Արցախի շահերի պաշտպանության օրակարգով գումարվել է Հայ դատի հանձնախմբերի և գրասենյակների խորհրդակցություն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՅԴ Հայ դատի Կենտրոնական խորհրդի նախաձեռնությամբ օգոստոսի 7-ին գումարվել է ՀՅԴ Հայ դատի հանձնախմբերի և գրասենյակների առցանց խորհրդակցություն։ Խորհրդակցությանը մասնակցել են Հայ դատի Կենտրոնական խորհրդի անդամները, Հայ դատի տարածաշրջանային գրասենյակների, ավելի քան 30 երկրներում գործող Հայ դատի հանձնախմբերի պատասխանատուները և ՀՅԴ մարմինների ներկայացուցիչներ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակից տեղեկացրել են, որ խորհրդակցական ժողովի հիմնական օրակարգը վերաբերել է Հայ դատի հանձնախմբերի և գրասենյակների կողմից Արցախի շահերի պաշտպանությանը։ Հաշվի առնելով 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված նոր իրավիճակը և անցած ամիսների զարգացումները՝ կատարվել են քաղաքական առաջնահերթությունների հստակեցումներ ու մարտավարական ճշգրտումներ, որոնք միտված են շուրջ մեկ տասնյակի հասնող ուղղություններում, իրազեկման (լոբբիստական) գործիքակազմի համալիր կիրառությամբ առաջ մղել Արցախի ժողովրդի իրավունքներն ու օրինական շահերը։
Որոշում է կայացվել առաջիկա ամիսների ընթացքում նոր թափ հաղորդել Արցախի շահերի պաշտպանությանը, այդ թվում՝ Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և անկախության ճանաչմանը, միջազգային հարաբերությունների շեշտակի ընդլայնմանը։
Նշված է, որ նպատակադրված աշխատանք է կատարվելու նաև Արցախում հասունացած մարդասիրական (հումանիտար) ճգնաժամի հաղթահարման, բռնազավթված տարածքներում գտնվող մշակութային ժառանգության պաշտպանության, ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների վերադարձի, նրանց իրավունքների պաշտպանության, ինչպես նաև ադրբեջանաթուրքական տեղեկատվական սադրանքների չեզոքացման ուղղություններով։
Ընդգծված է, որ ներկայումս, առավել քան երբևէ, Արցախի մեր հայրենակիցներն շոշափելիորեն պետք է զգան համայն հայության զորակցությունը ստեղծված ծանրագույն իրավիճակի հաղթահարման և առավել քան 30 տարի առաջ սկսված ազգային ազատագրական պայքարը հաղթական ավարտին հասցնելու համար։

Комитеты и Офисы «Ай Дата» провели совещание, касающееся защиты интересов Арцаха
По инициативе Центрального совета АРФ «Ай Дата» 7 августа состоялось онлайн совещание Офисов АРФ «Ай Дата». В нем приняли участие члены Центрального совета «Ай Дата», руководители региональных отделений Армянского национального комитета, действующих более чем в 30 странах мираи и представители органов АРФД.
Как передает «Арменпресс», в Центральном офисе бюро АРФД сообщили, что основная повестка консультативной встречи касалась защиты интересов Арцаха. С учетом ситуации, сложившейся после 44-дневной войны и событий последних месяцев были внесены уточнения и тактические корректировки политических приоритетов, которые направлены на продвижение прав и законных интересов народа Арцаха путем всестороннего использования инструментов осведомленности (лоббирования).
Было принято решение в ближайшие месяцы защите интересов Арцаха придать новый импульс, включая признание права народа Республики Арцах на самоопределение и независимость, и расширение международных отношений Арцаха.
Будет проводиться целенаправленная работа по преодолению гуманитарного кризиса в Арцахе, защите культурного наследия на оккупированных территориях, возвращению военнопленных и гражданских заложников, защите их прав, а также нейтрализации азербайджано-турецких информационных провокаций.
Подчеркивается, что в настоящее время, более чем когда-либо, наши соотечественники Арцаха должны ощутить поддержку всего армянства в преодолении создавшейся тяжелейшей ситуации и в доведении начавшейся более 30 лет назад национально-освободительной борьбы до победного конца.