«Կիզակետ. Մեղրի» կրթամշակութային նախագիծն իր շուրջ է հավաքել արվեստասերներին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղագիտության ազգային կենտրոնը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Սյունիքի մարզի Մեղրի քաղաքի, ինչպես նաև շրջակա բնակավայրերի ցանկացողների համար իրականացրել է «Կիզակետ. Մեղրի» կրթամշակութային նախագիծը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այն տևել է հուլիսի 30-ից օգոստոսի 15-ը:
«Մեր կենտրոնը շատ մասնաճյուղեր ունի Երևանից դուրս: Մեղրի քաղաքի Գեղագիտության ազգային կենտրոնի մասնաճյուղում կարճաժամկետ ձևաչափով բացվել էին լուսանկարչության, ֆիլմարտադրության, գեղարվեստական տպագրության, գրաֆիկական դիզայնի, ճարտարապետության և գրականության արվեստանոցներ, որտեղ Երևանից ժամանած մասնագետները ներկայացրել են իրենց մասնագիտական աշխատարաններով: Այս նախագծի համար որպես առաջին կետ ընտրել ենք Մեղրին՝ կարևորելով այդ համայնքի սահմանային իրավիճակը»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Գեղագիտության ազգային կենտրոնի տնօրեն Վահան Բադալյանը:
Նրա խոսքով՝ նախագծի շրջանակում Մեղրիում է գտնվել կենտրոնի 6 մասնագետ, ովքեր 18 օրում ցանկացողներին փոխանցել են իրենց գիտելիքները: Նախագծի արդյունքում ստեղծվել է 7 ճարտարապետական նախագիծ, 80-ից ավելի գրաֆիկական դիզայնի, 25 գրաֆիկական տպագրության և 73 լուսանկարչական աշխատանք, 5 վավերագրական կարճամետրաժ ֆիլմ: Նախագծի շրջանակում հիմնվել է նաև շապիկների և պայուսակների արտադրություն, գործարկվել «Մեղրագիր» գրական բլոգը, իսկ գրաֆիկական դիզայնի աշխատարանի մասնակցներն էլ ստեղծել են Մեղրի քաղաքի տարբերանշանը:
«Մեր նպատակն էր Մեղրի տանել արվեստի այնպիսի ճյուղեր, որոնք չեն եղել մինչ այդ այնտեղ: Մասնակիցները շատ են եղել՝ շուրջ 150 հոգի: Ամենափոքրը եղել է 10 տարեկան, իսկ ամենատարեցը՝ 65: Վերջինս գրական աշխատանքով է զբաղվել ու գրաֆիկական տպագրությամբ: Գրական աշխատանքի շրջանակում սովորել են տեքստի հետ գրագետ աշխատել՝ սցենարներ, հեքիաթներ գրել: Մասնակիցները եղել են Մեղրի, Ագարակից քաղաքներից, Շվանիձոր գյուղից և այլ հարակից համայնքներից»,- ասաց Բադալյանը:
«Կիզակետ. Մեղրի» կրթամշակութային նախագիծը առաջինն է եղել, երկրորդը նախատեսվում է Գորիս քաղաքում իրականացնել:
Նախագծին աջակցել է նաև Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատան մշակութային կենտրոնը: Բադալյանն ասաց, որ շուտով նախատեսում են Մեղրիում իրանական ֆիլմերի փառատոն:
«Մենք դեսպանատան կողմից պրոյեկտոր, ձայնային համակարգ և էկրան ենք ստացել, որոնք օգտագործվել են ֆիլմերի ստեղծման ժամանակ»,- նկատեց Բադալյանը:
ԻԻՀ դեսպանատան մշակութային կենտրոնի խորհրդական Սեյյեդ Հոսեյն Թաբաթաբային նշեց, որ իրենք շատ են կարևորում Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը՝ հատկապես Մեղրիում:
«Բոլոր այն միջոցառումները, որոնք իրականացվում են մեր երկրներում ու կարող են ավելի ամրապնդել ՀՀ-ի և ԻԻՀ-ի միջև եղած հարաբերությունները՝ մենք կարևորում ենք: Առաջարկը ստանալուն պես համաձայնել ենք համագործակցել և աջակցել: Մենք փորձեցինք օգտակար լինել այն բանին, որ այդ կենտրոնը զարգանա ու վերածվի հայ-իրանական բարեկամության կենտրոնի»,- ընդգծեց Թաբաթաբային:
Նա հավելեց, որ համաձայնություններ են ձեռք բերվել հայ-իրանական բարեկամական միությունների հետ: Հայաստանի հետ սահմանակից իրանական նահանգների այդ կառույցներն էլ իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել մասնակցել ՀՀ և ԻԻՀ մշակութային կյանքում:

Для  ценителей  искусства  создан   образовательно-культурный  проект  «Фокус.  Мегри»
Национальный центр эстетики при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения внедрил образовательно-культурный проект «Фокус. Мегри» для всех желающих города Мегри и других населенных пунктов Сюникской области Армении.
Как передает Арменпресс, он длился с 30 июля по 15 августа.
«У нашего центра много отделений за пределами Еревана.В филиале Национального центра эстетики Мегри открылись краткосрочные студии фотографии, кинопроизводства, полиграфии, графического дизайна, архитектуры и литературы, где специалисты из Еревана представили свои профессиональные мастерские. Мы выбрали Мегри в качестве первой точки для этого проекта, учитывая особенность этой общины – ее приграничное положение», - сказал в беседе с Арменпресс директор Национального центра эстетики Ваан Бадалян.
По его словам, в рамках проекта в Мегри находились 6 специалистов центра, которые за 18 дней передали свои знания всем желающим.В результате работы создано 7 архитектурных проектов, более 80 графических дизайнов, 25 графических принтов, 73 фотоработы, 5 документальных короткометражных фильмов.В рамках проекта налажено производство футболок и сумок, запущен литературный блог «Меграгир», а участники мастерской графического дизайна создали герб города Мегри.
«Нашей целью было привнести в Мегри такие виды искусства, которых раньше здесь не было.Участников было много - около 150 человек.Самому младшему было 10 лет, а самому старшему - 65.Последний занимался литературной работой и полиграфией.В рамках литературной работы они научились грамотно работать с текстом - писать сценарии, сказки.Участники были из городов Мегри, Агарак, из села Шванидзор и других близлежащих населенных пунктов», - сказал Бадалян.
Первый образовательно-культурный проект «Фокус. Мегри» состоялся, второй планируется реализовать в Горисе.
Реализации проекта содействовал Культурный центр посольства Исламской Республики Иран в Армении.Бадалян сообщил, что в ближайшее время в Мегри планируется проведение фестиваля иранского кино.
«Мы получили из посольства проектор, звуковую систему и экран, которые использовались для создания фильмов», - сказал Бадалян.
Советник культурного центра посольства Ирана Сейед Хоссейн Табатабаи отметил, что они придают большое значение развитию отношений с Арменией, особенно в Мегри.
«Мы считаем важными все мероприятия, которые реализуются в наших странах, и могут еще больше укрепить отношения между Арменией и Ираном.Как только нам поступило предложение, мы согласились сотрудничать. Мы старались быть полезными в становлении и развитии этого центра и превращении его в центр армяно-иранской дружбы», - сказал Табатабаи.
Он добавил, что достигнуты договоренности с армяно-иранскими группами дружбы.Эти структуры иранских провинций, граничащих с Арменией, также выразили готовность участвовать в культурной жизни Республики Армения.