Նորընտիր ԱԺ-ի առաջին նիստը կգումարվի օգոստոսի 2-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ութերորդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նիստը կգումարվի օգոստոսի 2-ին:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԿԸՀ քարտուղար Արմեն Սմբատյանն ասաց, որ ԿԸՀ-ն մանդատները գրանցելու արձանագրությունը կկազմի այս շաբաթվա մեջ:
«ԱԺ առաջին նիստը կլինի դրանից հետո՝ երկրորդ երկուշաբթի օրը»,-նշեց ԿԸՀ քարտուղարը՝ առանց կոնկրետ օր նշելու:
ԱԺ առաջին նիստի օրը կհայտարարի ԿԸՀ նախագահը՝ արձանագրությունը կազմելուց հետո:
Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվել են հունիսի 20-ին: Ընտրությունների արդյունքներում ՍԴ-ում վիճարկել էր 4 քաղաքական ուժ՝ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքները, «Զարթոնք» և «Հայոց հայրենիք» կուսակցությունները: ՍԴ-ն հուլիսի 17-ին հրապարակել էր իր որոշումը՝ ուժի մեջ թողնել ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի որոշումը 2021 թվականի հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների մասին:

First sitting of the newly elected National Assembly will be convened on August 2
YEREVAN, JULY 19, ARMENPRESS. The first sitting of the National Assembly of the 8th convocation will be convened on August 2.
Talking with ARMENPRESS, the secretary of the Central Electoral Commission Armen Smbatyan said that the Central Electoral Commission will make a protocol on the registration of mandates this week.
"The first sitting of the National Assembly will take place after that, the next Monday," the CEC secretary said, without mentioning a specific day.
The day of the first sitting of the National Assembly will be announced by the CEC chairman after the protocol is ready.
Extraordinary parliamentary elections in Armenia were held on June 20. After the results were announced, 4 political forces appealed in the Constitutional Court: "Armenia", "I have honor" blocs, "Zartonk" and "Armenian Homeland" parties. On July 17, the Constitutional Court announced its decision to uphold the decision of the Central Electoral Commission of the Republic of Armenia on the results of elections.