Չափազանց դժվար է պատկերացնել երկու ժողովուրդների խաղաղ գոյակցությունը, երբ Բաքվում կառուցում են «ռազմավարի պուրակներ. Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ՌԴ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում բացառիկ հարցազրույց է տվել ռուսական «РБК» հեռուստաընկերությանը:
Իլյա Դորոնովի հետ ծավալուն զրույցի ընթացքում Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է հայ-ռուսական հարաբերությունների դաշնակցային բնույթին, ՌԴ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, խոսել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված քայլերի եւ 44-օրյա պատերազմի հաղթահարման ուղիների մասին:
Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է՝ հայկական կողմը ռազմական լուծումների կողմնակից չէ, հարցերը պետք է խաղաղությամբ լուծվեն:
ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունը մասնակի կրճատումներով ներկայացրել է հարցազրույցից հատվածներ.
«Շատ կարեւոր է, որ առաջին արտասահմանյան այցը տեղի ունեցավ մի երկիր, որը Հայաստանի Հանրապետության դաշնակիցն է, եւ անձամբ ինձ համար շատ կարեւոր էր առաջին հերթին Մոսկվա գալը: Կարծում եմ՝ այցն ամբողջությամբ հաջողված է»,-ասել է Ալեն Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ հանդիպումների ընթացքում առաջարկել է գնալ խնդիրներին կոնկրետ լուծումներ տալու ճանապարհով: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել միջազգային հարթակներում նախապես որոշ չափով քննարկելու դիրքորոշումները՝ ավելի համաձայնեցված աշխատելու համար»,- ասել է Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահի հետ զրույցում հաղորդման հեղինակը հետաքրքրվել է մեր երկրում պատերազմի հետեւանքների հաղթահարման մասին:
«Դժվար է ուշքի գալ, երբ ամեն օր տեղեկանում ենք ռազմագերիների մասին, երբ հարազատները սպասում են իրենց երեխաներին, եղբայրներին, ամուսիններին: Շատ դժվար է, երբ տարածաշրջանում ամեն ամիս Թուրքիան եւ Ադրբեջանը զորավարժություններ են անցկացնում բառացիորեն մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա»,-ընդգծել է Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին եւ Ադրբեջանի հետ հնարավոր շփումներին՝ ԱԺ նախագահը փաստել է. «Չափազանց դժվար է պատկերացնել երկու ժողովուրդների խաղաղ գոյակցությունը մի իրավիճակում, երբ, օրինակ, Բաքվում կառուցում են, այսպես կոչված «ռազմավարի պուրակներ», ցուցադրվում են վառվող կամ զոհված հայ զինվորների մանեկեններ»:
Մտքեր են փոխանակվել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության եւ դրան հաջորդած ժամանակահատվածի իրադարձությունների շուրջ: ԱԺ նախագահը խոսել է Ադրբեջանի ապակառուցողական կեցվածքի, այդ երկրում պահվող հայ ռազմագերիների ու գերեւարված եւ անհետ կորած անձանց անհապաղ վերադարձի մասին:
«Ադրբեջանի զինվորները Հայաստանի տարածքում են: Մենք առաջարկեցինք հայելային հետ քաշվել, մինչեւ սահմանազատմամբ հստակեցնենք սահմանագծերը, սակայն ադրբեջանական կողմը դեռ չի արել դա: Սրանք կարեւորագույն հարցերն են գերիների վերադարձի հետ մեկտեղ»,-ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ հետպատերազմական Հայաստանին եւ քաղաքական ճգնաժամի հանգուցալուծմանն ուղղված արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին:

It is extremely difficult to imagine peaceful coexistence of two peoples when Baku builds “trophy-parks” - Alen Simonyan
YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. President of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan gave an exclusive interview to the Russian "RBK" TV channel within the framework of his official visit to Russia.
During the extensive conversation with Ilya Doronov, Alen Simonyan referred to the allied nature of the Armenian-Russian relations, the agreements reached during the meetings with high-ranking Russian officials, spoke about the steps aimed at establishing peace in the region and ways to overcome the concequences of the 44-day war.
The head of the parliament stressed that the Armenian side is not in favor of military solutions, the issues should be resolved peacefully.
“It is very important that my first foreign visit took place to a country which is an ally of the Republic of Armenia, and for me personally it was very important to come to Moscow first. I think the visit is completely successful," Alen Simonyan said, adding that during the meetings he offered to find concrete solutions to the problems. An agreement has been reached to discuss positions in advance to work more coordinated at internaitonal platforms”, Simonyan said.
Ilya Doronov inquired about the process of overcoming the consequences of the war in Armenia.
“It is difficult to come to normal life when we learn about prisoners of war every day, when relatives are waiting for their children, brothers and spouses. It is very difficult when Turkey and Azerbaijan hold military exercises in the region every month literally a few kilometers away from us”, Simonyan emphasized.
Touching upon the regional issues and possible contacts with Azerbaijan, the National Assembly President stated. "It is extremely difficult to imagine the peaceful coexistence of the two peoples in a situation when, for example, in Baku, so-called 'trophy parks' are being built, mannequins of burning or killed Armenian soldiers are being displayed."
The November 9 declaration and the events of the following period were touched upon. Alen Simonyan spoke about the unconstructive attitude of Azerbaijan, the Armenian prisoners of war held in that country and the necessity of an immediate return of the captured and missing persons.
"The Azerbaijani soldiers are in the territory of Armenia. We offered to withdraw forces simultaneously until the borders are clarified, but the Azerbaijani side has not done so yet. These are the most important issues along with the return of the captives," Alen Simonyan said.