության եւ դրան հաջորդած ժամանակահատվածի իրադարձությունների շուրջ: ԱԺ նախագահը խոսել է Ադրբեջանի ապակառուցողական կեցվածքի, այդ երկրում պահվող հայ ռազմագերիների ու գերեւարված եւ անհետ կորած անձանց անհապաղ վերադարձի մասին:
«Ադրբեջանի զինվորները Հայաստանի տարածքում են: Մենք առաջարկեցինք հայելային հետ քաշվել, մինչեւ սահմանազատմամբ հստակեցնենք սահմանագծերը, սակայն ադրբեջանական կողմը դեռ չի արել դա: Սրանք կարեւորագույն հարցերն են գերիների վերադարձի հետ մեկտեղ»,-ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ հետպատերազմական Հայաստանին եւ քաղաքական ճգնաժամի հանգուցալուծմանն ուղղված արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին:

Сложно представить мирное сосуществование двух народов, когда Баку строит «парки трофеев»: А.Симонян
Спикер Национального Собрания РА Ален Симонян в рамках своего официального визита в Россию дал эксклюзивное интервью российскому телеканалу РБК.
В ходе развернутой беседы с Ильей Дороновым Ален Симонян упомянул о союзническом характере армяно-российских отношений, договоренностях, достигнутых в ходе встреч с высокопоставленными российскими официальными лицами, а также рассказал о шагах, направленных на установление мира в регионе и путях преодоления последствий 44-дневной войны.
Глава парламента подчеркнул, что армянская сторона не сторонница военных решений, вопросы должны решаться мирным путем.
Управление по связям с общественностью и коммуникациям Национального Собрания РА представило отрывки из интервью с частичными сокращениями.
«Очень важно, что первый зарубежный визит состоялся в страну, которая является союзником Республики Армения, и лично для меня было очень важно приехать в первую очередь в Москву.Думаю, могу назвать визит полностью успешным», - сказал Ален Симонян, добавив, что в ходе своих встреч предлагал найти конкретные решения проблем.
«Достигнута в определенной степени договоренность обсудить позиции на международной арене, чтобы работать более слаженно», - сказал Симонян.
В беседе со спикером НС автор передачи поинтересовался преодолением последствий войны в нашей стране.
«Трудно прийти в себя, когда мы каждый день слышим о военнопленных, когда родственники ждут своих детей, братьев и супругов. Это очень сложно, когда каждый месяц Турция и Азербайджан проводят военные учения буквально в нескольких километрах», - сказал он.
Касаясь региональных вопросов и возможных контактов с Азербайджаном, председатель НС заявил.«Крайне сложно представить мирное сосуществование двух народов в ситуации, когда, например, в Баку строятся так называемые «парки трофеев», выставляются манекены сжигаемых, сожженных или убиваемых армянских солдат».
Состоялся обмен мнениями по поводу Заявления от 9 ноября и событий следующего периода.Председатель НС РА рассказал о деструктивном отношении Азербайджана, о содержащихся в этой стране армянских военнопленных и немедленном возвращении пленных и пропавших без вести.
«Азербайджанские солдаты находятся на территории Армении.Мы предлагали провести зеркальное отступление сил - до выяснения границ, но азербайджанская сторона пока этого не сделала. Это самые важные вопросы, наряду с возвращением пленных», - сказал Ален Симонян.
Собеседники коснулись вопросов, связанных с послевоенной Арменией и досрочных парламентских выборов, направленных на разрешение политического кризиса.