Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՀՀ-ում Պերուի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 30-ին ընդունել է ՀՀ-ում Պերուի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Խուան Խեներո Դել Կամպո Ռոդրիգեսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ԱԺ-ից, լատինամերիկյան երկրների հետ սերտ համագործակցության համատեքստում ԱԺ նախագահը կարեւորել է միջխորհրդարանական հարաբերությունները Պերուի խորհրդարանի հետ` ընդգծելով միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի ձեւավորման անհրաժեշտությունը:
Պերուի դեսպանն ընդգծել է, որ իր առաքելության իրականացման ընթացքում երկկողմ կապերի զարգացումը ծրագրային առաջնահերթություն է դիտարկվելու: Նա նշել է, որ Հայաստան-Պերու բազմակողմ գործընկերային կապերն ամրապնդելու հարցում մեծ է խորհրդարանների դերը:
Քննարկվել են նաեւ Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումին երկու երկրների անդամակցությանը վերաբերող հարցեր` երկուստեք կարեւորելով օրենսդիր մարմինների մակարդակով մշակութային ժառանգությանն առնչվող համատեղ օրակարգերի ձեւավորումը:
Հանդիպման ավարտին մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի եւ Պերուի հանրապետությունների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակին ընդառաջ ծրագրերի անհրաժեշտության վերաբերյալ:

Спикер парламента принял Чрезвычайного и Полномочного посла Перу в Армении
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 30 сентября принял Чрезвычайного и Полномочного посла Перу в Армении (резиденция в Москве) Хуана Хеннеро Дель Кампо Родригеса.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, приветствуя посла, спикер парламента поздравил его с назначением Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Перу в Армении, пожелав успехов в реализуемых программах.
В контексте тесного сотрудничества с латиноамериканскими странами председатель НС подчеркнул межпарламентские отношения с законодательным органом Перу, особо выделив необходимость формирования межпарламентских групп дружбы.
Посол Перу, поблагодарив председателя НС за прием, подчеркнул, что в ходе его миссии приоритетной будет программа развития двусторонних отношений. Он отметил, что в укреплении многосторонних партнерских связей Армения-Перу велика роль парламентов.
Обсуждены также вопросы членства двух стран в Форуме древних цивилизаций, при этом особое внимание уделено формированию на уровне парламентов совместных повесток по культурному наследию.
В завершение встречи стороны обменялись мнениями о необходимости программ к 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Перу.