Ադրբեջանցիների կողմից ՀՀ բնակիչների իրավունքների խախտումները կրում են զանգվածային բնույթ. ՄԻՊ-ը նոր փաստեր կուղարկի միջազգային կառույցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը օգոստոսի 30-ին ադրբեջանցիների՝ ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ կատարած դիտավորությունների վերաբերյալ պաշտոնապես հերթական հաղորդումը կուղարկի միջազգային կառույցներին, ինչպես նաև՝ ՀՀ պետական մարմիններին ու ՀՀ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրված է ՄԻՊ-ի պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
«Օգոստոսի 29-ի առավոտյան, ժամը 11-00ից ադրբեջանական զինծառայողները դիտավորյալ հրդեհներ են գցել Սոթք և Կութ գյուղերի հարևանությամբ՝ իրենց վրանների մոտից:
Օրվա ընթացքում ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սոթք գյուղի ուղղությամբ հրդեհները մարվել են, իսկ Կութի հարևանությամբ հրդեհները չեն մարել ու տարածվել են՝ եղանակային պայմաններից ելնելով: Հրապարակվող լուսանկարները ցույց են տալիս այս պահի վիճակը:
Հատուկ եմ նշում, որ այս վայրերում համայնքների բնակիչների խոտհարքներն են ու արտովայրերը, իսկ հրդեհներով դրանք պարզապես ոչնչացվում են: Հաշվի առնելով նաև, որ ադրբեջանական զինված ուժերը ներխուժել ու տեղակայված են գյուղերի անմիջական հարևանությամբ՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, ապա հրդեհներն իրական վտանգ են ներկայացնում նաև գյուղերի քաղաքացիական բնակչության համար:
Բնակիչների ահազանգերի ստուգումները վկայում են, որ ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ այս դիվերսիոն հանցավոր արարքները կատարվում են դիտավորությամբ. նախ, ադրբեջանական զինծառայողները հստակ գիտակցում են, որ տեղակայված են քաղաքացիական բնակիչներին պատկանող արոտավայրերի ու խոտհարքների, ինչպես նաև վարելահողերի մեջ և որ մարդիկ չեն կարողանում օգտագործել անգամ ադրբեջանական դիրքերի հարևանությամբ գտնվող տարածքները, քանի որ այդ վայրերին մարդկանց անգամ մոտենալու դեպքում նրանք արձակում են կրակոցներ:
Դրանից բացի, ադրբեջանական զինծառայողները գիտակցում են, որ ներկայում եղանակային պայմաններն այնպիսին են, որ հրդեհն արագորեն տարածվելու է ու ոչնչացնելու է մարդկանց պատկանող տարածքները, զրկելու են ապրուստի աղբյուրից: Եվ հետո, նրանք գիտակցում են նաև, որ բնակիչները նույնպես տեսնելու են այս հրդեհները և դա ակնհայտորեն անում են քաղաքացիական բնակչությանը վախեցնելու նպատակով:
Ադրբեջանական զինված ուժերի հեռանալը ՀՀ գյուղերից և համայնքների միջև ճանապարհներից այլընտրանք չունի՝ երաշխավորելու համար ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները, մարդկանց խաղաղ ու անվտանգ կյանքը:
Սյունիքում, Գեղարքունիքում ու Արարատում ադրբեջանական վերջին ժամանակաշրջանի արարքների, այդ թվում՝ կրակոցների փաստերը վկայում են, որ դրանք դառնում են ավելի ու ավելի վտանգավոր քաղաքացիական բնակիչների համար, ունեն ուղղակի դիտավորություն, դարձել են թիրախային, իսկ իրավունքների խախտումները կրում են զանգվածային բնույթ»,-նշել է Արման Թաթոյանը:

Violations of Armenian citizens’ rights by Azerbaijan are of mass nature:Ombudsman to send new facts to int’l structures
YEREVAN, AUGUST 30, ARMENPRESS. Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan will send another official reports to international organizations, as well as to Armenia’s state structures and civil society organizations over the deliberate acts committed by the Azerbaijani side against the Armenian citizens on August 30.
“On August 29, in the morning the Azerbaijani servicemen deliberately set fires near Sotk and Kut villages.
The fires in the direction of Sotk village of Gegharkunik province have been extinguished, whereas the fires near Kut have not been stopped and spread due to weather conditions. The photos published show the situation of this moment. Given that the Azerbaijani armed forces have illegally infiltrated and are located near the direct vicinity of the villages, in the sovereign territory of Armenia, these fires are a real danger also for the civilian population of those villages”, the Ombudsman said in a statement on social media.
He stated that these sabotage criminal acts against the civilian population of Armenia are carried out deliberately.
“Moreover, the Azerbaijani servicemen understand that the current weather conditions are such which lead to the quick spread of fires that would destroy the areas belonging to the people. And then they also understand that the residents will see these fires and they obviously do that for scaring the people.
The withdrawal of Azerbaijani armed forces from the roads between the villages and communities of Armenia has no alternative, in order to guarantee the rights of the border residents of Armenia, people’s peaceful and safe life.
The facts of the recent acts of the Azerbaijani side in Syunik, Gegharkunik and Ararat provinces, including the shots fired by them prove that they become more and more dangerous for the civilian population, are being done deliberately, have become targeted, and the violations of rights are of a mass nature”, the Ombudsman stated.