Միացյալ Թագավորությունն աջակցում է ԵԱՀԿ ՄԽ խմբի համանախագահության ջանքերին. Ուենդի Մորթնը՝ Արարատ Միրզոյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 6-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Միացյալ Թագավորության (ՄԹ) Խորհրդարանական փոխպետքարտուղար, Եվրոպական հարևանության և Ամերիկայի հարցերով նախարար Ուենդի Մորթնի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։ Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղության կարելի է հասնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության՝ հայտնի սկզբունքների և տարրերի հիման վրա համապարփակ լուծման միջոցով: «Ուենդի Մորթոնն իր հերթին նշել է, որ Միացյալ Թագավորությունն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին:
ԱԳ նախարարը շեշտել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուտափույթ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է նաև ներկայացրել Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների, մասնավորապես՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումների ներթափանցման արդյունքում ստեղծված իրավիճակը: Նա շեշտել է, որ Ադրբեջանի նման գործելաոճը խաթարում է տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն ուղղված ջանքերը»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ ԱԳՆ տեղեկացմամբ՝ ընդունելով գործընկերոջ շնորհավորանքներն ԱԳ նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` Արարատ Միրզոյանը հայտնել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում ՄԹ հետ համագործակցությունը զարգացնելու վերաբերյալ:
Ըստ աղբյուրի՝ կլիմայի փոփոխության դեմ պետությունների ջանքերի համադրման համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են այս տարվա նոյեմբերին Միացյալ Թագավորության Գլազգո քաղաքում անցկացվելիք ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի 26-րդ գագաթաժողովի (COP26) արդյունավետ անցկացումը և դրան հայկական կողմի մասնակցությունը:

YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan held a phone conversation with Parliamentary Under Secretaryof State, Minister for European Neighbourhood and the Americas at the Foreign, Commonwealth & Development OfficeWendy Morton on September 6.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, the interlocutors discusses a broad scope of issues related to regional security and stability. Minister Mirzoyan stressed that a lasting and stable peace in the region can be achieved through a comprehensive settlement of the Nagorno Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs on the basis of known principles and elements. Wendy Morton, in turn, noted that the United Kingdom supports the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
The Foreign Minister stressed the need for the immediate repatriation of Armenian prisoners of war and civilians held in Azerbaijan.
Ararat Mirzoyan also presented to Wendy Morton the situation created as a result of the provocative actions of Azerbaijan, in particular, the penetration of Azerbaijani troops into the sovereign territory of Armenia. He stressed that such a behavior by Azerbaijan undermines efforts for regional security and stability.
Accepting his colleague's congratulations on assuming the post of Foreign Minister, Ararat Mirzoyan expressed the readiness of the Armenian side to develop cooperation with the UK in areas of common interest.
In the context of coordinating the efforts of the countries against climate change, the interlocutors highlighted the effective holding of the 26th summit of the UN Framework Convention on Climate Change (COP26) to be held in Glasgow, UK in November this year, as well as the participation of the Armenian side in the conference.